Data modyfikacji:

Jak usunąć podskórne grudki na twarzy?

Wiele osób, które na co dzień zmagają się z niedoskonałościami na twarzy, chciałoby się ich pozbyć raz na zawsze. Niekiedy jednak bywa to trudne, gdyż niechciane krostki i pryszcze powracają, czemu dodatkowo towarzyszą ból i dyskomfort. Często też miejsca po wypryskach goją się trudno, a w ich okolicy pojawiają się nowe niedoskonałości. Co zrobić i jak usunąć podskórne grudki na twarzy? Sprawdź, czym tak naprawdę są, co można zrobić, by ograniczyć ich powstawanie i dlaczego właściwie się pojawiają. Pozbądź się problemu na dobre!
Jak usunąć podskórne grudki na twarzy?

Czym są podskórne grudki na twarzy?

Skóra składa się z kilku warstw, z których najbardziej zewnętrzną jest naskórek. W głębszych warstwach jednak mogą pojawiać się zmiany o charakterze ropnym, które w wyniku nagromadzenia wydzieliny, tworzą podskórne grudki i pryszcze. Zazwyczaj są to wybrzuszenia o różnej wielkości, kolorze i kształcie. Mogą niekiedy przybierać formę twardych guzków, cyst lub swędzących zaczerwienień.
Krosty podskórne, które potocznie nazwać można grudkami, miewają barwę czerwonawą lub lekko siną. W niektórych przypadkach na powierzchni skóry może pojawiać się wokół nich czerwona obwódka. Ich dotknięcie bywa bolesne, zwłaszcza w przypadku większych tworów. Tego typu grudki podskórne pojawią się w różnych rejonach twarzy, a także ciała. Najczęściej jest to tzw. strefa T, czyli czoło, nos i broda, ale powszechnie zauważyć je można także przy linii włosów, na policzkach, skroniach, w okolicach uszu, na dekolcie lub szyi.

Przyczyny powstawania grudek podskórnych

Grudki podskórne mogą pojawiać się z różnych powodów. Zazwyczaj jednak winny jest temu trądzik grudkowo-zaskórnikowy i wahania gospodarki hormonalnej. Występowanie tego typu przypadłości wyczuć można, dotykając skóry twarzy, gdy pod palcami znajdują się nierówności i zgrubienia. Występowanie grudek w rejonie strefy T spowodowane jest znacznie większą ilością gruczołów łojowych właśnie w tej okolicy.
Wykwity i wypryski pojawiają się na skutek nadmiernej produkcji sebum. Łączy się ono z zanieczyszczeniami, które gromadzone są na powierzchni skóry w ciągu całego dnia. Wskutek tego zauważyć można zaczerwienienia i drobne stany zapalne, które niekiedy bywają bolesne. Kiedy w wyniku nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych dochodzi w tych miejscach do nagromadzenia substancji oraz odkładania się jej w postaci zmieszanej z zabrudzeniami, gruczoły ulegają otorbieniu. Zwiększa się wówczas objętość komórek, a cała zalegająca wydzielina zmagazynowana zostaje pod skórą, w jej warstwie rogowej. Zjawisko to dostrzegalne i wyczuwalne jest właśnie jako nieestetyczne grudki podskórne.
Nieprawidłowa praca gruczołów i zaburzenia hormonalne to jednak nie jedyne przyczyny powstawania uciążliwych grudek. Pojawiają się one również w wyniku występowania predyspozycji genetycznych, chorób o podłożu metabolicznym, przewlekłego stresu, niewłaściwej higieny oraz stosowania kosmetyków zapychających pory.

Jak usunąć grudki podskórne na twarzy?

Kluczem do usunięcia grudek podskórnych na twarzy jest prawidłowa pielęgnacja z użyciem kosmetyków o odpowiednim składzie. W tym celu doskonale sprawdzą się produkty dobrej jakości, przeznaczone do cery trądzikowej. Warto zainwestować w kosmetyki naturalne i hipoalergiczne, które nie zawierają substancji i składników mogących powodować zaczerwienienie, przesuszenie skóry lub reakcje alergiczne.
Najważniejszym elementem pielęgnacji twarzy z problemem grudek podskórnych jest odpowiednie oczyszczanie cery. W tym celu warto postawić na toniki, żele i płyny, które skutecznie usuną wszelkie zanieczyszczenia i odetkają zatkane pory. Bardzo istotna jest regularność ich stosowania, co najmniej rano i wieczorem. Szczególnej uwagi w kwestii oczyszczania wymagają osoby, które na co dzień stosują makijaż. Pozostałości kosmetyków nie wpływają dobrze na obecność grudek podskórnych. Dobrze będzie zatem do wspomnianych produktów dołożyć jeszcze odpowiedni i skuteczny produkt do demakijażu.

Jaki krem stosować do twarzy z podskórnymi grudkami?

Oczyszczona twarz jest przygotowana do właściwego odżywienia i działania mającego na celu zredukowanie nieestetycznych wykwitów. W tym celu warto wyposażyć się w krem przeznaczony do cery trądzikowej lub tłustej. Odpowiednio dobrane składniki zredukują wydzielanie sebum oraz zredukują uciążliwe grudki, jak i stany zapalne powstające niekiedy wokół nich. Tego typu produkty mają jednocześnie właściwości wyrównujące koloryt oraz dostarczające komórkom skóry niezbędnych składników odżywczych.
W przypadku borykania się z grudkami podskórnymi warto zadbać również o regularne złuszczanie za pomocą peelingów. W walce z tego typu wypryskami istotne jest też zaprzestanie wyciskania wykwitów. Często wskutek takich czynności nowe wypryski pojawiają się obfitsze, a w miejscu mechanicznego usunięcia grudek pozostają trwałe, ciemne i nieestetyczne blizny. Każdy przypadek problemów z cerą warto skonsultować z dermatologiem, który zdiagnozuje problem i podpowie, w jaki sposób zintensyfikować działanie, by było jeszcze skuteczniejsze.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo