Data publikacji:

Jak wyleczyć refluks domowymi sposobami?

Zdarzyło ci się pieczenie w przełyku i uczucie zgagi? Pojedyncze epizody pojawiające się po przejedzeniu nie oznaczają jeszcze refluksu, jednak jeśli takie doznania towarzyszą ci na co dzień i odczuwalne są dodatkowe objawy, jest to jasny sygnał do zgłoszenia się do lekarza. Specjaliści określają refluks chorobą naszych czasów, ponieważ w dużej mierze odpowiada za nią zachodnia dieta. Jak wyleczyć refluks domowymi sposobami? Czy to możliwe?
jak wyleczyć refluks domowymi sposobami

Czym jest i jak wyleczyć refluks?

Istnieje kilka rodzajów refluksu, a dolegliwości mogą mieć różną przyczynę. Często zdarza się, że objawy są na tyle mało charakterystyczne, że pacjent nie orientuje się, że dotknęły go właśnie takie problemy. Dowiaduje się o nich na przykład na fotelu u laryngologa, do którego umówił się z powodu problemów z gardłem, uciążliwą chrypką lub kaszlem. Kiedy już pojawia się podejrzenie, wiele osób zastanawia się, jak wyleczyć refluks domowymi sposobami i czy konieczne jest łykanie tabletek. Decyzja powinna należeć do specjalistów, którzy zlecą najważniejsze badania, dzięki którym mogą poznać przyczynę kłopotów zdrowotnych.
Lista przyczyn choroby refluksowej jest długa, a wiele z powodów jej pojawiania się jest zależnych od diety i trybu życia. Szkodliwe jest między innymi jedzenie zbyt szybkie, przejadanie się, nadmierna podaż tłuszczów i potraw smażonych, nadużywanie kofeiny oraz produktów drażniących przełyk. Ponieważ tak wiele zależy od codziennych decyzji, pytanie, jak wyleczyć refluks domowymi sposobami, jest w wielu przypadkach jak najbardziej zasadne.

Objawy refluksu

Zanim w głowie pojawi się myśl, że za dolegliwości odpowiada refluks, i zaczniesz myśleć, jak wyleczyć jego objawy, powinieneś wiedzieć, co może wzbudzić twój niepokój i skłonić cię do wizyty u lekarza.
Objawy refluksu to między innymi:
  • zgaga,
  • ból w klatce piersiowej,
  • zapalenie gardła,
  • chrypka,
  • kaszel,
  • problemy z zębami,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • odbijanie.
Żeby ocenić, czy problemem rzeczywiście jest choroba refluksowa, lekarz może zalecić USG, które pokaże niektóre nieprawidłowości. Najbardziej wiarygodnym badaniem jest 24-godzinna pH-metria przełyku. Przy występowaniu innych objawów wykonuje się również gastroskopię, podczas której można ocenić stan przełyku i potwierdzić jego zapalenie.

Jak wyleczyć refluks domowymi sposobami? Dieta

Refluks dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci, a w ich przypadku pytanie, jak wyleczyć refluks domowymi sposobami i czy jest to możliwe bez leków, staje się jeszcze bardziej istotne. Każdy kompetentny gastroenterolog dziecięcy zaleci w pierwszej kolejności trzymanie odpowiedniej diety. Jest ona również niezbędna w przypadku dorosłych, nawet jeśli są w trakcie przyjmowania leków. W przypadku refluksu powiedzenie, że dieta leczy, to nie są tylko puste słowa.
Jak wyleczyć refluks dietą? Należy ściśle trzymać się podstawowych zasad komponowania posiłków i unikać niewskazanych produktów.
  • Dieta powinna być lekkostrawna i zachowywać odpowiednie proporcje makroskładników, czyli białka, tłuszczu i węglowodanów.
  • Nie należy się przejadać, najlepiej spożywać małe posiłki co 3 godziny.
  • Najlepsze sposoby obróbki produktów to gotowanie w wodzie i na parze oraz duszenie; powinno się unikać smażenia i pieczenia.
  • Wskazane są posiłki o papkowatej konsystencji, konieczne jest też dokładne przeżuwanie wszystkich pokarmów.
  • Nie należy jeść na kilka godzin przed snem, kolacja powinna być zjedzona odpowiednio wcześnie.
  • Należy unikać produktów, które podrażniają przełyk lub osłabiają napięcie dolnego zwieracza przełyku. Są to między innymi: kwaśne owoce, kawa, kakao, alkohol, ostre przyprawy i napoje gazowane. Żeby wiedzieć, jak wyleczyć refluks domowymi sposobami, a dokładnie dietą, ważna jest obserwacja reakcji organizmu, żeby móc ocenić, które składniki wywołują niepożądane reakcje.
  • Pomocna w łagodzeniu objawów może być medycyna naturalna – tradycyjnie stosowane zioła.

Jak naturalnie wyleczyć refluks? Zdrowy tryb życia

Jeśli chcesz znaleźć sposób na to, jak wyleczyć łagodne objawy refluksu żołądka bez użycia środków farmakologicznych, powinieneś zadbać o zmianę całego trybu życia.
  • Odrzuć używki, ponieważ każda z nich osłabia napięcie dolnego zwieracza przełyku.
  • Po posiłku nie kładź się na wypoczynek, ale nie podejmuj również intensywnego wysiłku, najlepiej jest spokojnie siedzieć lub spacerować.
  • Po jedzeniu unikaj pochylania się, żeby nie doprowadzać do wracania treści żołądka.
  • W czasie snu górna część ciała powinna znajdować się dość wysoko.
Najlepszym sposobem na to, jak wyleczyć refluks domowymi sposobami, jest modyfikacja codziennych nawyków i trzymanie się zasad zdrowej diety, która nie nasila objawów.

Refluks żołądka – jak wyleczyć farmakologicznie?

Decyzja o tym, jak wyleczyć refluks, powinna należeć do specjalisty. Przy łagodnych objawach lekarz najczęściej zaleca kurację lekami, a dokładnie inhibitorami pompy protonowej. Zwykle trwa ona od miesiąca do trzech i pozwala na wygojenie uszkodzeń przełyku. Niestety nie są to środki, które nie mają skutków ubocznych przy dłuższym przyjmowaniu, dlatego pomysł, by stosować je przewlekle przy jednoczesnym ignorowaniu zaleceń dotyczących diety i stylu życia, jest nietrafiony. Lekarz dąży do odstawienia leków po ustalonym okresie, jeśli tylko stan pacjenta na to pozwala.
Coraz częściej na pytanie, jak wyleczyć refluks, lekarze proponują również preparaty osłonowe, które nie wchłaniają się, a działają jedynie miejscowo. Jest to dobre rozwiązanie dla pacjentów, którzy wykazują łagodne objawy refluksu, a w połączeniu ze zmianą diety ma szansę przynieść sukces.

Czy powinno się samodzielnie leczyć refluks?

Jak wyleczyć refluks? Na pewno należy zgłosić się do lekarza, który zleci konieczne badania i w razie konieczności wypisze leki pozwalające na krótką terapię. Kluczowe jest jednak trzymanie się wszystkich zaleceń odnoszących się do diety i stylu życia, dzięki którym masz szansę na to, że choroba refluksowa zostanie opanowana i nie będzie nawracać.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym