Data publikacji:

Jak dobrać narty do wzrostu i wagi?

Narciarstwo jest najpopularniejszą zimową dyscypliną sportową, którą uprawiają zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Niezależnie od płci i wieku, każdy może jeździć na nartach, jednak niezbędny jest do tego odpowiedni sprzęt – narty, kijki, kask, buty narciarskie. Chcąc go posiadać na własność, należy we właściwy sposób dobrać narty do wzrostu i wagi osoby, która będzie na nich jeździła, gdyż sprzęt stanowi najważniejszy element w bezpiecznej jeździe. Zatem, jak odpowiednio dobrać narty? Jaki model nart wybrać? Przedstawiamy podstawowe wskazówki, które będą potrzebne przy wyborze nart.
jak dobrać narty do wzrostu i wagi

Jak dobrać długość nart do wzrostu?

Podstawowym punktem wyjścia, którym kierujemy się przy wyborze nart, jest wzrost użytkownika. Przyjmuje się, że mężczyźni powinni wybierać narty, których długość mieści się między podbródkiem a czołem, czyli około 10–15 cm mniejszą niż wzrost danej osoby. Z kolei kobiety mają nieco inną granicę, w której powinna mieścić się długość nart. Jest to wysokość pomiędzy klatką piersiową a nosem użytkowniczki (około 20 cm krótsze od wzrostu). Odpowiednia długość nart wpłynie na bezpieczną, stabilną i przyjemną jazdę na stokach narciarskich.
Dla początkujących narciarzy dobiera się narty krótsze od wysokości ciała o 15–20 cm, ponieważ łatwiej i bezpieczniej się na nich porusza. Zaawansowani narciarze mają dowolność w wyborze nart – mogą wybrać krótsze lub dłuższe od tych wspomnianych powyżej. Zależy to od preferencji narciarza, rodzajów zjazdów itp., ponieważ wybór dłuższej narty będzie wiązał się z większą stabilnością, z kolei krótsze narty będą bardziej skrętne. 

Czy waga narciarza ma wpływ na długość nart?

Waga użytkownika, tak samo jak wzrost, ma znaczenie przy wyborze długości nart. Osoby z prawidłową wagą dla danego wzrostu mogą dobierać narty tylko do wzrostu, jednak osoby, których masa ciała znacznie odbiega od przeciętnej, muszą dostosować narty także do tego parametru. Osoby z nieco większą wagą będą potrzebowały dłuższych nart, aby były one odpowiednio stabilne, a osoby lżejsze – krótszych nart w stosunku do swojego wzrostu.

Jak dostosować szerokość narty?

Szerokość narty jest kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę. Szersza narta wpływa na bardziej komfortową jazdę po świeżym, nieuklepanym śniegu, ale działa wręcz przeciwnie w jeździe po uklepanym śniegu, sprawiając, że jazda po nim jest nieprecyzyjna. Analogicznie patrząc, węższa narta sprawdzi się lepiej na wyślizganym czy ubitym śniegu. Dobór szerokości narty jest również indywidualny i zależy od preferencji narciarza. Szerokość przekłada się również na promień skrętu narty. Im narta jest szersza, tym ma większą stabilność, a użytkownik – większą kontrolę podczas jazdy. Z kolei węższe narty są przeznaczone dla zaawansowanych narciarzy, gdyż ich stabilność jest znacznie mniejsza. Dlatego dla osób, które zaczynają swoją przygodę z nartami, poleca się nartę o umiarkowanej szerokości, która będzie wszechstronna do jazdy na każdej powierzchni.

Parametry nart

Dobór nart, jak już zostało wspomniane powyżej, powinien zależeć w dużym stopniu od potrzeb narciarza, jego preferencji, umiejętności i stylu jazdy. Oprócz tego, do wyboru odpowiednich nart wymagane są parametry sprzętu. Oprócz wcześniej wymienionych parametrów, tj. długości oraz szerokości, należy zwracać uwagę na twardość, promień skrętu itd.
  • Taliowanie – taliowana narta ma kształt nieco przypominający talię kobiety. Jest szersza na przedzie i tyle, a węższa w okolicach środka buta. Ten parametr wpływa na poziom skrętu, znacznie ułatwiając tę czynność.
  • Flex – jest to sztywność wzdłużna narty. Narty sztywne służą do szybkiej jazdy. W tym przypadku ich zwrotność jest nieco trudniejsza, dlatego dla początkujących narciarzy proponuje się bardziej miękki sprzęt, który zapewni łatwiejsze manewry.
  • Elastyczność – dany parametr również ma znaczenie przy wyborze odpowiednich nart. Bardziej elastyczne modele nart wpłyną na większą prędkość, którą można osiągnąć, więc będą odpowiednie dla zaawansowanych narciarzy. Z kolei mniej elastyczne modele będą pasowały początkującym użytkownikom, gdyż będą stabilniejsze, a przez to bezpieczniejsze.
  • Rocker – jest to urozmaicenie stosowane w nartach i deskach snowboardowych. Polega na uniesieniu przedniej części narty w stosunku do podłoża. Ta technologia jest przydatna na trasach poza szlakami, gdyż znacznie ułatwia wykonywanie manewrów.
  • Amortyzacja – jest przydatnym elementem w budowie nart, który odpowiada za komfortową jazdę. Przede wszystkim tłumi wstrząsy, które wytwarzane są podczas jeździe na nierównej powierzchni.
  • Wybór nart

    Wybieranie nart, uwzględniając wszystkie parametry, może być dosyć kłopotliwe, zwłaszcza dla początkujących narciarzy. Niewiele osób ma wystarczającą wiedzę na ten temat, co znaczenie utrudnia podjęcie decyzji, które narty wybrać. Aby nie być „zielonym” w temacie nart, warto poczytać artykuły i publikacje w internecie, które bez wątpienia przybliżą każdemu dany temat. Jeżeli mimo to samodzielny wybór nart będzie problematyczny, warto udać się do stacjonarnego sklepu ze sprzętem narciarskim, gdzie znajdzie się specjalista do spraw nart. Pomoże on w wyborze odpowiednich parametrów nart i doborze całej reszty sprzętu (kasku, kijków, butów narciarskich), która jest niezbędna do rozpoczęcia bezpiecznej przygody z narciarstwem.
    Zdjęcie: Envato Element
    Autor: Dominika Mańka