Data publikacji:

Jak korzystać z sauny? Poznaj savoir vivre saunowania

Wizyta w saunie to nie tylko relaksacyjny zabieg, ale rytuał, który wymaga zachowania pewnych zasad. Dzięki nim podczas korzystania ze zbawiennego ciepła będziesz czuć się lepiej, a także unikniesz krępujących wpadek. Dowiedz się, jak korzystać z sauny – zwłaszcza jeśli czeka cię pierwsza w życiu sesja saunowania.
Jak korzystać z sauny
Chcesz zacząć korzystać z sauny, lecz nie wiesz, jak się zachować wśród innych saunwoiczów? Co spakować do torby, jak długo powinien trwać seans? Pierwsza wizyta rodzi wiele pytań, jednak tak naprawdę to nic trudnego. Podpowiadamy, jak korzystać z sauny: zapoznaj się z poradnikiem dla totalnych nowicjuszy.

Jak korzystać z sauny?

Kąpiele w saunach znane były już ponad 1000 lat temu. Rytuał ten popularny był zwłaszcza wśród ludów zamieszkujących obecną Finlandię, do których przywędrował z krajów azjatyckich. Słowo „sauna” wywodzi się od słowa „savu” – pomieszczeń, które wypełniano parą powstałą na skutek spalania drewna.
Warto dodać, że pierwotnie sauna miała nie tylko gwarantować relaks, ale także zapewniać higienę. Podczas saunowania ciało oczyszczano gorącą parą oraz gałązkami. W chłodnych porach rytuał kończono nacieraniem ciała śniegiem.
Sauny w dzisiejszych czasach przeżywają renesans popularności. Wizyty w nich mają na celu nie tylko relaks, ale poprawienie kondycji organizmu. Jeśli planujesz odwiedzić saunę, musisz poznać reguły, którymi rządzi się to miejsce.

Zalety korzystania z sauny

Saunowanie w ostatnich latach stało się szalenie popularne. Nic dziwnego, ponieważ ten wyjątkowy rytuał przynosi organizmowi szereg zdrowotnych korzyści.
Najważniejszą funkcją sauny jest oczyszczanie organizmu z toksyn, za co odpowiada intensywne pocenie. Saunowicz może liczyć na wzmocnienie odporności organizmu i poprawę procesów metabolicznych. Sauna wspaniale oddziałuje na krążenie, a zdaniem niektórych skutecznie wspomaga proces odchudzania.
Ponadto regularne odwiedzanie sauny przysłuży się wyglądowi skóry. Wiele osób uważa, że sauna działa odmładzająco, poprawia jędrność i koloryt cery, jak również wspomaga walkę z trądzikiem. Trzeba jednak podkreślić, że z sauny nie powinny korzystać osoby z cerą naczynkową, ponieważ wysoka temperatura może pogarszać jej stan.

Sauna – przeciwwskazania

Niestety, nie każdy powinien korzystać z sauny. Zajęcie to jest niepolecane osobom z nadciśnieniem, padaczką, chorobami układu krwionośnego oraz nowotworami. Saunę odradza się także kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Unikaj wizyt na saunie również w trakcie menstruacji.

Jak korzystać z sauny? Potrzebne rzeczy

Aby rozpocząć przygodę z saunowaniem, nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych gadżetów. W twojej torbie powinny znaleźć się jedynie:
  • ręcznik,
  • kosmetyki,
  • klapki basenowe,
  • żel pod prysznic.
  • Korzystanie z sauny – podstawowe zasady

    Sauna to specyficzne miejsce, w którym należy zachować zasady higieny i kultury. O czym należy pamiętać przed pierwszym saunowaniem?

    1. Pamiętaj o zachowaniu higieny

    Przed wejściem do sauny ciało należy umyć oraz dokładnie osuszyć. Nie wystarczy prysznic przed wyjściem z domu. Każda sauna oferuje swoim gościom dostęp do pryszniców, dlatego do torby wrzuć ręcznik, klapki basenowe i żel pod prysznic.
    Jeśli masz długie włosy, koniecznie zepnij je w kucyk lub kok, co ograniczy „gubieniu” włosów w saunie czy pod prysznicem. W końcu nikt z nas nie lubi takiego widoku!

    2. Bądź uprzejmy dla innych

    Spotykając ludzi zarówno przed sauną, jak i w jej wnętrzu, pamiętaj o podstawowych zasadach dobrego zachowania. Przywitaj się, a wychodząc z sauny – pożegnaj. W trakcie seansu saunowania nie rozmawiaj, by nie przeszkadzać innym w relaksie. W złym guście jest również uporczywe wpatrywanie się w innych saunowiczów oraz komentowanie ich wyglądu.

    3. Opłucz siedzisko wodą

    W każdej saunie powinien znajdować się wąż służący do opłukiwania drewnianych siedzisk. Ma to na celu usunięcie śladów potu po poprzednim gościu. Pamiętaj, aby spłukać siedzisko również przed opuszczeniem sauny. To prosty krok, który znacznie uprzyjemni saunowanie kolejnym osobom.

    4. Nie wychodź z sauny gwałtownie

    Jeśli leżysz w saunie, przed wyjściem zmień pozycję na siedzącą i zaczekaj w niej 2 minuty. Osoby siedzące przed opuszczeniem pomieszczenia powinny ostrożnie i powoli wstać, a następnie wziąć kilka głębokich wdechów. Szybkie wychodzenie z sauny może skutkować odpływem krwi z mózgu oraz zasłabnięciem.

    5. Po saunie zastosuj chłodne natryski

    Po opuszczeniu sauny udaj się pod prysznic i spłucz ciało letnią lub chłodną wodą. Dzięki temu pory skóry zostaną domknięte, a ty rewelacyjnie się orzeźwisz. Bardziej wprawieni saunowicze po seansach stosują nacieranie się śniegiem – zupełnie tak, jak pradawni Finowie – lub kąpiel w chłodnej rzece. Pamiętaj jednak, że takie zabiegi wymagają zaawansowania w sztuce saunowania.

    Sauna – jak się ubrać?

    Choć wiele osób to onieśmiela, w saunie parowej obowiązuje jeden ubiór, a właściwie… jego brak. Najlepiej korzystać z niej nago, ponieważ wszelkie materiały przylegające do ciała szybko nasiąkają wilgocią i parzą skórę. Ponadto szorty czy strój kąpielowy pozostawią na siedzisku większe ślady potu. Pamiętaj, że przed wejściem do sauny, trzeba zdjąć również wszelką biżuterię oraz zegarek. Klapki pozostaw przed drzwiami wejściowymi.
    Jeśli wybierasz się do sauny suchej, możesz osłonić swoje ciało ręcznikiem. Doświadczeni saunowicze jednak podkreślają, że również i w tym miejscu warto pozwolić skórze oddychać, stawiając na stuprocentową nagość. Nie trzeba się jej wstydzić – dla każdego, kto odwiedza saunę, widok ludzkiego ciała jest zupełnie naturalny.
    Najlepiej, jeśli przed saunowaniem dowiesz się, jakie zwyczaje panują w konkretnej saunie, do której planujesz się wybrać. W niektórych miejscach stroje kąpielowe i ręczniki są dopuszczalne.

    Jaki ręcznik do sauny wybrać?

    W torbie każdego saunowicza powinien znaleźć się duży ręcznik, który posłuży do rozłożenia go pod ciałem lub po prostu otarcia skóry po kąpieli.
    Pamiętaj, że jeśli wybierasz się do sauny parowej, nie musisz zabierać ze sobą ręcznika. Materiał szybko nasiąknie wodą, dlatego okaże się po prostu zbędny. Ręcznik przyda się natomiast w saunie suchej – wówczas należy rozłożyć go pod nagim ciałem. W suchej saunie najlepiej sprawdzi się duży, miękki ręcznik kąpielowy. Możesz wybrać również model wykonany z szybkoschnącej mikrofibry – takiego modelu warto szukać wśród akcesoriów pływackich lub biwakowych.

    Sauna – pozostałe akcesoria

    Korzystanie z sauny nie wymaga zakupu specjalistycznych i drogich akcesoriów. W praktyce na początku możesz ograniczyć się do kosmetyczki ze środkami myjącymi, klapków i ręcznika. Jeśli saunowanie wejdzie ci w krew, możesz rozważyć zakup specjalnej czapki filcowej na saunę. Chroni ona głowę przed przegrzaniem i zdaniem wielu saunowiczów znacznie poprawia samopoczucie.

    Jak zdrowo korzystać z sauny parowej?

    Wiesz już, jakie zasady zachowania obowiązują w saunie. Warto zapamiętać, jak przygotować się do jej odwiedzenia oraz jak postępować po jej opuszczeniu, by czuć się jak najlepiej.
  • Nie najadaj się przed wizytą w saunie
    Wejście do sauny z pełnym żołądkiem nie jest dobrym pomysłem. Organizm zajęty trawieniem może mieć problemy z termoregulacją. Po posiłku odczekaj minimum godzinę, zanim odwiedzisz saunę. Nie wchodź do niej również wtedy, gdy jesteś głodny – to grozi omdleniem!
  • Kiedy najlepiej iść do sauny?
    Naturalnym efektem występującym po wizycie w saunie jest zmęczenie. Z tego względu najrozsądniej wybierać się do niej w porach wieczornych, gdy nie czekają cię już żadne ważne obowiązki. Wizyta na saunie może być dobrym sposobem na odstresowanie się po trudnym dniu pracy czy szkoły.
  • Częste przerwy
    W saunie nie należy przesiadywać zbyt długo. Jedna sesja powinna trwać 5–15 minut, po których następuje równie długa przerwa na schłodzenie ciała. Powinny pamiętać o tym zwłaszcza osoby początkujące, które często przesadzają z czasem spędzonym w saunie, a następnie się do niej zrażają ze względu na kiepskie samopoczucie. Wizyta w saunie nie powinna wywoływać u ciebie uczucia wielkiego zmęczenia, duszności czy dyskomfortu. Jeśli czujesz, że 5 minut to dla ciebie za długo, skróć czas sesji np. do 3 minut.
  • Po saunowaniu weź prysznic
    Chłodny prysznic po wyjściu z sauny pozwoli ciału powrócić do naturalnej temperatury. Co ciekawe, bardziej doświadczeni saunowicze po pobycie w łaźni często schładzają się lodem lub śniegiem. Takiego postępowania nie polecamy jednak nowicjuszom! Po chłodnym prysznicu dokładnie osusz ciało, a następnie załóż lekkie i przewiewne ubrania. Po wizycie w saunie wciąż możesz mocno się pocić, ponieważ ciało oddaje nadmiar ciepła przez dłuższy czas.
  • Zadbaj o nawodnienie
    Po powrocie z sauny intensywnie uzupełniaj płyny utracone wskutek wzmożonego pocenia. Warto wypić minimum 1 litr wody mineralnej. Unikaj napojów takich jak kawa, herbata czy alkohole.
  • Czego nie robić bezpośrednio po saunie?

    Co najmniej przez dobę od saunowania unikaj alkoholu oraz wzmożonej aktywności fizycznej. Pamiętaj również, że przez kilka godzin po saunowaniu twoje ciało może się bardzo intensywnie pocić, ponieważ w dalszym ciągu usuwa toksyny.

    Odwiedź saunę – na zdrowie!

    Jak widzisz, korzystanie z sauny nie jest niczym skomplikowanym, a związane z nim zasady mają na celu podniesienie komfortu saunowiczów. Nie pozostaje nic innego, jak spakować torbę i oddać się rytuałowi saunowania!
    Zdjęcie: Evanto Elements