Data publikacji:

Jak pozbyć się pokrzywki alergicznej?

Pokrzywka alergiczna to kłopotliwa dolegliwość, dla której charakterystycznym objawem są swędzące niewielkie bąble na skórze. Nazwa schorzenia związana jest z wyglądem zmian skórnych, które podobne są do skutków poparzenia popularną rośliną, jaką jest pokrzywa. Pokrzywka najczęściej pojawia się na skutek reakcji alergicznej na substancję nietolerowaną przez organizm i ustępuje samoistnie lub po zastosowaniu różnego rodzaju środków. Jak pozbyć się pokrzywki alergicznej i co zrobić, aby ten stan nie powracał? Sprawdź, jak należy postępować w przypadku wystąpienia dolegliwości i w jaki sposób można je złagodzić.
jak pozbyć się pokrzywki alergicznej

Czym jest pokrzywka i jakie są jej objawy?

Pokrzywka alergiczna to jeden z rodzajów wysypki skórnej, której charakterystycznym objawem jest swędzenie. Ten rodzaj zmian wywołany jest różnego rodzaju alergenami, które wywołują reakcję pobudzającą procesy uwalniana białka zwanego histaminą. Po tym procesie z naczyń włosowatych zaczyna wyciekać płyn, który gromadząc się w skórze, powoduje pojawienie się wysypki. Pokrzywka alergiczna jest dość powszechnym zjawiskiem. Może pojawić się niemal na każdym etapie życia, co ma miejsce średnio u co piątej osoby na świecie.
Głównym objawem pokrzywki alergicznej są liczne bąble o barwie czerwonej lub różowej i owalnym kształcie. Zazwyczaj miewają też obwódkę, a ich wielkość waha się w granicach od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów. Pokrzywka alergiczna może mieć charakter ostry (trwa do 6 tygodni) lub przewlekły (ponad 6 tygodni).

Pokrzywka – leczenie domowe

Co zrobić, gdy na naszym ciele pojawi się charakterystyczna alergiczna pokrzywka? Leczenie domowe to pierwszy i bardzo dobry sposób na poradzenie sobie z jej objawami. W tym celu warto stosować naturalne metody, takie jak okłady z lodu czy polewanie zimną wodą miejsc, na których zauważono charakterystyczne zmiany. Dobrym sposobem są również kompresy nasączone wyciągiem z cebuli, aloesu albo rumianku. W ostatnim przypadku wystarczy zaparzyć torebkę, a w uzyskanym naparze nasączyć kompres i przyłożyć do zmienionego miejsca na skórze.
Dobrym sposobem na to, jak pozbyć się pokrzywki alergicznej lub przynajmniej złagodzić jej objawy, jest kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej lub krochmalu. Taki roztwór złagodzi dolegliwości i uporczywy świąd. Jednym ze sposobów domowego leczenia pokrzywki alergicznej jest również stosowanie naparu z pokrzywy. To szczególnie zalecana metoda w przypadku, gdy niemożliwe jest zastosowanie leków przeciwhistaminowych. Powyższe sposobyy są całkowicie bezpieczne i polecane w walce z pokrzywką alergiczną także w okresie ciąży oraz karmienia piersią.

Skuteczny lek na pokrzywkę – co zastosować?

W walce z pokrzywką alergiczną stosuje się m.in. leczenie farmakologiczne. Skuteczny lek na pokrzywkę to przede wszystkim produkt o działaniu przeciwhistaminowym. Takie leki z pewnością zmniejszą uczucie swędzenia skóry i stopniowo doprowadzą do zmniejszenia charakterystycznych bąbli na skórze. Produkty te dostępne są bez recepty i zalicza się do nich m.in. bilastynę, cetyryzynę, feksofenadynę, desloratadynę, lewocetyryzynę, loratadynę.
Wśród produktów leczniczych zalecanych przez lekarza znajduje się również montelukast i cyklosporyna, a jeśli pokrzywka ma charakter nawracający i szczególnie ciężki – omalizumab czy glikokortykosteroidy.

Jak pozbyć się pokrzywki alergicznej – zalecenia ogólne

Pokrzywka alergiczna jest przypadłością, w której bardzo ważne jest zapobieganie jej występowaniu. Ponieważ dolegliwość ta może mieć wiele różnych przyczyn o charakterze złożonym, leki na pokrzywkę bez recepty to nie wszystko. Ważne jest również stosowanie zaleceń ogólnych, do których należy unikanie przyczyn wyzwalających, takich jak czynniki fizyczne, konkretne alergeny itp. Jeżeli dana pokrzywka alergiczna ma charakter pokarmowy, kluczowe jest stosowanie odpowiedniej diety eliminacyjnej. Wówczas zmiany skórne ustępują zazwyczaj w okresie od 2 do 3 tygodni.
Ważne jest również, aby wyeliminować czynniki, które nasilają występowanie pokrzywki. Są to zazwyczaj niektóre leki z grupy NSLPZ, opioidy i kwas acetylosalicylowy, ale też alkohol i czynniki stresowe. W sytuacji gdy pokrzywka alergiczna ma charakter wtórny, w jej zapobieganiu i łagodzeniu istotne jest leczenie choroby podstawowej, poprzez którą pojawia się zazwyczaj pokrzywka. Czym smarować zaistniałe zmiany? Warto zastosować tu maści i kremy odczulające i antybakteryjne.

Czy pokrzywka jest niebezpieczna?

Wiele osób zastanawia się, czy pokrzywka jest zaraźliwa. Na szczęście jest to schorzenie, które nie jest zakaźne. Jednak może być niebezpieczne dla osoby, u której wystąpi. W przypadku pojawienia się charakterystycznych objawów pokrzywki alergicznej i nieustępowaniu ich po zastosowaniu doraźnych metod leczenia, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.
Zbagatelizowane schorzenie doprowadzić może do różnego rodzaju powikłań. Nieleczona pokrzywka alergiczna skutkować może pojawieniem się wstrząsu anafilaktycznego, co może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!