Data publikacji:

Jak pić olej lniany?

Olej lniany na dobre zagościł w wielu domach i wciąż zyskuje na popularności. Prozdrowotne właściwości esencji z ziaren lnu wciąż opisywane są w licznych doniesieniach naukowych. Warto zadać sobie pytanie, jak pić olej lniany, aby czerpać z wszystkich jego wartości? Jaka forma oleju jest najlepiej przyswajalna? Odpowiadamy.
jak pić olej lniany

Przeczytaj również: Olej z nasion marchwi: jak możesz go wykorzystać?

Olej lniany - źródło kwasów tłuszczowych

Termin „dobry/zdrowy tłuszcz” jest znany większości osób zgłębiających tajniki zdrowego odżywiania, a przedstawicielem tej grupy jest między innymi kwas Omega-3, bardzo pożądany w zbilansowanych posiłkach. Olej lniany jest doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym również Omega-3, Omega-6. oraz witaminy E. Aby jednak wykorzystać w pełni wartości, jakie oferuje nam olej z ziaren lnu, zaleca się, aby był tłoczony na zimno, nierafinowany oraz możliwie jak najbardziej świeży. Unikalny smak oleju lnianego czyni go smacznym dodatkiem na przykład do sałatek.

Jakie są zalety picia oleju lnianego?

Nienasycone kwasy tłuszczowe mają znamienny wpływ na zdrowie człowieka, a dzięki regularnemu spożywaniu oleju lnianego wspomaga się między innymi:
  • prawidłowe funkcjonowanie skóry (łagodzenie suchej skóry, AZS, łuszczycy),
  • szybsze gojenie się ran, owrzodzeń oraz odleżyn,
  • prawidłowy profil lipidowy krwi - poprzez zbijanie „złego” cholesterolu,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • perystaltykę jelit - dobrze sprawdza się przeciw zaparciom,
  • zwalczanie procesów zapalnych w organizmie,
  • utratę nadmiernych kilogramów,
  • nawilżenie skóry oraz włosów,
  • obniżenie stężenia insuliny we krwi,
  • działanie przeciwnowotworowe.

Jak pić olej lniany?

Najważniejszą zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać, chcąc włączyć olej lniany do swojej diety, jest spożywanie go wyłącznie na zimno, nie zaleca się na przykład używania go do smażenia potraw. Następnie należy podjąć decyzję, czy chce się pić olej samodzielnie jako suplement diety, czy jako dodatek do potraw, na przykład do obiadu.

Olej lniany można pić codziennie oczywiście przez określony czas i w ograniczonej ilości. Decydując się na podanie doustne, powinno to być około 4 do 8 łyżek (dla osób dorosłych) lub łyżkę dziennie dla dziecka. Niektóre źródła naukowe sugerują przelicznik na masę ciała w proporcji 1 gram oleju na 1 kilogram masy ciała - osoba ważąca 50 kg może przyjąć maksymalnie 50 g oleju lnianego dziennie. Suplementacja powinna trwać około 4 - 12 tygodni, po których zaleca się przerwę.

Warto jednak zwrócić uwagę, że istnieje mnóstwo sposobów podania oleju w codziennej diecie jako dodatek - na przykład do sałatek, sosów, ziemniaków, kiszonej kapusty, twarogu lub po prostu do kanapek. Dzięki takiej praktyce, w prosty sposób można wykluczyć z codziennej rutyny tłuszcze odzwierzęce, takie jak smalec, masło itd. Aby urozmaicić dietę, olej z lnu można stosować zamiennie z nasionami tej rośliny, po uprzednim zmieleniu i zalaniu wrzątkiem.

Kiedy pić olej lniany?

Osobom, które decydują się na przyjmowanie oleju lnianego w postaci bezpośredniej suplementacji, zaleca się picie go na czczo, po przebudzeniu, co zwiększa przyswajalność związków odżywczych podczas trawienia i wchłaniania. Włączając olej do posiłków, nie ma znaczenia pora dnia, można go spożywać według uznania.

Jaki olej lniany wybrać?

Włączenie oleju lnianego do diety rodzi wiele pytań, między innymi: czy każdy olej ze sklepowej półki będzie zwierał tyle samo wartości odżywczych? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Im bardziej świeży olej lniany, tym więcej zawiera pożądanych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Więcej wartości odżywczych zawierają również oleje niefiltrowane oraz nierafinowane. Zaleca się, aby sięgać po oleje tłoczone na zimno z krótkim terminem ważności i przechowywać je w lodówce. Należy dodać, że składniki odżywcze zawarte w oleju lnianym są wrażliwie na działanie światła, dlatego warto wybierać produkty w ciemnych butelkach.

Olej lniany w kapsułkach

Dla osób, które preferują suplementację w postaci tabletek, dostępne są kapsułki z olejem lnianym. Takie rozwiązanie ma jednak kilka wad - po pierwsze, ciężko kontrolować jakość zawartego w nich oleju, trzeba pamiętać o codziennym zażyciu tabletek i przede wszystkim kapsułki zawierają o wiele mniejszą objętość w porównaniu z tą, która jest zalecana do codziennego picia. Mimo to, taki rodzaj suplementacji również posiada swoich zwolenników i warto o nim wiedzieć.

Olej lniany - przeciwwskazania

Obecnie nie stwierdza się konkretnych przeciwwskazań zdrowotnych do picia oleju lnianego. Mogą jednak zdarzyć się niepożądane reakcje ze strony układu pokarmowego u osób z nietolerancją pokarmową lub alergią. Ze względu na pojedyncze doniesienia w literaturze o krzyżowym działaniu z medykamentami, zaleca się także, aby osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew, przeciwzapalne, obniżające cholesterol oraz obniżające poziom cukru we krwi skonsultowały się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Nie ma także jednoznacznych przeciwwskazań do stosowania oleju lnianego w ciąży, jednak mimo wszystko przed podjęciem decyzji o suplementacji ze względu na bogactwo Omega-3 oraz Omega-6, zaleca się konsultacje ze specjalistą. Istnieją doniesienia o fitoestrogenach zawartych w oleju lnianym, które mogą działać na organizm ciężarnej jak estrogen. Należy jednak podkreślić, że większość lekarzy uznaje olej lniany jako preparat bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Prozdrowotne działanie dobrej jakości oleju lnianego jest niezaprzeczalnym faktem. Warto po niego sięgnąć dla poprawy samopoczucia, ale także dla urozmaicenia codziennej diety.
Autor: Bartłomiej Mazurek