Jakie są zalety picia oleju lnianego?
Nienasycone kwasy tłuszczowe mają znamienny wpływ na zdrowie człowieka, a dzięki regularnemu spożywaniu oleju lnianego wspomaga się między innymi:
- prawidłowe funkcjonowanie skóry (łagodzenie suchej skóry, AZS, łuszczycy),
- szybsze gojenie się ran, owrzodzeń oraz odleżyn,
- prawidłowy profil lipidowy krwi - poprzez zbijanie „złego” cholesterolu,
- obniżenie ciśnienia krwi,
- perystaltykę jelit - dobrze sprawdza się przeciw zaparciom,
- zwalczanie procesów zapalnych w organizmie,
- utratę nadmiernych kilogramów,
- nawilżenie skóry oraz włosów,
- obniżenie stężenia insuliny we krwi,
- działanie przeciwnowotworowe.
Jak pić olej lniany?
Najważniejszą zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać, chcąc włączyć
olej lniany do swojej diety, jest
spożywanie go wyłącznie na zimno, nie zaleca się na przykład używania go do smażenia potraw. Następnie należy podjąć decyzję, czy chce się pić olej samodzielnie jako suplement diety, czy jako dodatek do potraw, na przykład do obiadu.
Olej lniany można pić codziennie oczywiście przez określony czas i w ograniczonej ilości. Decydując się na podanie doustne, powinno to być około 4 do 8 łyżek (dla osób dorosłych) lub łyżkę dziennie dla dziecka. Niektóre źródła naukowe sugerują przelicznik na masę ciała w proporcji 1 gram oleju na 1 kilogram masy ciała - osoba ważąca 50 kg może przyjąć maksymalnie 50 g oleju lnianego dziennie.
Suplementacja powinna trwać około 4 - 12 tygodni, po których zaleca się przerwę.
Warto jednak zwrócić uwagę, że istnieje mnóstwo sposobów podania oleju w codziennej diecie jako dodatek - na przykład do
sałatek, sosów, ziemniaków, kiszonej kapusty, twarogu lub po prostu do kanapek. Dzięki takiej praktyce, w prosty sposób można wykluczyć z codziennej rutyny tłuszcze odzwierzęce, takie jak smalec, masło itd. Aby urozmaicić dietę, olej z lnu można stosować zamiennie z nasionami tej rośliny, po uprzednim zmieleniu i zalaniu wrzątkiem.