Data publikacji:

Jak myć miejsca intymne?

Zastanawiasz się, jak prawidłowo myć krocze i czy płyn do higieny miejsc intymnych jest konieczny? Może sama woda wystarczy? Poznaj zasady mycia miejsc intymnych. Dowiedz się, jak często należy się podmywać i jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy.
jak myć miejsca intymne

Jak często myć miejsca intymne?

  • Jak często myć się przed i po miesiączce?
W dniach, w których nie występuje krwawienie, wystarczy myć okolice intymne tylko raz dziennie, ale jeśli twoja wydzielina z pochwy jest bardziej obfita lub ma brzydki zapach, warto podmywać krocze nieco częściej w ciągu dnia, nawet dwa do czterech razy dziennie.
  • Jak często myć się podczas miesiączki?
Podczas miesiączki należy myć lub podmywać okolice narządów płciowych dwa lub nawet trzy razy dziennie. 
  • Jak często myć miejsca intymne w przypadku infekcji dróg rodnych?
Takie zalecenia powinien wydać lekarz. Z jednej strony ważne jest usuwanie upławów wypływających z pochwy, ale z drugiej strony nadmierne podmywanie się może negatywnie wpływać na środowisko w pochwie. 

Czym myć miejsca intymne?

W internecie i telewizji aż roi się od różnych reklam środków do higieny intymnej dla kobiet. Producenci zazwyczaj zaznaczają, że ich produkty charakteryzują się innym, bardziej kwaśnym pH, które ma być zbliżone do pH pochwy. Faktycznie, takie produkty zazwyczaj mają kwaśne pH, które dobrze sprawdzi się do mycia pochwy, ale przecież w higienie miejsc intymnych najważniejsze jest mycie warg sromowych, krocza i odbytu, a nie pochwy. Wyżej wymienione części ciała mają już inne, nie tak kwaśne pH, które jest zbliżone do tego, które ma twoja skóra. 
Wynika z tego, że w zachowaniu codziennej higieny miejsc intymnych nie ma potrzeby stosowania specjalnych produktów o obniżonym pH. Wystarczy zwykły, najlepiej nieperfumowany żel do mycia ciała lub łagodne mydło do skóry wrażliwej. 
Oczywiście, jeśli bardzo chcesz stosować płyn do higieny miejsc intymnych, to nie ma w tym nic złego. Zapoznaj się wcześniej z zaleceniami producenta i sprawdź, jaka ilość płynu będzie wystarczająca do jednorazowego podmycia krocza.

Czy można myć pochwę?

Lekarze zaznaczają, że nie ma sensu myć pochwy, ponieważ ten narząd czyści się sam. Środowisko w pochwie nie jest jałowe. Znajdują się tam zarówno bakterie, jak i grzyby. Jest to jak najbardziej normalne! 

Jak powinna wyglądać wydzielina z pochwy?

Nie każda wydzielina z pochwy świadczy o nieprawidłowościach. Prawidłowa, fizjologiczna wydzielina z pochwy jest bezwonna, przezroczysta i raczej skąpa. Jej obecność nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach. Oczywiście, wydzielina może mieć nieprzyjemny zapach, jeśli nie będziesz regularnie myła miejsc intymnych. 
O nieprawidłowościach może świadczyć żółta, zielona czy brązowa wydzielina z pochwy. Upławy mają często słodkawy, nieprzyjemny zapach, który z czasem może się nasilać, jeśli przyczyna nie zostanie wyleczona. 
Jeśli borykasz się z upławami, powinnaś koniecznie udać się do ginekologa na wizytę. Gęsta wydzielina o słodkim zapachu najczęściej jest objawem infekcji, ale może to też być objaw towarzyszący poważniejszym schorzeniom, takim jak nowotwór szyjki macicy czy zaburzenia hormonalne.
Ginekolog po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu cię podejmie decyzję o sposobie leczenia.

Mycie miejsc intymnych – sama woda wystarczy?

Woda bez żadnych środków wystarczy do podmycia samych miejsc intymnych w ciągu dnia. Nie musisz stosować do tego żadnych dodatkowych produktów. Lekarze zalecają, by stosować małą ilość łagodnego mydła lub ulubionego żelu pod prysznic do umycia okolic krocza przynajmniej raz w ciągu dnia.

Jak myć miejsca intymne?

Stań w lekkim rozkroku. Za pomocą jednej ręki podmywaj się, kierując dłoń od spojenia łonowego w kierunku odbytu. Czynność możesz powtórzyć kilka razy. Myj tylko wargi sromowe i ich okolice, nie wkładaj palców do pochwy. Drugą ręką należy podmyć okolicę odbytu od tyłu. Po wszystkim wystarczy dokładnie umyć ręce zwykłym mydłem.
Krocze możesz podmywać zarówno nad bidetem, jeśli masz taką możliwość, jak i w łazience, stojąc przy umywalce. 

Co jeszcze musisz wiedzieć o zachowaniu prawidłowej higieny okolic intymnych?

  • Błona śluzowa pochwy jest wrażliwa i podatna na podrażnienia. Dlatego każde uszkodzenie mechaniczne może sprzyjać rozwinięciu się procesu zapalnego. Jakiekolwiek zmiany dotyczące struktury śluzówki czy jej funkcjonowania mogą doprowadzić do powstania nieprzyjemnych objawów.
  • Prawidłowy odczyn pH pochwy waha się w zakresie od 3,6 do 4,5. Oznacza to, że panuje tam środowisko kwaśne. Oczywiście, pH może się zmieniać w zależności od fazy cyklu lub ciąży. Wszystkie odchylenia od normy mogą być jedną z przyczyn problemów z układem rozrodczym.
  • Stosowanie świeżej, przewiewnej bielizny jest bardzo ważne. Zwróć uwagę, by zakładać majtki bawełniane, możliwie przewiewne. Możesz też zmieniać majtki w ciągu dnia, jeśli czujesz taką potrzebę. To bardzo ważne szczególnie w upalne letnie dni lub podczas upławów.
  • Wkładki higieniczne powinnaś stosować tylko i wyłącznie na czas leczenia lub na koniec miesiączki, gdy okres nie jest już bardzo obfity. Stosowanie wkładek codziennie może wręcz pogłębiać problem upławów. Spróbuj z nich zrezygnować. Zamiast tego po prostu częściej zmieniaj bieliznę.
  • Śpij bez majtek! Nie potrzebujesz majtek w nocy, jeśli nie masz okresu. Pozwól skórze oddychać. Możesz spać nago lub po prostu w koszuli nocnej, jeśli nie czujesz się komfortowo bez bielizny. Alternatywą może być spanie w przewiewnej, bawełnianej piżamce.
Zdjęcie: Envato Elements