Data modyfikacji:

Jak dbać o zęby? Sekrety pięknego uśmiechu

Każdy wie, że codzienna troska o zęby to sposób na zachowanie ich w dobrym stanie na lata. Przyznaj jednak, ile czasu dziennie poświęcasz na mycie zębów? Robisz to starannie, a może pobieżnie, by jedynie „odbębnić” zadanie? Dowiedz się, jak dbać o zęby prawidłowo!
Czyszczenie zębów
Podstawą silnych i zdrowych zębów jest zachowywanie ich w higienie. Wie o tym każde dziecko, jednak mimo to choroby przyzębia oraz próchnica wciąż występują niezmiernie często. Okazuje się, że samo mycie zębów w biegu nie wystarczy, by uniknąć problemów.

Najwyższa pora zatroszczyć się o zęby lepiej. Przygotowaliśmy dla ciebie kompleksowy poradnik dotyczący pielęgnacji jamy ustnej. Sprawdź!

Jak dbać o zęby? Sprawdzone sposoby na zdrowy uśmiech

Mądre dbanie o zęby polega nie tylko na umyciu ich w biegu. Dowiedz się, jakie domowe zabiegi pozwolą ci cieszyć się zdrowym i białym uśmiechem na lata!

Jak myć zęby prawidłowo?

Mogłoby się wydawać, że to banalne pytanie. W końcu mycia zębów jesteśmy uczeni od dzieciństwa; większość osób ma w nawyku 2-3 czyszczenia jamy ustnej w ciągu dnia.

Niestety, wiele osób myje zęby bardzo powierzchownie, co może przyczyniać się do nagromadzenia kamienia nazębnego, a nawet powstawania próchnicy. O czym powinieneś pamiętać podczas codziennego czyszczenia zębów?
1. Zęby należy myć przez co najmniej 2 minuty. Poświęć czas czyszczeniu każdej z części, tzn. przednim i tylnym powierzchniom siekaczy, zewnętrznym i wewnętrznym powierzchniom trzonowców, dolnym i górnym powierzchniom żującym.
2. Używaj dobrej szczoteczki do zębów. Najlepszym wyborem będzie model soniczny, który prócz czyszczenia powierzchni, zapewnia wymiatanie bakterii i resztek pokarmu spomiędzy zębów. Wszystko dzięki ultradźwiękom wywołującym mikroskopijne bąbelki. Dobrze sprawdzą się również wysokiej jakości szczoteczki elektryczne. Większość dentystów odradza stosowanie szczoteczek manualnych, gdyż są mniej precyzyjne od elektronicznych odpowiedników.
3. Nie zapominaj o oczyszczeniu języka. Na nim również gromadzi się mnóstwo bakterii, które mogą wpływać na choroby jamy ustnej oraz nieświeży oddech.
4. Regularnie wymieniaj końcówkę szczoteczki. Rób to nie rzadziej, niż co 2 miesiące.

Jak zapobiegać próchnicy? Używaj odpowiedniej pasty

Przeciwpróchnicza pasta do zębów to sprawdzony sposób przeciwdziałania ich uszkodzeniom. W dobrej paście przeciw próchnicy powinna znajdować się niewielka (950-1450 ppm) ilość fluoru. Dodatkowo pasty na próchnicę zapobiegają chorobom przyzębia.

Dbanie o zęby – czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Częstym błędem podczas mycia zębów jest pomijanie przestrzeni pomiędzy zębami. Większość szczoteczek, nawet tych najlepszych, nie pozwala na bardzo dokładne usunięcie resztek pokarmu z trudno dostępnych okolic. Wówczas z pomocą przychodzi dobrze znana nić dentystyczna.

Stosowanie nici dentystycznej wymaga odrobiny wprawy. Jeśli nigdy dotąd jej nie używałeś, możesz zacząć od nici na specjalnych wykałaczkach.
Drugim sposobem na dokładne oczyszczenie przestrzeni między zębami są irygatory do zębów – niewielkie urządzenie, które pod ciśnieniem wydziela czystą wodę, bez problemu dostającą się w zakamarki zgryzu. Ten sposób oczyszczania polubią zwłaszcza osoby noszące aparat ortodontyczny.

Jak dbać o zęby? Stosuj płyn do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania pozwala na usunięcie tego, z czym szczoteczka i nić nie dały sobie rady, a także staranną dezynfekcję jamy ustnej. Preparaty do płukania nie tylko czyszczą zęby, ale zapobiegają odkładaniu się kamienia nazębnego, usuwają bakterie z policzków i języka, jak również odświeżają oddech.
Jaki płyn do płukania ust wybrać? Najlepszy będzie ten bez zawartości alkoholu i substancji słodzących.

Białe zęby w domu


Większość osób chce, aby zęby były nie tylko zdrowe, ale również śnieżnobiałe. Olśniewający uśmiech można osiągnąć w domowym zaciszu!

Jakie akcesoria do wybielania warto wypróbować? Najprostszymi okażą się paski nasączone środkiem o właściwościach rozjaśniających. Na rynku znajdziesz także pisaki wybielające, jak również zestawy z lampami LED, które gwarantują silne i trwałe wybielenie zębów.
Regularne wizyty u dentysty – dbanie o zęby

Staranna pielęgnacja w domu to jedno, opinia specjalisty – drugie. Nawet jeśli twoje zęby prezentują się świetnie, choć raz do roku odwiedź dentystę, który skontroluje ich stan. Często zdarza się, że niewprawione oko nie jest w stanie zauważyć pierwszych oznak próchnicy.

Dieta na zdrowe zęby

Nawet najlepsza szczoteczka i częste mycie zębów okażą się niewystarczające, jeśli twoja dieta jest wątpliwej jakości. Zębom szkodzi przede wszystkim cukier, zwłaszcza ten w postaci słodkich napojów gazowanych. Jeśli chcesz, by pozostały zdrowe, zredukuj również ilość spożywanych słodyczy.

Wielu dentystów zwraca również uwagę na to, że w ramach profilaktyki chorób zębów należy ostrożnie spożywać owoce. Chodzi zwłaszcza o cytrusy – nie należy jeść ich bezpośrednio po umyciu zębów, ponieważ zawarte w nich kwasy mogą osłabiać szkliwo. To samo dotyczy soków owocowych.

Jeśli chcesz uniknąć przebarwień na zębach, ogranicz picie kawy oraz czerwonego wina. Jeśli trudno ci z nich zrezygnować, postaraj się myć zęby po każdym ich spożyciu. Bezwzględnie unikaj papierosów, które nie tylko zmieniają kolor zębów, ale też przyczyniają się do ich chorób.

Dbanie o zęby jest proste!

Wystarczy odrobina samodyscypliny i kilka gadżetów, a twój uśmiech stanie się zdrowy i olśniewający. Poświęcaj czas swoim zębom każdego dnia i nie unikaj wizyt u dentysty, a z pewnością posłużą ci przez długi czas.
Autorka: Joanna Stanuch