Data modyfikacji:

Jak pić len? Poradnik, jak pić siemię lniane na żołądek

Siemię lniane – nieco zapomniana roślina od kilku lat wraca do łask. Nic dziwnego: w małych ziarenkach kryje się prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Pozytywne efekty stosowania siemienia lnianego dla zdrowia i urody zauważono już kilka tysięcy lat temu! Co więcej, len jest powszechnie dostępny i to za niewielkie pieniądze. Za kilka złotych możemy skutecznie zadbać m.in. o układ pokarmowy i zgrabną sylwetkę. Jak pić len, jak najlepiej go spożywać? Kiedy pić len: rano czy wieczorem? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.
Jak pić len?

Siemię lniane – właściwości

Ziarenka lnu zwyczajnego, powszechnie nazywane siemieniem lnianym, to tzw. superfoods, czyli zdrowa żywność bogata w składniki odżywcze cenne dla organizmu. Regularne spożywanie siemienia lnianego ma dobroczynny wpływ przede wszystkim na układ pokarmowy i krwionośny. Pozytywnie wpływa również na koncentrację oraz pamięć.
Ziarenka przybierają brązową lub złotą barwę. Te pierwsze są bardziej powszechne, jednak złote mają nieco wyższą zawartość składników odżywczych. Jakie substancje występują w siemieniu lnianym?
Błonnik
Błonnik ma pozytywny wpływ na florę bakteryjną znajdującą się w jelitach. Dzięki temu, że na długi czas zapewnia uczucie sytości, doskonale sprawdzi się u osób chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Minerały i witaminy
Minerały: m.in. miedź, cynk, selen, potas, mangan, wapń, oraz witaminy: m.in. E, K, C, witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Korzystnie wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci, sprawiając, że są one widocznie zdrowsze.
Kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9
Siemię lniane jest doskonałym roślinnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które powinno być przede wszystkim obecne w dietach eliminujących tłuste ryby (np. łososia). Kwasy omega-3 są w stanie obniżyć poziom złego cholesterolu, dzięki czemu mogą zminimalizować ryzyko chorób związanych z układem krwionośnym, m.in. tworzenie się zakrzepów.
Substancje śluzowe
Jeśli tylko zmieszasz siemię lniane z wodą, już po kilku minutach zauważysz, że konsystencja płynu zmienia się na bardziej lepką. Cienka warstwa tych substancji śluzowych powleka również błony śluzowe żołądka oraz przełyku, co ma korzystny wpływ na łagodzenie wrzodów żołądka. Dzięki temu, że nasiona lnu pęcznieją w jelitach, pomagają w likwidowaniu zaparć i sprzyjają płaskiemu brzuchowi.
Lignany
Lignany mają silne działanie przeciwutleniające. Obniżają również ryzyko miażdżycy, a także mają pozytywny wpływ na pracę wątroby.

Siemię lniane – w jakiej postaci spożywać?

Siemię lniane można kupić w postaci całych ziarenek, zmielonych lub jako olej lniany. Postać zmielona dobrze sprawdzi się jako dodatek zarówno do wytrawnych, jak i słodkich dań. Doskonale nadaje się do posypywania owsianek, sałatek, kanapek, naleśników, a także jako element smoothie. W diecie wegańskiej zmielona forma wykorzystywana jest jako zamiennik jajka. Niestety, jednak ze względu na szybkie jełczenie tłuszczy zawartych w ziarenkach lnu, zmielona formuła może posiadać znacznie mniej wartości odżywczych. Jeśli chcesz zachować maksymalnie dużo substancji dobrych dla zdrowia w takiej postaci siemienia lnianego, miel ziarenka samodzielnie i zużywaj je bezpośrednio po rozdrobnieniu. Jeśli ci coś zostanie, pozostałą ilość przełóż do słoika, zakręć i przechowuj do 4–5 dni w lodówce. Do mielenia lnu doskonale sprawdzi się zwykły młynek do kawy.
Olej lniany, ze względu na swój orzechowy aromat, jest natomiast doskonały do sałatek, kanapek, a nawet jako dodatek do koktajli. Nie nadaje się jednak do smażenia i powinien być używany wyłącznie na zimno – inaczej straci swoje właściwości. Należy go również przechowywać z dala od promieni słonecznych.

Siemię lniane: rano czy wieczorem?

Zaleca się, aby siemię lniane przygotować na wieczór, a rano spożyć na pusty żołądek.

Jak pić siemię lniane na żołądek?

Zastanawiasz się, w jaki sposób spożywać len: mielony lub nie? Jak go pić, aby zadziałał korzystnie na twój układ pokarmowy, pomógł poczuć ci się lżej, pozbyć zaparć i kilku zbędnych kilogramów? Poniżej przestawiamy dwie wersje napoju – jedna z użyciem lnu mielonego, a druga z całymi ziarenkami. Ich działanie jest bardzo podobne, dlatego wybierz wersję, która po prostu bardziej ci odpowiada.
I wersja: niezmielone ziarenka lnu
Wsyp łyżkę niezmielonych nasion do szklanki, a następnie zalej je ciepłą wodą (nie wrzątkiem, ponieważ straci swoje właściwości). Poczekaj, aż siemię lniane napęcznieje, czyli odstaw mieszankę na co najmniej dwie godziny, a najlepiej na całą noc. Wokół ziarenek powinna wytworzyć się śliska otoczka – wtedy napój będzie gotowy do spożycia. Możesz go wzbogacić odrobiną soku z cytryny. Spożywaj powoli, starając się przegryźć jak najwięcej ziarenek.
II wersja: jak pić len mielony?
Wsyp łyżkę zmielonych nasion do szklanki, a następnie zalej wodą, najlepiej ciepłą. Podobnie jak przy wersji z niezmielonym lnem, tutaj również unikaj wrzątku. Koktajl z użyciem zmielonych nasion będzie gotowy szybciej niż przy użyciu niezmielonych ziarenek – nawet w ciągu godziny. Aby stwierdzić, że jest on gotowy, powinna powstać papka o konsystencji żelu. Przed wypiciem mieszanki porządnie ją rozmieszaj. Nie powinieneś się spieszyć przy jej spożywaniu. Również możesz dla smaku dodać np. nieco soku pomarańczowego.
Regularne picie siemienia lnianego w którejś z powyższych postaci już po kilku dniach powinno pomóc w wypróżnianiu się, a także wzmocnić kondycję skóry, włosów i paznokci. Jeśli więc zastanawiasz się, jak pić siemię lniane, żeby schudnąć lub na włosy, to jest to idealne rozwiązanie dla ciebie. Powinnaś jednak być systematyczna i pić mieszankę raz dziennie przez kilka tygodni.

Siemię lniane: przeciwskazania

Na spożywanie siemienia lnianego powinny przede wszystkim uważać osoby, które przyjmują leki. Len powinno się spożywać minimum dwie godziny po ich przyjęciu, inaczej mogą zmniejszyć wchłanianie się substancji czynnych.
Regularnego spożywania siemienia lnianego powinny również unikać osoby przyjmujące lekarstwa o działaniu przeciwzakrzepowym, kobiety w ciąży, a także osoby, które mają wzdęcia.
Zdjęcie: jirkaejc/Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus