Data modyfikacji:

Jak usunąć pieprzyk?

Pieprzykami nazywane są znamiona barwnikowe. Każdy z nas posiada większą lub mniejszą liczbę pieprzyków na ciele. Niektóre z nich są na tyle nieestetyczne lub po prostu utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego decydujemy się na ich usunięcie. Inne należy usunąć ze względów zdrowotnych. Nie wiesz, jak usunąć pieprzyk? Jakie są metody, wskazania i przeciwwskazania? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.
jak usunąć pieprzyk

Czym są pieprzyki?

Znamiona barwnikowe, czyli popularnie nazywane pieprzyki, są zmianami, które powstały w wyniku odkładania się złogów melaniny w naskórku i skórze właściwej. Mogą mieć zróżnicowany kształt, zabarwienie, mogą być płaskie lub wypukłe. 
Pieprzyki warto monitorować. Przynajmniej raz w roku należy udać się do dermatologa, który za pomocą dermatoskopu obejrzy znamiona barwnikowe. Jest to istotne zwłaszcza w kontekście rozwoju czerniaka. Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Może powstawać z istniejących zmian barwnikowych, jak i całkiem nowych. Charakteryzuje się szybkim namnażaniem i przerzutami do innych narządów. Niepokojącym objawem jest pojawienie się swędzenia, bólu, krwawienia lub owrzodzenia z pieprzyka.

Jak usunąć pieprzyk?

Najpopularniejsze metody usuwania pieprzyków to laserowe usuwanie pieprzyków oraz chirurgiczne wycięcie zmiany. 
Laserowe usuwanie pieprzyków jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów zniwelowania zmian w zasadzie bez pozostawienia jakiejkolwiek blizny. Na czym polega zabieg? Laserowe usuwanie pieprzyków polega na odparowaniu za pomocą lasera, czyli wiązki światła, zmiany skórnej. Podczas zabiegu nie dochodzi do krwawienia, ponieważ laser ma właściwości koagulujące naczynia krwionośne. Po zabiegu nie trzeba zakładać szwów, co również jest dużym atutem. Dzięki temu blizny nie powstają wcale lub są praktycznie niewidoczne. Usuwanie pieprzyków za pomocą lasera jest zabiegiem nieinwazyjnym. Podczas zabiegu można odczuwać dyskomfort lub ból, w zależności od progu bólowego.
Lekarz może zastosować miejscowe znieczulenie. Czas trwania zabiegu to kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, w zależności od liczby i głębokości zmiany barwnikowej. Przeciwwskazaniami do wykonania laserowego usuwania pieprzyków są: skłonność do powstawania bliznowców, czyli przerośniętych blizn, koloidów, ciąża, karmienie piersią, przyjmowanie leków lub ziół światłouczulających (dziurawiec, pokrzywa, nagietek, izotretynoina, tetracyklina), zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca, nowotwory, choroby autoimmunologiczne. Nie należy usuwać laserem podejrzanych zmian barwnikowych. Minusem laserowego usuwania zmian barwnikowych jest brak możliwości badania histopatologicznego po wykonaniu zabiegu, aby upewnić się, że zmiana na pewno nie jest nowotworem.
Inną metodą usuwania pieprzyków jest ich chirurgiczne usunięcie. Chirurgiczne usunięcie pieprzyków jest zawsze przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Polega na usunięciu wybranej zmiany barwnikowej z marginesem otaczającej skóry. Następnie lekarz zakłada szwy, które należy zdjąć w okresie 7–14 dni po zabiegu, w zależności od wskazań lekarza wykonującego zabieg. Usunięta zmiana jest odsyłana do badania histopatologicznego. Dzięki temu można wykluczyć obecność komórek nowotworowych. Po wycięciu chirurgicznym zmiany powstaje niewielka blizna. Przeciwwskazania do zabiegu są bardzo podobne jak w przypadku laserowego usuwania pieprzyków, czyli: ciąża, karmienie piersią, skłonność do powstawania keloidów, zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca, nowotwory, choroby autoimmunologiczne.

Ile kosztuje usunięcie pieprzyka?

Wszystko zależy od miasta oraz od miejsca, w którym usuwamy zmianę. Średnia cena to około 600 zł. Im większe miasto oraz lepszy specjalista, tym cena jest wyższa. Jeżeli zmiana jest usuwana ze względów zdrowotnych, a nie estetycznych, można ją usunąć na Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto zapytać lekarza o taką możliwość.

Jak usunąć pieprzyki domowymi sposobami?

Niestety w przypadku usuwania pieprzyków warto zaufać specjalistom i usuwać zmiany pod okiem dermatologa i chirurga. Istnieje zbyt duże ryzyko transformacji nowotworowej, aby eksperymentować w domu. Na wielu stronach internetowych można znaleźć na przykład plastry usuwające pieprzyki. Nie jest to dobry sposób, jak zlikwidować pieprzyki. W wyniku drażnienia zmiany melanocytowej może dojść do uszkodzenia i przekształcenia w czerniaka. Dodatkowo domowe sposoby powodują wyłącznie złuszczanie warstw naskórka, więc z czasem zmiany wracają do pierwotnego wyglądu.

Pieprzyki po opalaniu – jak usunąć?

Wiele osób myli pieprzyki z przebarwieniami. Pieprzyki są zdecydowanie mniejsze i ciemniejsze niż przebarwienia np. posłoneczne. Po opalaniu na skórze mogą powstać właśnie przebarwienia. Można je delikatnie zniwelować za pomocą kosmetyków. Warto zwrócić uwagę na kwas azelainowy, kwas traneksamowy, niacynamid w składzie. Konieczna jest również bezwzględna ochrona przeciwsłoneczna za pomocą filtrów UV o faktorze 50 SPF. Warto również rozważyć bardziej inwazyjne zabiegi u kosmetologa w celu zniwelowania przebarwień posłonecznych.
Zdjęcie: Envato Elements