Data modyfikacji:

Jak usunąć długopis ze skóry?

Kanapy ze skóry lub skóry ekologicznej to częsty element wystroju wnętrz. Niestety prędzej czy później zaczną na nich powstawać zabrudzenia. Jednym z najczęstszych jest ślad po tuszu. Te nieestetyczne ślady czasami wydają się wręcz niemożliwe do usunięcia. Tymczasem okazuje się, że nie trzeba wydawać wielu pieniędzy na profesjonalne czyszczenie zabrudzeń, a wystarczy rozejrzeć się po mieszkaniu. W tym artykule zajmiemy się tym, jak usunąć długopis ze skóry tanimi, domowymi i prostymi sposobami. Zapraszamy do lektury!
jak usunąć długopis ze skóry

Dlaczego tak trudno usunąć długopis ze skóry i sztucznej skóry?

Długopis jest trudny do usunięcia z kanapy skórzanej, ponieważ tusz zawarty w długopisie jest bardzo trwały i ma tendencję do wnikania w głąb skóry. Tusz z długopisu jest również bardzo trudny do rozpuszczenia i usunięcia z powierzchni skóry. Kiedy tusz zostanie na skórze, może on stopniowo przenikać głębiej w materiał, co utrudnia jego usunięcie.
Kolejnym problemem jest to, że skóra jest bardzo delikatnym materiałem i łatwo ją uszkodzić. Dlatego ważne jest używanie odpowiednich środków czyszczących i nie przecieranie jej zbyt mocno, aby nie powstały trwałe zniszczenia.

Jak usunąć długopis ze skóry i ekoskóry? Domowe metody

Istnieje dużo domowych sposobów na usunięcie długopisu ze skóry. Ich przewagi nad profesjonalnymi rozwiązaniami to niska cena i łatwa dostępność. Większość potrzebnych składników masz pod ręką, a jeśli nie, znajdziesz je w prawie każdym sklepie.
Zanim jednak zaczniesz czyścić zabrudzenie na własną rękę, przetestuj wybraną metodę w mało widocznym miejscu kanapy, torebki czy innego uszkodzonego przedmiotu. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie zniszczysz w ten sposób materiału, zamiast mu pomóc.

Jak usunąć długopis z kanapy ze skóry? Sięgnij po kosmetyki z domowej toaletki

Pobrudzona kanapa tuszem z długopisu to zmora niejednej pani domu. Nieestetycznie wyglądające ślady nierzadko psują cały wystrój pomieszczenia i samopoczucie gospodyni. Na szczęście nie musisz od razu szukać drogiej pomocy u profesjonalistów – z pomocą przyjdą ci kosmetyki, które z pewnością masz w domu.
Kosmetyki, których na co dzień używają panie, doskonale sprawdzają się w walce z uporczywymi plamami po tuszu z długopisu. Jak za ich pomocą usunąć długopis ze skórzanej kanapy? Sposobów jest kilka.
Na początek wypróbuj lakier do włosów, ponieważ to szybki i prosty sposób na usunięcie zabrudzeń. Wystarczy, że spryskasz nim ślad po tuszu, a następnie odczekasz kilka chwil. Potem ściągniesz go za pomocą delikatnej ściereczki (np. wykonanej z mikrofibry). Czynność powtarzaj dopóki ślad po tuszu nie zniknie.
Kolejnym pogromcą zabrudzenia po długopisie jest zmywacz do paznokci. Przed jego użyciem upewnij się jednak, czy nie zawiera on acetonu – jeśli tak, poszukaj wersji bezacetonowej. Nasącz nim ścierkę i delikatnie pocieraj skórzaną kanapę.
Do usuwania długopisu z kanapy ze skóry przyda się także krem do rąk. Podobnie jak w przypadku lakieru, należy posmarować nim ślad, a następnie odczekać kilka minut. Po tym czasie ściągnij je delikatnie wilgotną ściereczką.

Jak usunąć długopis z kanapy ze skóry? Sięgnij po spirytus salicylowy

Jak zmyć długopis ze skóry naturalnej i ze skóry sztucznej (z ekoskóry)? Sięgnij po spirytus salicylowy. Substancja ta doskonale poradzi sobie z zabrudzeniami po tuszu zarówno na skórze naturalnej, jak i sztucznej, w dodatku jest przystępna cenowo i łatwo dostępna. Jak wyczyścić długopis ze skóry za pomocą spirytusu salicylowego? Na początek weź do ręki szmatkę zwilżoną wodą i usuń z materiału nadmiar tuszu. Następnie przetrzyj skórę za pomocą wacika nasączonego spirytusem salicylowym. Powtarzaj czynność dopóki ślad nie zniknie. Rób to delikatnie, aby nie uszkodzić materiału.

Jak usunąć plamy z długopisu ze skóry i skóry ekologicznej z torebki sokiem z cytryny?

Usunięcie tuszu z torebki nierzadko jest bardzo problematyczne, ponieważ często tego zabrudzenia nie zauważa się od razu i ono zasycha, utrudniając tym samym cały proces czyszczenia. Na szczęście istnieje domowy i bardzo tani sposób na usunięcie takiej plamy. Wystarczy, że naniesiesz kilka kropel soku z cytryny na zabrudzone miejsce za pomocą wacika lub szmatki i zaczniesz delikatnie pocierać zabrudzenie, do czasu aż nie zniknie.
Jeśli nie masz pod ręką cytryny, możesz zastąpić ją kwaskiem cytrynowym. Posyp nim ślad po tuszu, odczekaj kwadrans, a następnie strzep go z materiału.

Jak jeszcze usunąć długopis z kanapy ze skóry? Wykorzystaj szare mydło

Szare mydło to prawdziwy pogromca różnego rodzaju zabrudzeń – nie tylko śladów po długopisie. Aby za jego pomocą usunąć uciążliwą plamę, rozpuść trochę produktu w letniej wodzie i dolej do całości odrobinę płynu do zmywania naczyń. Nanieś roztwór na plamę gąbką i kolistymi ruchami pocieraj ślad po tuszu. Resztki substancji usuń szmatką nawilżoną samą wodą, a następnie wytrzyj do sucha.

Jak usunąć plamy z długopisu ze skóry ekologicznej? Wykorzystaj chusteczki nawilżane

Zastanawiasz się, jak usunąć długopis z ekoskóry? Skutecznym i tanim sposobem na usunięcie takich śladów są chusteczki nawilżane, które dostaniesz w każdej drogerii lub na stacji benzynowej. Działają one najlepiej na świeże i jeszcze niezaschnięte zabrudzenia.

Pasta do zębów w walce z plamami z tuszu

Również zwykła pasta do zębów może sobie poradzić z zabrudzeniami na skórze naturalnej i skórze ekologicznej. Wystarczy, że nałożysz jej niewielką ilość na zabrudzenie i zaczniesz je pocierać kolistymi ruchami. Po odczekaniu kilku minut delikatnie usuń nadmiar pasty za pomocą letniej wody. Daj śladowi po tuszu swobodnie wyschnąć.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus