Data publikacji:

Jak radzić sobie z bólem po wyrwaniu zęba?

Wyrwanie zęba to dość inwazyjny zabieg, dokonywany w sytuacji, gdy ząb jest na tyle zniszczony, że nie ma możliwości jego leczenia, lub jego ułożenie zagraża reszcie zgryzu. Ból po wyrwaniu zęba to naturalny efekt zabiegu. W zależności od stopnia odporności na ból i indywidualnej wrażliwości może być odczuwalny całkowicie inaczej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak długo trwa zwykle ból po usunięcia zęba i w jaki sposób można go łagodzić.
jak radzić sobie z bólem po wyrwaniu zęba

Ile trwa ból po wyrwaniu zęba?

Długość utrzymywania się bólu po zabiegu usunięcia zęba zależy od wielu czynników. Do najważniejszych zaliczyć trzeba stan organizmu, wpływający na szybkość gojenia się ran, sposób wykonania zabiegu oraz indywidualną wrażliwość. Nacięcie dziąsła (częste podczas zabiegu usuwania tzw. zębów mądrości) może dodatkowo wydłużyć proces gojenia się i utrzymywania bolesnych dolegliwości. W niektórych sytuacjach ból po wyrwaniu ósemki trwa nawet przez 7 dni po odbytym zabiegu. Zwykle jednak mija szybciej – w ciągu 3 dni. Jeśli natomiast utrzymuje się znacznie dłużej i pojawiają się niepokojące objawy dotyczące gojenia ran, należy niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem. Do objawów, które zdecydowanie powinny wzbudzić nasz niepokój, należą przede wszystkim: sączenie się ropy (jeśli z rany wydobywa się inna wydzielina, pozbawiona ropnego charakteru, nie ma powodu do niepokoju), krwawienie oraz szczękościsk. 

Oprócz bólu dziąsła po zabiegu usunięcia zęba zaobserwować możemy inne objawy, takie jak: ból głowy, ucha lub gardła, nadwrażliwość dziąseł i ich obrzęk, ból szczęki oraz podwyższona temperatura ciała. Nie powinny one budzić niepokoju i w większości przypadków również ustają w ciągu 3 dni.

Jak łagodzić skutki zabiegu?

Najczęściej stosowanym i zdecydowanie bardzo skutecznym sposobem na łagodzenie bólu po zabiegu usunięcia zęba jest stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, dostępnych bez recepty (np. Ketonalu Active). Należy jednak pamiętać o bezwzględnym stosowaniu się do zaleceń stomatologa i skonsultowaniu z nim zażywanych środków. Oprócz leczenia farmakologicznego znaczną ulgę w odczuwaniu bólu może przynieść zlikwidowanie pozabiegowego obrzęku. W tym celu sprawdza się przykładanie zimnych okładów. Najlepiej jest wykonywać je w jak najkrótszym czasie po zabiegu. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować ich bezpośrednio na skórę ani nie trzymać zbyt długo w jednym miejscu. Mogłoby to spowodować niekorzystne zmiany we wrażliwych tkankach. Najlepszym rozwiązaniem jest więc owinięcie okładu w delikatną ściereczkę i przykładanie do obrzękniętych miejsc.

Ból utrzymujący się kilka dni po wyrwaniu zęba potrafi być uciążliwy, jednak nie powinien on budzić niepokoju. W większości przypadków ustaje w ciągu kilku dni, bez konieczności konsultacji ze specjalistą.

Artykuł partnera