Data publikacji:

Jak wzmocnić płuca?

Płuca to jeden z najważniejszych narządów naszego organizmu. Dzięki niemu możliwe jest niezbędne do życia oddychanie i dostarczanie tlenu wszystkim komórkom naszego ciała. Niestety z czasem mogą one wymagać wzmocnienia i szczególnych sposobów zadbania o ich stan. Dobrej kondycji płuc nie sprzyjają również choroby górnych dróg oddechowych i szczególnie niebezpieczne oraz wyczerpujące ten narząd zapalenia. Nie mniej ważne przy dbałości o płuca są również oskrzela. Jak wzmocnić płuca i jakie praktyki wprowadzić do planu codziennego, by móc cieszyć się pełnią zdrowia i doskonałą sprawnością oddechową przez długie lata?
Jak wzmocnić płuca?

Za co właściwie odpowiedzialne są płuca?

Płuca to najważniejsza część układu oddechowego zbudowana ze stożków o gąbczastej i pęcherzykowatej strukturze. Chronione są mięśniami międzyżebrowymi oraz żebrami, a oddziela je od siebie śródpiersie, w którym umiejscowione jest serce. Płuca pełnią dwie podstawowe role kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania i życia człowieka. To funkcja oddechowa oraz filtrująca.
W ramach funkcji oddechowej płuca odpowiadają za wymianę gazową, podczas której powietrze wdychane w sposób ssąco-tłoczący kolejno przez nos i usta do tchawicy, oskrzeli i oskrzelików dociera do płuc, gdzie następuje wchłanianie tlenu. Dostaje się on do krwi, gdzie za pomocą hemoglobiny rozprowadzany jest siecią tętnic i naczyń włosowatych do wszystkich komórek w organizmie. Powracający dwutlenek węgla wydalany jest natomiast przy pomocy pęcherzyków płucnych.
Niezwykle istotna dla płuc jest również funkcja filtrująca. Wraz z powietrzem do organizmu przedostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, bakterie wirusy, alergeny, dym tytoniowy i inne szkodliwe oraz niepożądane substancje. Dzięki gęstemu śluzowi wytwarzanemu przez płuca, w oskrzelikach możliwe staje się powstrzymanie powyższych czynników przed przedostaniem do krwioobiegu.

Jak wzmocnić płuca i oskrzela?

Jednym z podstawowych działań mających na celu wzmocnienie płuc oraz oskrzeli jest regularne wykonywanie prostych ćwiczeń oddechowych. Najprostszym i jednocześnie bardzo skutecznym ćwiczeniem wzmacniającym jest nabranie spokojnego głębokiego oddechu, po czym wypuszczanie go równomiernym i spokojnym strumieniem przez 4–6 sekund. Usta powinny być ułożone w lekko zaciśnięty sposób, jak przy zdmuchiwaniu świecy. Z czasem długość wydechu warto wydłużać. Takie zadanie wykonywać należy, powtarzając je kilkukrotnie, najlepiej kilka razy dziennie.
Kolejnym polecanym ćwiczeniem jest wykonanie wdechu nosem wraz ze stopniowym unoszeniem ramion. Następnie z wypuszczaniem powietrza ustami, ręce opadają. Rozszerzoną wersją tego ćwiczenia jest wariant, w którym wraz z wdechem unieść należy całe ciało, wspinając się na palcach. Analogicznie wraz z wydechem powinien nastąpić powrót do pozycji wyjściowej.

Regeneracja płuc po chorobach i stanach zapalnych

Wszelkie zaawansowane infekcje górnych dróg oddechowych osłabiają narządy oddechowe. Po każdej przebytej chorobie warto więc skupić uwagę na przywróceniu im właściwej kondycji. Jak wzmocnić płuca po zapaleniu płuc, oskrzeli i innych wyczerpujących chorobach?
Na rynku dostępne są niedrogie urządzenia wspomagające ćwiczenia oddechowe. Polecane są one zarówno osobom po zapaleniach płuc i innych poważnych schorzeniach oddechowych, jak i osobom zdrowym oraz uprawiającym sport, które zastanawiają się, jak wzmocnić wydolność płuc. Najprostszym z przyrządów jest niewielkich rozmiarów spirometr – urządzenie do treningu oddechowego. Umieszczone w jego wnętrzu kolorowe kulki wskazują objętość wydychanego powietrza, a jego użytkowanie polega na równomiernym wdmuchiwaniu powietrza w dołączony ustnik.
Systematyczne korzystanie ze spirometru w korzystny sposób wpływa na cały organizm. Ułatwia odkrztuszanie i natlenianie oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się kolejnych infekcji. Oddychanie staje się łatwiejsze, ustępują dolegliwości bólowe w obrębie płuc, a pojemność oddechowa ulega powiększeniu.

Jak wzmocnić płuca sposobami domowymi?

Doskonałym sposobem na wzmocnienie płuc jest wzbogacenie codziennej diety w składniki i produkty, które mają działanie antyoksydacyjne, wzmacniające i regeneracyjne. Warto w tym miejscu postawić na cebulę, która oczyszcza organizm z toksyn, i imbir o działaniu przeciwzapalnym, zawierający witaminy i minerały sprzyjające oczyszczaniu i wzmacnianiu płuc. Dobrze jest dodać do diety także pieprz kajeński, granaty, dynię czy jabłka, które łagodzą nieprzyjemne objawy towarzyszące odstawianiu szkodliwej na płuca nikotyny.
W procesach wzmacniania płuc pomogą również napary. Doskonałe będą w tym przypadku wyciągi z eukaliptusa ułatwiające otwarcie oskrzeli i dotlenienie organizmu, ekstrakty z kasztanowca czy korzenia lukrecji łagodzącego podrażnienia dróg oddechowych.
Podrażnienia dróg oddechowych łagodzą również liście laurowe i wiciokrzew. Przygotowany z nich napar jest naturalnym sposobem na rzucanie palenia i wzmocnienie układu oddechowego. Poza ziołami i składnikami diety należy również pamiętać o wstrzemięźliwości od papierosów, systematycznym pozbywaniu się kurzu oraz ograniczeniu stosowania chemicznych środków dezynfekujących. Czynniki te mogą podrażniać drogi oddechowe i przeszkodzić w zabiegach związanych z regeneracją i wzmacnianiem płuc.
Zdjęcie: StudioLucky/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo