Data modyfikacji:

Jak pozbyć się brzucha po 50.?

Otyłość brzuszna bywa bagatelizowana, nie jest to jednak defekt estetyczny, a poważny stan, zagrażający zdrowiu. Duży brzuch pojawia się często w okresie menopauzy, a także u mężczyzn w średnim wieku. Niestety, im jesteśmy starsi, tym trudniej poradzić sobie z nadmiarowymi kilogramami. Jak pozbyć się brzucha po 50.? Wymaga to najczęściej zmiany całego trybu życia, do której trzeba zaliczyć poprawę diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby poczuć się lepiej w swoim ciele.
jak się pozbyć brzucha po 50.

Od czego zacząć ćwiczenia na brzuch po 50.?

W pierwszej kolejności warto skontrolować swój stan zdrowia. Tycie „od powietrza” może oznaczać chorobę lub zmiany hormonalne. Najczęściej oznacza problemy z tarczycą i stan przedcukrzycowy. W okresie okołomenopauzalnym trzeba bardzo uważać na spożywane posiłki, gdyż z powodu spowolnionego metabolizmu waga szybko idzie w górę. W tym wieku odchudzanie nie jest łatwe. Dla porównania osoba młoda bez problemu zrzuci 5 kg – zrobi to bez większego wysiłku. Natomiast osoba dojrzała musi poświęcić na ten cel dużo więcej czasu. Jest to naturalny stan rzeczy. Nie da się go zmienić, chyba że ktoś od zawsze ma wyjątkowo szybką przemianę materii.
Duży brzuch w okresie menopauzy to udręka dla wielu pań. Sytuacja staje się beznadziejna tylko dla kobiet, które nie zamierzają nic z tym brzuchem zrobić. O ile samoakceptacja jest bardzo pozytywnym zjawiskiem, to zbyt duży brzuch szkodzi zdrowiu. Utrudnia wykonywanie podstawowych czynności życiowych. Może to być problem z zakładaniem butów, z zawiązywaniem sznurówek czy z zakładaniem skarpetek. Z powodu zbyt obfitego brzucha może pojawić się problem z pielęgnacją stóp. Samodzielne obcinanie czy malowanie paznokci staje się po prostu niemożliwe. Nadwaga i otyłość to problem dla kręgosłupa i stawów. Przyzna to każda otyła osoba, nawet jeśli uprawia ideologię plus size.
Jeśli dana osoba prowadziła do tej pory siedzący tryb życia, to wszelkie ćwiczenia odchudzające musi rozpoczynać z umiarem. Można zacząć treningi od 5 minut na rowerku stacjonarnym. Trzeba zachować rozsądek – nie wolno od razu rzucać się na głębokie treningowe wody, gdyż organizm może tego nie wytrzymać. Chodzi przecież o korektę sylwetki, a nie o wywołanie zawału, jak to było w serialu „I tak po prostu” (kontynuacja „Seksu w wielkim mieście”). 
Taki proces wyrabiania kondycji może zająć nawet kilka miesięcy. To zależy od tego, kto jest w jakim stanie wyjściowym. Ćwiczenia trzeba łączyć z odpowiednią dietą. W żadnej mierze nie chodzi o głodówki, ale o wartościowe posiłki w umiarkowanej ilości. Mając wyniki badań medycznych, można udać się do dietetyka, który ułoży dietę dopasowaną do potrzeb organizmu. Współpraca z dietetykiem ułatwia kontrolowanie diety.

Odchudzanie bezpieczne to -4 kg w skali miesiąca

Osoby otyłe nie mogą dać wiary temu, że swoją otyłość mają zwalczać wyłącznie za pomocą diety lub zabiegów chirurgicznych. W przypadku operacji bariatrycznych rzeczywiście można liczyć na szybkie efekty. Waga faktycznie znika błyskawicznie. Pozostaje jednak makabryczny wręcz „wór skóry”. Ten defekt sam nie zniknie. Wymagać będzie wizyt w klinice medycyny estetycznej. Oznacza to kolejne wydawanie pieniędzy i stres związany z zabiegami. 
Dlatego lepiej jest odchudzać się, stosując jednocześnie dietę i ćwiczenia. Taka kombinacja pozwoli na kształtowanie ładnej sylwetki, bez dramatycznych efektów ubocznych. Przykładem ćwiczeń są ćwiczenia brzucha. Dla osób początkujących zalecane jest wykonywanie tych ćwiczeń w kołysce. Następnie można zdecydować się na ćwiczenia na ławeczce. Można też ćwiczyć brzuch na macie. Taka sama odpowiedź jest na pytanie, jak pozbyć się brzucha po 50. u mężczyzn.

Jak pozbyć się brzucha po 50.? Skonsultuj się ze specjalistą

Zastanawiasz się, jak pozbyć się brzucha po 50. lub 60.? To Bardzo dobry pomysł! Otyłość brzuszna jest niebezpieczna dla zdrowia. Tłuszcz osadza się nie tylko pod skórą, ale też na narządach wewnętrznych, znacznie utrudniając ich pracę. Ten rodzaj otyłości zmniejsza też ilość miejsca przeznaczonego na narządy wewnętrzne, powodując ucisk płuc, a w dalszej perspektywie może prowadzić do nowotworów, cukrzycy, udaru i zawału.
Lista dolegliwości powodowanych przez nadmiar tłuszczu jest długa, dlatego czasami warto skonsultować się ze specjalistą, który powie ci na przykład, jak zgubić brzuch w menopauzie lub w sytuacji, gdy nadwaga stała się poważnym problemem. Dotyczy to zwłaszcza osób prowadzących dotychczas siedzący tryb życia oraz ludzi, którzy nie mają wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania.
Który specjalista podpowie jak pozbyć się brzucha po 50.? Najlepiej poradzi sobie z tym zadaniem dobry dietetyk, który zleci ci listę niezbędnych badań, oceni stan zdrowia i rozpisze najlepszy dla ciebie jadłospis.

Zdrowa dieta. Jak się pozbyć brzucha po 50. u mężczyzn i kobiet?

Konsultacja ze specjalistą nie zawsze jest konieczna. Jeśli nie cierpisz na schorzenia, które bardzo utrudniają zrzucenie zbędnych kilogramów, spokojnie możesz poradzić sobie samodzielnie.
Jak zacząć, by pozbyć się brzucha po 50.? Przeanalizuj swój tryb życia, zaczynając od diety, jaką prowadzisz. Często wystarczy ustalenie, ile potrzebujesz kalorii, a następnie zaplanowanie diety, która będzie dostarczać ich trochę mniej, żeby osiągnąć upragniony ujemny bilans kaloryczny. To sytuacja, w której spalasz więcej energii, niż dostarczasz organizmowi i zaczynasz tracić kilogramy.
Skoro w okolicy twojego brzucha systematycznie gromadzi się tłuszcz, oznacza to, że spożywasz zbyt dużo kalorii. Żeby je ograniczyć, zacznij od zmniejszenia wielkości porcji, jeśli czujesz, że twoim problemem są zbyt obfite posiłki. Ponadto zawsze kieruj się zasadami zdrowego odżywiania.

Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania

Jeśli twoim problemem jest, jak pozbyć się brzucha po 50. lub 60., i chcesz zacząć zrzucać zbędne kilogramy, kieruj się najważniejszymi zasadami zdrowego odżywiania:
  • Spożywaj jak najmniej cukrów prostych, zrezygnuj ze słodyczy i słodzonych potraw, a produkty z białej mąki zastąp pełnoziarnistymi.
  • Ogranicz spożywanie tłuszczów nasyconych, skup się na dobrych tłuszczach, pochodzących z olejów roślinnych, mowa na przykład o nierafinowanym oleju lnianym lub rzepakowym, ale też o naturalnych źródłach tłuszczu, takich jak orzechy i nasiona, które przy okazji dostarczają sycącego białka i niezbędnych witamin oraz soli mineralnych.
  • Do każdego posiłku jedz świeże warzywa i owoce. Skup się zwłaszcza na tych pierwszych, ponieważ są sycące i niskokaloryczne.
  • Dostarczaj z dietą odpowiedniej ilości błonnika, spożywając między innymi produkty pełnoziarniste i warzywa.
  • Zrezygnuj ze spożywania alkoholu, który negatywnie wpływa na zdrowie i jest bardzo kaloryczny.
  • Nie kupuj produktów przetworzonych, skup się na naturalnych składnikach, z których samodzielnie przygotujesz domowe posiłki.
  • Nie stosuj diet opierających się na spożywaniu posiłków ubogich w składniki odżywcze, to prosta droga do efektu jo-jo i szybkiego nadrobienia zgubionych kilogramów.
  • Pij dużo wody.
  • Jak zgubić brzuch po menopauzie?

