Data publikacji:

Jak gotować szparagi?

Jesteś miłośnikiem szparagów? A może wręcz przeciwnie – nie lubisz ich? Kluczem do sukcesu (i przekonania się do nich) jest odpowiednie ich przygotowanie. Z pozoru prosta czynność może bezpowrotnie pozbawić je zarówno smaku, jak i wartości odżywczych. Jak długo gotować szparagi zielone, a jak białe? Jak przygotować szparagi na patelni? Z czym podawać szparagi? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.
jak gotować szparagi

Dlaczego warto jeść szparagi?

Szparagi to źródło wielu witamin i składników mineralnych, m.in. witamin z grupy B, witamin K, E, C i A, a także miedzi, potasu, magnezu cynku i żelaza. Są niskokaloryczne – 100 g szparagów zawiera jedynie 20 kcal.

Jak gotować szparagi? Przygotowanie

W sklepach znajdziesz szparagi białe, fioletowe oraz zielone. Najpopularniejsze są zielone i one akurat są również najbardziej delikatne i najcieńsze, chociaż w smaku bardziej intensywne niż np. białe.
Zanim wrzucisz szparagi do garnka, na blachę do pieczenia lub na patelnię, powinieneś je odpowiednio przygotować. Sezon na szparagi jest krótki, więc tym bardziej nie warto marnować czasu na nieudane próby ich przygotowania, prawda?
Wybieraj szparagi, które mają żywy, intensywny kolor, a także są sprężyste i jędrne. Unikaj takich, które nie są proste i mają otwarte główki oraz tych, które nieprzyjemnie pachną. Zwróć uwagę, czy końce są wilgotne – jeśli nie, poszukaj innych.
Przed gotowaniem szparagów powinieneś je umyć, a następnie odciąć im końcówki łodyg. Każdą z nich skróć nożem o około 2–3 cm. Możesz je także odłamać – wystarczy je wygiąć i same „wskażą” najwłaściwsze miejsce.
Białe szparagi albo wyjątkowo duże zielone powinieneś najpierw obrać, ponieważ będą zbyt łykowate. Aby pozbyć się zbędnych włókien, zacznij od główki i kieruj się ku końcówkom łodyg. Możesz to zrobić nożem, jednak najwygodniej będzie ci posłużyć się obieraczką.

Jak gotować szparagi: wrzucić je do zimnej czy wrzącej wody?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy szparagi wrzucamy do gotującej się wody? Odpowiedź brzmi: tak. Woda powinna być również osolona. Najlepiej też, jeśli dodasz do niej łyżeczkę cukru. Ważne: zarówno sól, jak i cukier powinny zostać dodane do wody wtedy, kiedy ta zacznie się gotować.

Jak gotować szparagi? Niezbędne wyposażenie kuchni

Do gotowania szparagów najlepiej sprawdzi się garnek przeznaczony do ich przygotowania. Jest on odpowiednio wysoki i wąski, żeby bez problemu zmieściły się w nim łodygi. Jest także wyposażony w specjalny wkład, który ułatwi wyjęcie w odpowiednim momencie szparagów z wody i odsączenie ich z jej nadmiaru.
Jeśli wydaje ci się, że garnek do gotowania szparagów przyda się tylko do nich, to jesteś w błędzie. Poza sezonem na szparagi usprawni on proces gotowania makaronu oraz niektórych warzyw (np. brokułu i kalafiora).

Jak ugotować szparagi w zwykłym garnku?

Mamy dla ciebie dobrą wiadomość, z której ucieszysz się szczególnie, jeśli masz ograniczone miejsce w kuchni lub budżet. Tak naprawdę doskonałe szparagi przygotujesz również w zwykłym garnku – wystarczą ci nasze wskazówki.
Szparagi powinny być w miarę możliwości ustawione pionowo, z główkami na górze. Ponieważ główki są delikatne i ugotują się znacznie szybciej niż łodygi, zadbaj o to, aby nieznacznie wystawały ponad poziom wody.
Dobrym pomysłem jest również przygotowanie szparagów na parze. Dzięki temu sposobowi zachowają więcej wartości odżywczych. Możesz to zrobić w garnku do gotowania na parze lub wykorzystać nakładkę do gotowania na parze. Szparagi wystarczy umieścić w specjalnym sitku i gotować około 5–8 minut – do czasu, aż zmiękną.

Jak przygotować szparagi na patelni?

Szparagi przygotujesz także na patelni. Najpierw powinieneś ją dobrze rozgrzać. W międzyczasie umyte i pozbawione końcówek łodyg szparagi (ewentualnie również obrane) przełóż do miski, polej oliwą z oliwek lub ulubionym olejem i posyp wedle uznania solą i pieprzem. Wrzuć szparagi na patelnię, pamiętając, aby zmniejszyć moc kuchenki przed ich podsmażeniem. Warto abyś co jakiś czas potrząsał naczyniem, żeby szparagi się nie przypaliły. Przygotowanie szparagów na patelni trwa około 5 minut.

Jak przygotować szparagi w piekarniku?

Szparagi możesz również upiec, najlepiej od razu z dodatkami, np. z szynką. Każdą z łodyg przeznaczoną do upieczenia owiń plasterkiem szynki, a następnie umieść w naczyniu żaroodpornym, uprzednio wysmarowanym oliwą z oliwek. Ułożone szparagi polej oliwą, a następnie posyp pieprzem, solą oraz sezamem. Umieść w piekarniku nagrzanym na 200 stopni na pół godziny. Kiedy już się upieką, wyjmij je i posyp serem i szczypiorkiem.

Ile gotować szparagi białe, a ile zielone?

Zielone szparagi gotuje się nieco krócej niż białe. Przygotujesz je w około 8–10 minut, a białe w 12–15 minut. Czas gotowania uzależniony jest nie tylko od koloru szparagów, ale również od ich grubości: im grubsze, tym ten proces będzie trwać dłużej. Najlepiej, jeśli po około pięciu minutach rozpoczniesz proces kontrolowania ich gotowości do spożycia. Weź widelec i oceń, czy są wystarczającą miękkie. Jeśli tak, szybko wyciągnij je z wody. Przegotowane tracą swój smak oraz cenne wartości odżywcze, a także zaczynają nieprzyjemnie pachnieć.

Z czym podawać szparagi?

Szparagi bardzo dobrze komponują się z jajkiem, boczkiem i razowym pieczywem. Smacznym połączeniem będzie również polanie ich masłem i oprószenie startym parmezanem.
Na śniadanie doskonale będą pasować z jajecznicą usmażoną na maśle. W daniu obiadowym warto podać je w towarzystwie zgrillowanej piersi z kurczaka lub indyka oraz ziemniaków. Na kolację świetnie sprawdzą się w sałatce z szynką parmeńską, rukolą, rzodkiewką, szczypiorkiem i podprażonymi pestkami dyni.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus