Data publikacji:

Jak usunąć drzazgę, której nie widać?

Wyciąganie widocznej drzazgi nie należy do przyjemności, ale jest stosunkowo łatwe. Sytuacja komplikuje się, kiedy ciało obce znajduje się pod naskórkiem i nie można użyć najprostszych sposobów, takich jak pęseta. Jak usunąć drzazgę, której nie widać? Jeśli wyraźnie czujesz, że coś ci przeszkadza, działaj jak najszybciej. W niektórych przypadkach konieczna będzie wizyta u lekarza, ale wypróbuj najpierw domowe sposoby, które często zdają egzamin.
jak usunąć drzazgę której nie widać

Jak usunąć drzazgę, której nie widać? A może to wcale nie jest konieczne?

Zauważyłeś, że coś wbiło się głęboko w skórę dłoni lub stopy? Może to być kawałek drewna lub kamienia, opiłek metalu, szkła czy część rośliny. Czasami mija jakiś czas zanim uświadomimy sobie dyskomfort, zwłaszcza jeśli ciało obce znajdzie się pod widoczną warstwą naskórka. Najważniejsze, by jak najszybciej usunąć drzazgę, której nie widać.
Niestety nie możesz liczyć na to, że organizm sam poradzi sobie z problemem, nie jest on w stanie wchłonąć ani rozłożyć drzazgi. Co więcej, jeśli będziesz zwlekać z jej wyciągnięciem, ryzykujesz rozwinięciem się stanu zapalnego, który będzie wiązał się z bólem, obrzękiem lub nawet ropniem.
Jak usunąć drzazgę, której nie widać? Przede wszystkim zrób to najszybciej jak to tylko możliwe. Wypróbuj najpierw wszystkie domowe bezpieczne sposoby, a jeśli one nie przyniosą rezultatu, udaj się na konsultację do lekarza. W niektórych przypadkach konieczne jest nawet chirurgiczne usuwanie drzazgi.

Jak usunąć drzazgę domowym sposobem?

Wbitą głęboko drzazgę możesz spróbować usunąć w domu, jeśli tylko czujesz się na siłach, żeby to zrobić. Jak usunąć drzazgę domowym sposobem? Możesz to zrobić między innymi:
  • sterylną igłą,
  • sodą oczyszczoną,
  • maścią ichtiolową,
  • roztworem z soli Epsom,
  • ziemniakiem,
  • cebulą.
  • Bez względu na to, jakich metod zamierzasz używać, musisz zachować sterylność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Drzazgi nie próbuj wyciskać, żeby wydobyć ją na powierzchnię, ryzykujesz w ten sposób jej przesunięciem jeszcze głębiej.
    Jeśli zabieg będzie skuteczny, podrażnione miejsce musisz zdezynfekować, na przykład używając do tego popularnych preparatów z oktenidyną. Nie zaszkodzi również zaklejenie skóry plastrem, żeby chronić ranę przed przedostaniem się do wnętrza zarazków.

    Jak wyciągnąć drzazgę, której nie widać, za pomocą igły?

    Jak najszybciej usunąć drzazgę, której nie widać? Najskuteczniejszym sposobem jest użycie igły. Dzięki niej można to zrobić dosłownie w kilka chwil. Twoje narzędzie musi być jednak czyste, dlatego najlepiej użyj igły prosto z apteki (przeznaczonej do zastrzyków) lub w ostateczności zdezynfekuj igłę do szycia, którą masz w domu.
    Żeby mieć pewność, że igła jest wolna od bakterii, umyj ją dokładnie wodą z detergentem, a następnie zastosuj którąś z metod domowej dezynfekcji, na przykład gotowanie lub przemywanie spirytusem czy innym środkiem na bazie alkoholu.
    Usuwanie drzazgi igłą musi odbywać się bardzo delikatnie. Polega na odsłonięciu naskórka wokół bolesnego miejsca tak, żeby ciało obce stało się widoczne. Jeśli nie uda się łatwo podważyć go igłą, możesz w tym momencie chwycić je pęsetą.

    Jak usunąć drzazgę, używając sody oczyszczonej lub innych okładów?

    Nie czujesz się pewnie, używając igły? A może usiłujesz pozbyć się drzazgi z dłoni czy stopy dziecka, które boi się i nie chce współpracować? Innym domowym sposobem na to, jak wyciągnąć drzazgę, której nie widać, jest zastosowanie okładów z produktów, które znajdziesz w domu.
    Działanie okładów polega na zmiękczeniu naskórka w miejscu, w którym wbiło się ciało obce, co ułatwia mu przesuwanie się na powierzchnię. Smarowanie różnego typu preparatami może być również wstępnym etapem przygotowującym skórę na manipulacje igłą. Do tego celu sprawdzi się na przykład maść ichtiolowa, pasta z sody oczyszczonej, sól Epsom, miód lub glinka kosmetyczna.
    Jak wyciągnąć drzazgę, której nie widać, stosując okłady i maści? Posmaruj problematyczne miejsce wybraną maścią, miodem lub pastą z sody czy glinki. Możesz również przyłożyć do niego wacik z roztworem z soli Epsom. Następnie dłoń lub stopę trzeba zabandażować, żeby preparat miał szansę zadziałać. Po ściągnięciu okładu okaże się, jaki jest rezultat zabiegu. Przy odrobinie szczęścia drzazga sama się wysunie, może też ukazać się jej część, za którą łatwo chwycić za pomocą pęsety lub przynajmniej dużo łatwiejsze będzie jej odsłonięcie igłą.

    Jak wyciągnąć drzazgę ziemniakiem lub cebulą?

    Tradycyjną metodą na to, jak usunąć drzazgę, której nie widać, domowym sposobem, jest przyłożenie do niej plasterka ziemniaka bądź cebuli. Warzywa te wydzielają substancje, które działają podobnie jak okład z maści czy sody, możesz zatem spodziewać się podobnych rezultatów. Ponieważ cebula lub ziemniak znajdzie się niemal zawsze w polskim domu, można szybko zadziałać, nawet nie mając pod ręką innego sposobu.

    Kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem lub chirurgiczne usuwanie drzazgi?

    Czasami konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Kiedy nie warto brać spraw w swoje ręce? Udaj się do specjalisty od razu, jeśli drzazga ukryła się za paznokciem, jest bardzo duża, a do tego umiejscowiona głęboko. Ryzykowne jest samodzielne usuwanie ciał obcych znajdujących się w pobliżu naczyń krwionośnych, bowiem grozi to nawet krwotokiem. Lekarz lub pielęgniarka doskonale wiedzą, jak usunąć drzazgę, której nie widać, nawet kiedy jest sporych rozmiarów lub znajduje się w problematycznym miejscu.
    Zdarza się, że nie zauważysz szybko drzazgi lub z początku ją ignorujesz. Jeśli doprowadzi to do stanu zapalnego, konieczna jest wówczas pomoc chirurga. W niektórych sytuacjach lekarz może dodatkowo zalecić przypominające szczepienie przeciwtężcowe. Warto wiedzieć, że dorosłe osoby powinny je przeprowadzać profilaktycznie raz na 10 lat.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym