Data publikacji:

Jak korzystać z sauny? Poznaj savoir vivre saunowania

Wizyta w saunie to nie tylko relaksacyjny zabieg, ale rytuał, który wymaga zachowania pewnych zasad. Dowiedz się, jak korzystać z sauny – zwłaszcza jeśli czeka cię pierwsza w życiu sesja saunowania.
sauna
Sauny w dzisiejszych czasach przeżywają renesans popularności. Wizyty w nich mają na celu nie tylko relaks, ale poprawienie kondycji organizmu. Jeśli planujesz odwiedzić saunę, musisz poznać reguły, którymi rządzi się to miejsce.

Zalety korzystania z sauny

Saunowanie w ostatnich latach stało się szalenie popularne. Nic dziwnego, ponieważ ten wyjątkowy rytuał przynosi organizmowi szereg zdrowotnych korzyści.

Najważniejszą funkcją sauny jest oczyszczanie organizmu z toksyn, za co odpowiada intensywne pocenie. Saunowicz może liczyć na wzmocnienie odporności organizmu i poprawę procesów metabolicznych. Sauna wspaniale oddziałuje na krążenie, a zdaniem niektórych, skutecznie wspomaga proces odchudzania. Ponadto regularne jej odwiedzanie przysłuży się wyglądowi skóry.

Sauna – przeciwwskazania

Niestety, nie każdy powinien korzystać z sauny. Zajęcie to jest niepolecane osobom z nadciśnieniem, padaczką, chorobami układu krwionośnego oraz nowotworami. Saunę odradza się także kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

Jak korzystać z sauny? Potrzebne rzeczy

Aby rozpocząć przygodę z saunowaniem, nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych gadżetów. W twojej torbie powinny znaleźć się jedynie:
  • ręcznik,
  • klapki basenowe,
  • żel pod prysznic. 

Korzystanie z sauny – podstawowe zasady


Sauna to specyficzne miejsce, w którym należy zachować zasady higieny i kultury. O czym należy pamiętać przed pierwszym saunowaniem?

1. Pamiętaj o zachowaniu higieny


Przed wejściem do sauny, ciało należy umyć oraz dokładnie osuszyć. Nie wystarczy prysznic przed wyjściem z domu. Każda sauna oferuje swoim gościom dostęp do pryszniców, dlatego do torby wrzuć ręcznik i żel pod prysznic.

Jeśli masz długie włosy, koniecznie zepnij je w kucyk. Możesz zaopatrzyć się w specjalną czapkę na saunę, która skutecznie chroni głowę przed przegrzaniem. 

2. Opłucz siedzisko wodą


W każdej saunie powinien znajdować się wąż, służący do opłukiwania drewnianych siedzisk. Ma to na celu usunięcie śladów potu po poprzednim gościu. Pamiętaj, aby spłukać siedzisko również przed opuszczeniem sauny. To prosty krok, który znacznie uprzyjemni saunowanie kolejnym osobom.

3. Sauna – jak się ubrać?


Choć wiele osób to onieśmiela, w saunie parowej obowiązuje jeden ubiór, a właściwie… jego brak. Najlepiej korzystać z niej nago, ponieważ wszelkie materiały przylegające do ciała szybko nasiąkają wilgocią i parzą skórę. Ponadto szorty czy strój kąpielowy pozostawią na siedzisku większe ślady potu. Pamiętaj, że przed wejściem do sauny, trzeba zdjąć również wszelką biżuterię oraz zegarek. Klapki pozostaw przed drzwiami wejściowymi.

Jeśli wybierasz się do sauny suchej, możesz osłonić swoje ciało ręcznikiem. Doświadczeni saunowicze jednak podkreślają, że również i w tym miejscu warto pozwolić skórze oddychać, stawiając na stuprocentową nagość. Nie trzeba się jej wstydzić – dla każdego, kto odwiedza saunę, widok ludzkiego ciała jest zupełnie naturalny.

4. Jak zachować się w saunie?


Pamiętaj, że dla wszystkich zapalonych saunowiczów wizyta w saunie to ważny rytuał. Wchodząc do pomieszczenia, przywitaj się, a podczas sesji staraj się zachować ciszę. Większość osób chce zrelaksować się podczas pobytu w saunie, dlatego głośnie rozmowy mogą być dla nich denerwujące.

5. Jaki ręcznik do sauny wybrać?


Jeśli wybierasz się do sauny parowej, nie musisz zabierać ze sobą ręcznika. Materiał szybko nasiąknie wodą, dlatego okaże się po prostu zbędny. Ręcznik przyda się natomiast w saunie suchej; wówczas należy rozłożyć go pod nagim ciałem. W suchej saunie najlepiej sprawdzi się duży, miękki ręcznik kąpielowy. Możesz wybrać również model wykonany z szybkoschnącej mikrofibry. 

Jak zdrowo korzystać z sauny parowej?


Wiesz już, jakie zasady zachowania obowiązują w saunie. Warto zapamiętać, jak przygotować się do jej odwiedzenia oraz jak postępować po jej opuszczeniu, by czuć się jak najlepiej.

• Nie najadaj się przed wizytą w saunie
Wejście do sauny z pełnym żołądkiem nie jest dobrym pomysłem. Organizm zajęty trawieniem może mieć problemy z termoregulacją. Po posiłku odczekaj minimum godzinę zanim odwiedzisz saunę. Nie wchodź do niej również wtedy, gdy jesteś głodny – to grozi omdleniem!
 
• Kiedy iść do sauny?
Naturalnym efektem występującym po wizycie w saunie jest zmęczenie. Z tego względu najrozsądniej wybierać się do niej w porach wieczornych, gdy nie czekają cię już żadne ważne obowiązki.

• Częste przerwy
W saunie nie należy przesiadywać zbyt długo. Jedna sesja powinna trwać 5-15 minut, po których następuje równie długa przerwa na schłodzenie ciała. Powinny pamiętać o tym zwłaszcza osoby początkujące, które często przesadzają z czasem spędzonym w saunie, a następnie się do niej zrażają.

• Po saunowaniu weź prysznic
Chłodny prysznic po wyjściu z sauny pozwoli ciału powrócić do naturalnej temperatury. Co ciekawe, bardziej doświadczeni saunowicze po pobycie w łaźni często schładzają się lodem lub śniegiem. Takiego postępowania nie polecamy jednak nowicjuszom! Po chłodnym prysznicu dokładnie osusz ciało, a następnie załóż lekkie i przewiewne ubrania. Po wizycie w saunie wciąż możesz mocno się pocić, ponieważ ciało oddaje nadmiar ciepła przez dłuższy czas.

• Zadbaj o nawodnienie
Po powrocie z sauny, intensywnie uzupełniaj płyny utracone wskutek wzmożonego pocenia.

Odwiedź saunę – na zdrowie

Jak widzisz, korzystanie z sauny nie jest niczym skomplikowanym, a związane z nim zasady mają na celu podniesienie komfortu saunowiczów. Nie pozostaje nic innego, jak spakować torbę i oddać się rytuałowi saunowania!
Autorka: Joanna Stanuch