Data publikacji:

Jak pozbyć się uzależnienia od kropli do nosa?

Dolegliwości związane z nosem są zawsze uporczywe, wyjątkowo nieprzyjemne i utrudniające wykonywanie codziennych aktywności. Wraz z katarem lub uczuciem zatkania może pojawić się również niekomfortowy ból głowy, osłabienie i znaczny spadek nastroju. Jednym z najczęściej stosowanych medykamentów na przypadłości dotyczące nosa są krople. Niestety produkty tego typu często zawierają w składzie substancje, które nie tylko pomagają wyleczyć stan chorobowy, ale też mogą powodować potrzebę zażywania ich zdecydowanie dłużej niż potrzeba. Jak pozbyć się uzależnienia od kropli do nosa i w jaki sposób to zrobić, by zażegnać ten kłopot? Sprawdź, na czym polega problem i co zrobić w sytuacji, gdy tradycyjne krople do nosa nie pomagają.
uzależnienie od kropli do nosa

Które substancje powodują uzależnienie od kropli do nosa?

Uzależnienie spowodować mogą różne substancje i produkty. Okazuje się, że to nie tylko papierosy czy alkohol, ale również niektóre leki, które jednocześnie stosowane są, by pomóc w różnych stanach chorobowych. Należą do nich m.in. krople do nosa zawierające w składzie ksylometazolinę oraz jej pochodne, np. oksymetazolinę. Stosowanie takich produktów nie powinno trwać dłużej niż 5–7 dni. 
Ksylometazolina i oksymetazolina to związki chemiczne, które powodują obkurczanie naczyń krwionośnych znajdujących się w błonie śluzowej nosa. Dzięki temu zmniejsza się przekrwienie śluzówki i obrzęk, co ułatwia oddychanie i udrożnia nos. Krople do nosa zawierające te substancje stosowane są najczęściej podczas przeziębienia, kataru siennego, alergii, zapalenia zatok czy stanów zapalnych ucha środkowego.

Uzależnienie od kropli do nosa – jak je rozpoznać?

Aby skorzystać z wiedzy co do tego, jak wyjść z uzależnienia od ksylometazolinu, niezbędne jest rozpoznanie problemu. W przypadku gdy po kilku dniach stosowania produktu wyraźnie pojawia się konieczność częstszego aplikowania kropli i stan ten trwa ponad tydzień, może to sygnalizować problem uzależnienia od kropli do nosa. Kolejnym objawem jest wrażenie niemożności swobodnego oddychania bez zastosowania leku. W sytuacji gdy dawka zostanie pominięta, nos staje się zatkany i nieudrożniony. Przyczyną tego nie jest przedłużające się przeziębienie czy inny stan chorobowy, a podrażnienie śluzówki zbyt długim stosowaniem preparatu.
Objawem nadmiernego stosowania kropli do nosa jest również śladowe krwawienie z nozdrzy i pojawienie się nieprzyjemnych zakażeń i zatkania nosa. Wszystko to spowodowane jest osłabieniem i przekrwieniem śluzówki nosa wskutek zbyt częstego kontaktu z ksylometazoliną.

Jak pozbyć się uzależnienia od kropli do nosa?

Pierwszym krokiem do tego, jak pozbyć się uzależnienia od kropli do nosa, jest świadomość i zdanie sobie sprawy z istnienia problemu. Jedyna i najskuteczniejsza metoda na zwalczenie uzależnienia to odstawienie preparatu. Niestety przez około dwa tygodnie od zaprzestania aplikowania kropli, nos będzie zatkany jak podczas przeziębienia. Chcąc jednak pozbyć się uzależnienia, trzeba ten okres przetrwać. Co zamiast kropli do nosa stosować w sytuacji, by choć w minimalnym stopniu złagodzić skutki odstawienia preparatów z ksylometazoliną?
W ciągu pierwszych dwóch tygodni od momentu odstawienia uzależniających kropli należy zadbać o nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa. Świetnie w tym celu sprawdzi się nawilżacz lub dyfuzor. Ponadto dobrze jest stosować regularnie hipertoniczny roztwór wody morskiej.

Zaawansowane uzależnienie od kropli do nosa – jak się wyleczyć?

W sytuacjach kiedy natychmiastowe ostawienie kropli do nosa jest zbyt trudne, można robić to stopniowo, najpierw uwalniając od działania preparatu jedną dziurkę, a po około dwóch tygodniach powtórzyć procedurę z drugą. Można też stopniowo zmniejszać dawki zakraplanego preparatu, by powoli odzwyczaić organizm od działania substancji czynnej. W procedurze odstawiennej sprawdza się też pomijane dawki, którą uzupełnia się innymi produktami. Dobrze sprawdzą się tu bezpieczne krople do nosa niezawierające ksylometazoliny i innych substancji uzależniających. Przykładem takiego preparatu mogą być np. krople do nosa dla dzieci.
Aby zniwelować zatkanie nosa podczas odstawiania uzależniających preparatów, stosować można produkty zawierające w składzie odblokowującą pseudoefedrynę. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ ten związek również może uzależniać.
W bardzo zaawansowanych stanach uzależnienia, które niekiedy mogą trwać nawet kilka lat, przeprowadza się też zabieg mukotomii polegający na przebudowaniu dolnych małżowin nosowych. Jest to jednak procedura inwazyjna i nie powoduje, że odruch stosowania uzależniających kropli do nosa zanika.

Do czego prowadzi uzależnienie od kropli do nosa?

Skutkiem uzależnienia od kropli do nosa mogą być bóle głowy, problemy ze snem, zaburzenia węchu, zanik śluzówki nosa i odsłonięcie chrząstek, co może skutkować również perforacją, czyli pojawieniem się ubytków w przegrodzie nosa. Ponadto znacznemu obniżeniu ulega jakość życia i codzienny komfort. Wybierając krople do nosa, należy więc stosować je zawsze zgodnie z dołączoną instrukcją i nie przekraczać zaleconej dawki preparatu.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!