    Kobiety, które przeszły menopauzę, jak najbardziej mogą uprawiać sport w wymiarze umiarkowanym. Zajęcia ruchowe muszą być dostosowane do swojego stanu zdrowia i możliwości fizycznych. Żadna kobieta po menopauzie nie stanie się nagle baletnicą ani gimnastyczką artystyczną czy cyrkową. Trzeba znać granicę rozsądku i nie dać się łapać na chwyty marketingowe stosowane przez różne fitness cluby.
    Lepiej jest zająć się sportem, który sprawia przyjemność, a ćwiczenia są możliwe do wykonania. Może to być pilates, nordic walking, siłownia z niewielkimi obciążeniami, gimnastyka w wodzie lub treningi w przydomowej siłowni. 
    Sporty grupowe, z nutą rywalizacji, typu maratony nie zawsze są dobrym pomysłem. Przekonał się o tym Tomasz Lis, który kilka dni po ukończeniu maratonu doznał kolejnego udaru. Sport ma oznaczać zdrowie, a nie chorobę.
    Koniecznie trzeba unikać słodyczy i fast foodów. Nie ma konieczności całkowitej eliminacji takich drobnych pokus. Chodzi o to, że całkowity zakaz spożywania takich pokarmów może wywołać bardzo negatywne efekty natury psychicznej. W konsekwencji człowiek nie wytrzyma i w chwili słabości może zacząć się objadać. 
    Masz ochotę na pizzę? To zjedz ją, ale nie codziennie, tylko raz na jakiś czas. Może też nie w całości od razu, lecz mniejszy kawałek. Po latach doświadczeń z rozmaitymi dietami do łask wraca stare powiedzenie w stylu „Śniadanie zjedz jak król. Obiadem się podziel. Kolację oddaj wrogowi”. Czy widzisz, że nic lepiej się nie sprawdza?

    Jak się pozbyć brzucha bez ćwiczeń? Czy to możliwe?

    Wiele osób, prowadzących siedzący tryb życia zastanawia się, jak się pozbyć brzucha bez ćwiczeń. Możliwe jest gubienie tkanki tłuszczowej bez aktywności fizycznej, jeśli zostanie zachowany ujemny bilans kaloryczny. Niestety, w pewnym wieku staje się to znacznie trudniejsze, a dodatkowo duże znaczenie na ostateczny wygląd ma również jędrność skóry.
    Jak zdrowo pozbyć się brzucha po 50.? Stosując jednocześnie zdrową dietę i ćwiczenia. Dzięki temu nie tylko zyskasz lepszy wygląd, ale też poprawisz swoje samopoczucie i kondycję.

    Aktywność fizyczna, czyli jak pozbyć się brzucha po 50.

    Trening aerobowy jest idealną aktywnością dla kobiet, które chcą zgubić duży brzuch w okresie menopauzy, czy mężczyzn w średnim wieku, ale też dla wszystkich młodych osób. Krótko mówiąc – dla każdego, kto ma ochotę zadbać o siebie i zrzucić zbędne kilogramy.
    Czym jest trening aerobowy? Nazywa się go inaczej treningiem cardio. To ćwiczenia o umiarkowanej intensywności wykonywane przez dłuższy czas, na przykład energiczny marsz, spokojny bieg, pływanie czy trening na orbitreku lub rowerku. Najlepiej wykonywać je 3 razy w tygodniu przez minimum 30 minut.
    Ćwiczenia aerobowe to nie tylko sposób na to, jak pozbyć się brzucha po 50. Pomagają stracić kilogramy, ale też pobudzają krążenie, poprawiają samopoczucie, poprawiają kondycję i wzmacniają układ mięśniowy.

    Ćwiczenia na brzuch po 50.

    Oprócz regularnych treningów cardio, warto również wykonywać ćwiczenia koncentrujące się na brzuchu, żeby wzmocnić go i ujędrnić. Potrzebujesz jedynie maty do ćwiczeń, która umożliwi wygodne leżenie lub podpieranie się na rękach.
    Jakie ćwiczenia na płaski brzuch sprawdzą się najlepiej?
  • „Wspinaczka” na macie – postaw ręce i nogi na macie, a następnie wykonuj ruchy nogami jak podczas wspinaczki.
  • Przyciąganie na zmianę nóg do klatki piersiowej w klęku podpartym.
  • Deska – stopy i przedramiona znajdują się na macie, a plecy są proste.
  • Deska z podniesioną ręką i nogą (prawa ręka i lewa noga, a następnie lewa ręka i prawa noga).
  • Przyciąganie kolan do klatki piersiowej w leżeniu na plecach.
  • Brzuszki.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym