Data publikacji:

Jak myć język? Sposoby na dbanie o jamę ustną

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna nie tylko z przyczyn zdrowotnych, ale i z estetycznych. Chociaż od wczesnych lat życia wszyscy uczą się, jak prawidłowo dbać o jamę ustną, to nadal sporo osób poprzestaje na myciu zębów rano i wieczorem. Tymczasem akcesoria niezbędne do codziennych zabiegów higienicznych to nie tylko szczoteczka do zębów, ale i szczoteczka do języka. Mycie języka nie jest zadaniem trudnym, wymaga jedynie systematyczności. Sprawdź, jak czyścić język!
Jak myć język

Troska o higienę jamy ustnej, czyli jak myć język

Jeszcze jakiś czas temu człowiek miał do swojej dyspozycji tradycyjną szczoteczkę, pastę do zębów i nić dentystyczną. Z czasem rynek zawojowały szczoteczki soniczne, które kontrolują między innymi prawidłowy czas trwania mycia zębów i doskonale je czyszczą. Do tego każdy może stać się posiadaczem irygatora do higieny jamy ustnej, który jest pomocny w higienie trudno dostępnym miejsc. 
Okazuje się, że sporo ludzi zapomina o tym, że zęby czy dziąsła to nie wszystko. Trzeba również mieć w swojej łazience produkty takie jak szczoteczka do języka. Język należy myć przy okazji mycia zębów. Można to też robić częściej, na przykład po każdym posiłku, ale nie każdy ma odpowiednie warunki, by na przykład po przerwie obiadowej w pracy zająć się higieną jamy ustnej w bardziej angażujący sposób.

Dlaczego trzeba myć język?

Wiele osób uważa, że najważniejsze jest systematyczne mycie zębów. Starsze i młodsze pokolenia nie słyszały o niczym innym, tylko o przeciwdziałaniu próchnicy. O ile w Polsce z próchnicą jest bardzo źle, to nadal wiele osób może pochwalić się pięknym uśmiechem. Ludzie dbają o swoje uzębienie, gdyż zdrowe i ładne zęby mają ogromny wpływ na ich wizerunek i ocenę w społeczeństwie.
Ogromnym problemem związanym z atakiem próchnicy była likwidacja gabinetów stomatologicznych w szkołach. Dawniej uczniowie obowiązkowo odwiedzali gabinet stomatologiczny, a leczenie zębów odbywało się w czasie lekcji. Na dodatek leczenie było darmowe. Okazało się, że bez gabinetów dentystycznych w miejscach takich jak szkoły będzie trudno zadbać o uzębienie młodego pokolenia. Wielu rodziców nie ma pieniędzy na leczenie zębów swoich dzieci, a spora część w ogóle nie zwraca uwagi na tego rodzaju tematy. W konsekwencji dzieci i młodzież mają poważne ubytki w uzębieniu. Powrót dentystów do szkół to bardzo dobre rozwiązanie, które uratuje młode pokolenie przed próchnicą.
Jeśli chodzi o konieczność mycia języka, to gromadzą się na nim bakterie, które wywołują między innymi przykry zapach z ust. Tak więc wprowadzenie do codziennego rytuału mycia zębów produktu takiego jakim jest szczoteczka do języka, skutecznie zlikwiduje wszelkie nieprzyjemne wonie z jamy ustnej. Czyszczenie języka może też zapobiec powstawaniu schorzeń w obrębie jamy ustnej typu zapalenie dziąseł.

Jak wyczyścić język?

Język myje się w identyczny sposób jak zęby. Trzeba wykonywać ruchy koliste. Na koniec warto przepłukać jamę ustną za pomocą płynów do higieny jamy ustnej. Dzięki temu można mieć pewność, że oddech nie będzie powodem do wstydu.

Halitoza a konieczność mycia języka

Mycie języka to szansa na walkę z halitozą, czyli wyjątkowo nieprzyjemnym zapachem z ust, który ma charakter przewlekły (nie znika po umyciu zębów). Sama przypadłość może mieć bardzo zaawansowane podłoże (na przykład niektóre choroby mogą powodować przykry zapach z ust). Na halitozę mogą być narażone osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu, borykające się problemami takimi jak paradontoza czy grzybica jamy ustnej. Z tego powodu osoby z halitozą powinny częściej myć zęby (wraz z językiem), a prócz tego muszą stosować preparaty do ust, które są wyspecjalizowane w zwalczaniu tego problemu.
Nie da się zaprzeczyć, że fatalny zapach z ust może bardzo źle wpływać na relacje między ludźmi. Sporo osób nadal ocenia innych po wyglądzie i higienie, przez co osoby z halitozą mogą czuć się zepchnięte poza dane środowisko. Nikogo nie będzie interesowało, że ktoś nie potrafi sobie poradzić z higieną osobistą. Do takiej osoby z pewnością przylgnie etykieta, którą przez długi czas będzie trudno zerwać.
W przypadku halitozy pomocne może okazać się regularne picie zielonej herbaty oraz częste wizyty u stomatologa. Stomatolog powinien zbadać przyczynę halitozy. Wówczas trzeba rozpocząć leczenie choroby wywołującej halitozę. Proces leczniczy może być długotrwały, ale uwolnienie się od problemu z wiecznie nieświeżym oddechem wynagrodzi trudy bycia pacjentem.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.