Data publikacji:

Jak pozbyć się grzybicy pochwy raz na zawsze?

Infekcje okolic intymnych to kłopotliwe i bardzo niekomfortowe dolegliwości, które nawet po wyleczeniu często nawracają. Chociaż w tej sferze występuje wiele różnych schorzeń, jednym z najbardziej uciążliwych jest grzybica pochwy. Co prawda istnieje wiele doraźnych sposobów na złagodzenie objawów, jak i wyleczenie choroby, jednak stan ten często powraca. Kłopotliwe swędzenie w okolicach pochwy, dyskomfort i ból odczuwany podczas stosunku czy uciążliwe upławy powinny być w każdym przypadku sygnałem do rozpoczęcia natychmiastowego działania. W jaki sposób można złagodzić objawy i co zastosować, aby nie były one aż tak dokuczliwe? Sprawdź, jak rozpoznać infekcję intymną wywołaną przez drożdżaki i jak pozbyć się grzybicy pochwy raz na zawsze.
jak pozbyć się grzybicy pochwy raz na zawsze

Czym jest grzybica pochwy?

Grzybica pochwy jest jednym z rodzajów infekcji okolic intymnych, która wywołana jest przez obecność drożdżaków Candida albicans. Schorzenie to bywa nazywane również kandydozą lub drożdżycą. Choć grzybica pochwy nie jest dolegliwością szczególnie niebezpieczną, jej objawy potrafią być wyjątkowo dokuczliwe i znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ponadto przykre bywają skutki, jakie niesie ze sobą jedynie zaleczana oraz nieleczona grzybica pochwy. Konsekwencje mogą być przykre także dla partnera seksualnego, któremu grozi grzybica penisa.
Do najczęstszych objawów grzybicy pochwy zaliczyć można swędzenie pochwy i jej okolic, występowanie upławów o konsystencji grudkowatej i serowatej oraz charakterystyczne pieczenie podczas oddawania moczu czy w trakcie stosunku seksualnego. Z podobnymi objawami można poradzić sobie lub znacznie je złagodzić za pomocą domowych metod i ogólnodostępnych środków. Jednak w przypadku gdy schorzenie nawraca i pojawia się wieczna grzybica pochwy, należy zastosować znacznie bardziej intensywne działania i przede wszystkim udać się do lekarza.

Grzybica pochwy – domowe sposoby

Aby złagodzić objawy grzybicy pochwy, właściwe leczenie można wspomóc domowymi sposobami. Należy jednak pamiętać, że są to metody doraźne, które nigdy nie powinny stanowić jedynej stosowanej terapii. Wśród polecanych sposobów na walkę z grzybicą pochwy znajdują się niektóre zioła. To m.in. aloes, pokrzywa, szałwia i nagietek lekarski. Wyciągiem z tych roślin można nacierać miejsca intymne lub stosować ich dodatek do kąpieli czy nasiadówek.
Są również środki farmakologiczne wspomagające leczenie dolegliwości, które daje grzybica pochwy. Leki bez recepty to np. specjalne globulki dopochwowe o działaniu przeciwgrzybiczym, ale też probiotyki ginekologiczne, które wspomagają naturalne oczyszczanie po grzybicy pochwy i ułatwiają naturalną odbudowę flory bakteryjnej.
Dobrym sposobem, który z pewnością nieco skraca czas choroby i wspomaga proces leczenia, jest również soda oczyszczona, której dodatek do kąpieli pobudzi procesy przeciwzapalne i zadziała ściągająco. Ten sposób pomoże też w uporaniu się z nieprzyjemnymi upławami.

Jak pozbyć się grzybicy pochwy raz na zawsze?

Wiele osób zastanawia się, ile trwa nieleczona grzybica pochwy. W przypadku gdy stosowane środki lub leczenie będzie aplikowane jedynie doraźnie do momentu złagodzenia lub pierwszego ustąpienia objawów, grzybica będzie powracać. Aby pozbyć się grzybicy pochwy raz na zawsze, należy przeprowadzić pełne leczenie, udać się do lekarza w celu skontrolowania stanu pochwy oraz przestrzegać właściwych zasad higieny i pielęgnacji okolic intymnych.
Zminimalizowanie ryzyka pojawienia się po raz kolejny grzybicy pochwy możliwie jest dzięki regularnemu podmywaniu z wykorzystaniem płynów do higieny intymnej o pH zbliżonym do naturalnego, czyli kwaśnym. Bardzo ważne jest również unikanie kontaktu ciała z sedesem w toaletach publicznych oraz zażywania kąpieli w nie swojej wannie. Ryzyko zakażenia zmniejszy również zachowanie szczególnej ostrożności lub unikanie korzystania z solariów, saun i basenów. Ważne jest też używanie wyłącznie swoich ręczników i niepożyczanie ich od innych.
W zapobieganiu nawrotowi grzybicy pochwy ważne jest również noszenie bielizny wykonanej z naturalnych i przewiewnych materiałów. Infekcjom okolic intymnych sprzyja też używanie różnego rodzaju myjek oraz gąbek i częste noszenie tamponów. Ręcznik po kąpieli zawsze należy wysuszyć na zewnątrz lub kaloryferze.
Niekiedy zdarza się, że grzybica pochwy spowodowana bywa nieodpowiednią dietą, bogatą w węglowodany. Gdy inne sposoby walki z dolegliwościami nie pomagają, warto ograniczyć cukier, ponieważ drożdże żywią się właśnie tymi związkami. W tym celu warto ograniczyć też spożywanie napojów sztucznie słodzonych na rzecz soków warzywno-owocowych lub wody niegazowanej. Doskonały wpływ ma też cytryna na grzybicę pochwy. Dodawanie jej codziennie do wypijanej wody łagodzi objawy i pozwoli ograniczyć namnażanie się grzybów. Niewskazane są również produkty mleczne. Jest jednak jeden wyjątek. Świetnym źródłem probiotyków jest kefir, a grzybica pochwy jest schorzeniem, w którym ważne jest dostarczanie ich organizmowi do walki z drożdżakami.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!