Data publikacji:

Jak wyjść z depresji? Czy można ją zwalczyć domowymi metodami?

Jeszcze na początku lat 90. XX wieku depresja była postrzegana jako typowa „amerykańska choroba”. Prozac jako tabletka szczęścia wzbudzał raczej zdziwienie niż zainteresowanie. Nie można wykluczyć, że w tamtych czasach nikt nie zapadał na depresję, ale było to zjawisko wyjątkowo rzadkie. Dopiero transformacja systemowa i gospodarcza pokazała, czym jest szybki styl życia i co ze sobą niesie. Sprawdź, jak radzić sobie z depresją – chorobą cywilizacyjną XXI wieku!
jak wyjść z depresji

Jak poradzić sobie z depresją?

Depresja to choroba, która okrada ludzi z radości życia. Oczywiście definicja typowo medyczna z pewnością nieco inaczej prezentuje tę poważną jednostkę chorobową, ale w tym artykule chodzi o to, jak wyjść z depresji samemu, bez konieczności leczenia się u psychiatry lub psychologa. 
Z góry trzeba zaznaczyć, że depresja jest leczona przez psychiatrów antydepresantami przepisywanymi na receptę lub może być leczona za pomocą długoterminowej terapii. Takie leczenie musi być podjęte w przypadku cięższego przebiegu depresji. 
W przypadku depresji lekkiej można spróbować powalczyć z depresją samodzielnie, pod warunkiem złożenia sobie obietnicy, że w sytuacji pogłębienia się objawów choroby, dana osoba uda się po pomoc do specjalistów.
Depresja może być sezonowa – najczęściej pojawia się u ludzi jesienią lub zimą, a jej przyczyną jest brak światła słonecznego. W tym przypadku chodzi o to, że w ciągu dnia ludzie są w szkole, na uczelni lub w pracy. Wychodzą z domu wcześnie rano, wracają wieczorem – to powoduje, że nie mają okazji, by nasycić się promieniami słońca. 
Lampa antydepresyjna to odpowiedź na pytanie, jak radzić sobie z depresją sezonową. Naświetlanie można wykonywać w domu – takie leczenie depresji zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością i jest rekomendowane dla osób, które zawsze w sezonie jesienno-zimowym narzekają na obniżone samopoczucie.

Walka z depresją – jak leczyć samemu?

Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak samodzielnie walczyć z depresją. W zasadzie warto najpierw przeanalizować, co wywołuje depresję. Przyczyn może być wiele, na przykład:
  • brak jakiejkolwiek równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym,
  • nadmiar obowiązków,
  • brak możliwości realizowania swoich pasji,
  • brak czasu na spełnianie swoich potrzeb,
  • brak aktywności fizycznej,
  • niesatysfakcjonująca praca,
  • problemy w związku,
  • toksyczne relacje z ludźmi,
  • brak czasu i pieniędzy na wartościowy wypoczynek,
  • poważna choroba somatyczna,
  • problemy finansowe,
  • brak pracy,
  • obecna sytuacja na świecie (pandemie, kryzysy gospodarcze, katastrofy ekologiczne, zmiany klimatyczne, wojna w Ukrainie, strach przed wybuchem III wojny światowej),
  • konieczność pracy zdalnej (ekstrawertycy),
  • powrót z pracy zdalnej do biura (introwertycy),
  • tragiczne lub trudne zdarzenia losowe. 
  • Mając świadomość, co konkretnie obniża nastrój, można postarać się szkodliwe czynniki wyeliminować z życia. Może tutaj chodzić o zmianę pracy, zmianę partnera, wyjazd na dłuższy urlop, zapisanie się na wymarzony kurs, unikanie toksycznych ludzi, zapisanie się do klubu fitness lub na siłownię. Ewentualnie można zbudować sobie niewielką domową siłownię lub zagospodarować przestrzeń w domu do ćwiczeń. Chodzi o to, że aktywność fizyczna to jeden z najlepszych odpowiedzi na pytanie, jak wyjść z depresji.

    Leczenie depresji – inne sposoby

    Można spróbować zwalczać stany depresyjne naturalnymi preparatami, które są dostępne bez recepty. Są to delikatne substancje ziołowe, które wymagają długoterminowego stosowania, ale ich największą zaletą jest to, że prawie wcale nie wywołują efektów ubocznych. Oczywiście może się zdarzyć, że ktoś ma uczulenie na dany składnik, więc lepiej jest wiedzieć, na co się ma alergię. Nie jest to jednak częste zjawisko.
    Arktyczny korzeń to jeden z najbardziej znanych i docenianych darów natury, który zwalcza objawy depresji i wycieńczenia psychicznego. Ten suplement diety bardzo dobrze działa na układ nerwowy – eliminuje stres, zmniejsza napięcie emocjonalne, poprawia nastrój, pomaga walczyć z bezsennością i poprawia koncentrację. Przyczynia się do znacznej poprawy kondycji psychicznej, przez co jest rekomendowany przez zielarzy i osoby zajmujące się medycyną naturalną. Arktyczny korzeń jest adaptogenem. Nie powoduje uzależnienia i można go odstawić w każdej chwili. Występuje również pod nazwą Rhodiola rosea i różeniec górski.

    Jakie są oznaki wychodzenia z depresji?

    Depresja działa tak, że człowiek zauważa, że to, co go jeszcze nie tak dawno temu pasjonowało, dzisiaj nie daje żadnej przyjemności i radości. Niektórym ludziom nie chce się nic robić i najchętniej by spędzali całe dnie w łóżku.
    Wychodzenie z depresji objawia się powrotem chęci do pracy i jakiegokolwiek działania. Może to wyglądać tak, że człowiek ma dość szukania lepszej pracy, a jednocześnie nie jest w stanie pracować w obecnej firmie. Jest zniechęcony do wszystkiego. Gdy pojawia się wymarzona oferta pracy, depresja znika. Wraca poczucie szczęścia i nadziei na realizację życiowych planów. To jest właśnie depresja, którą traktuje się jako lekką. Takowa raczej nie wymaga interwencji psychiatrycznej, chyba że problem z pracą ma charakter długotrwały i dana osoba nie jest w stanie sama sobie z taką sytuacją poradzić.

    Czy depresja jest uleczalna?

    Można wyjść z depresji. Jeśli depresja jest natury sezonowej lub nie wywołuje ciężkich objawów, to na przykład po zmianie stylu życia czy przewartościowaniu priorytetów można dość szybko się jej pozbyć.
    Niestety, depresja też może mieć ciężki przebieg. Takie stany to między innymi niechęć do życia i myśli samobójcze. Ciężka postać depresji może być zagrożeniem dla życia. Nie wolno jej bagatelizować – tutaj potrzebne będzie leczenie psychiatryczne lub terapia, a nawet pobyt w szpitalu. 
    Współcześnie depresja nie jest jakimś osobliwym zjawiskiem – nikt nie musi się wstydzić wizyty u psychiatry. Jest to lekarz jak każdy inny. Jego zadaniem jest skuteczne wyprowadzenie pacjenta z depresji.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Dorota Zgutka
    Dorota Zgutka

    Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.