Data publikacji:

Jak dbać o oczy?

Praca przed komputerem, mało ruchu, źle dobrane okulary. Tryb życia w biegu nie oszczędza narządu wzroku. Nadwyrężasz go codziennie. A przecież oczy masz tylko jedne. Podpowiadamy, jak dbać o oczy. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, jak dbać o oczy, czego unikać, czy stosować krople i jeśli tak, to jakie.
Jak dbać o oczy?

Jak dbać o narząd wzroku?

Jak zadbać o oczy, by pracowały wiele lat na twoją korzyść? Są przecież oknem na świat. Oczy nie są przystosowane do nieustannego wysiłku, bodźców świetlnych, które im fundujesz, oraz braku odpoczynku. Jest kilka pól, na których, jeśli popracujesz, to dostrzeżesz poprawę widzenia. Dowiedz się, jak dbać o oczy.

Chroń oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym

Zbyt długa ekspozycja oczu na promieniowanie UVA i UVB przyczynia się do uszkodzenia plamki żółtej, a w najgorszym scenariuszu grozi powstaniem nowotworów gałek ocznych i powiek. Jeśli będąc na dworze w słoneczny dzień (oraz po zejściu ze słońca), czujesz, jakbyś pod powiekami miał piasek, oczy pieką, są suche, a nawet zaczerwienione, to oznacza, że promienie słoneczne wysuszyły twoje oczy. Dlatego tak ważne jest, abyś chronił wzrok, używając dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych. Czyli takich od sprawdzonego optyka, nie zaś zakupionych na bazarku albo w drogerii. Dobre okulary blokują szkodliwe promieniowanie w 100%. Na zakupie nie warto oszczędzać. To inwestycja na wiele lat. To inwestycja zwrotna :)

Regularnie odwiedzaj gabinet okulistyczny

Badaj wzrok raz na dwa lata. Nawet jeśli zakładasz, że nic ci nie dolega. Nie bagatelizuj tematu, jak dbać o oczy. Regularne badania wzroku pomagają wykryć ewentualne zmiany chorobowe oraz dobrać odpowiednie okulary korekcyjne. To ważne, szczególnie gdy pracujesz przy komputerze, prowadzisz auto i dużo czytasz. Pamiętaj, że wzrok może się popsuć na każdy etapie twojego życia, i to, że nigdy nie nosiłeś okularów, nie oznacza, że cię to nie czeka (być może).

Jak dbać́ o wzrok podczas pracy przy komputerze?

Jeśli chcesz chronić wzrok przed zepsuciem, gdy pracujesz przy komputerze, stosuj się do poniższych zasad:
  • ustaw monitor minimum 60 cm od twarzy,
  • ustaw biurko tak, by nie siedzieć przodem do okna,
  • stosuj małe przerwy, najlepiej co 30-40 minut, by odprężyć wzrok – mruż oczy, patrz w dal, popatrz na coś zielonego (najlepiej na rośliny),
  • nawilżaj kroplami do oczu, jeśli czujesz, że twoje oczy sią przesuszone,
  • wietrz pomieszczenie,
  • zadbaj o równomierne rozproszenie światła, dopasuj odpowiednio lampkę do biurko (najlepiej ze zmiennym źródłem natężenia i barwy światła).

Masaż powiek pomaga na odprężenie oczu

Poprawia kondycję oczu, a jeśli dodatkowo do masażu powiek zastosujesz okłady lub kompresy z ziół, odczujesz poprawę jakości widzenia. Jak wykonać masaż powiek? Trzy razy w tygodniu masuj okrężnymi ruchami powieki górne, a powieki dolne ruchami od środka do zewnątrz.
Okłady z ziół na oczy, które koją wzrok to:
  • nagietek lekarski – ma działanie przeciwzapalne i łagodzące,
  • szałwia lekarska – pomocna przy zmęczonych, podrażnionych i zaczerwienionych białkach oczu,
  • świetlik lekarski – łagodzi podrażnienia, zmniejsza obrzęk wokół oczu, wykazuje właściwości ściągające.

Regularnie nawilżaj oczy kroplami

Postawą jest regularne nawilżanie oczu kroplami do oczu. To zapewnienie przyniesienia szybkiej ulgi dla zmęczonego narządu wzroku oraz podarowanie mu długotrwałego nawilżenia. Wybierz krople do oczu, które można stosować od 3 do 5 razy na dobę. Opakowania są małe i mają krótki termin ważności po otwarciu. Niech będzie to dla ciebie motywatorem do noszenia kropli do oczu w torebce, trzymaniu ich na biurku w pracy oraz zabieraniu w podróż. Miej je zawsze pod ręką i gotowe do użycia, a znacznie odczujesz poprawę widzenia oraz ogólnego samopoczucia.

Podpowiadamy, jak dbać o wzrok i słuch, aby czuć się dobrze

Jest wiele do zrobienia w zakresie dbania o narząd słuchu i wzroku. Zdrowe nawyki dają pożądane efekty, które pozytywnie wpłyną na twój wzrok i słuch. Co robić?
  1. Uprawiaj sport – regularne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i jej dopływ do wszystkich organów, w tym również do narządu wzroku oraz słuchu. Jeśli masz możliwość – najlepiej wybierz dyscyplinę sportu, który uprawia się na świeżym powietrzu. To da ci dodatkowy zastrzyk energii, bo natura tak działa, że pobudza wszystkie receptory do intensywnej pracy oraz przynosi odświeżenie. Jeśli twoja kondycja jest słaba, łap za kije do nordic walking i ruszaj w teren, by nad nią pracować. To dobry początek do rozpoczęcia regularnych ćwiczeń fizycznych.
  2. Zadbaj o zdrową dietę – ważna jest dieta, zwłaszcza bogata w witaminy A, C, E oraz cynk i magnez. Jedz dużo zielonych warzyw, ryb i strączków. Unikaj słodyczy, fast foodów i produktów smażonych na głębokim tłuszczu.
  3. Pielęgnacja twarzy i okolic oczu – unikaj drażniących oczy kosmetyków. Rób przerwę od makijażu. Pamiętaj o codziennym demakijażu – szczególnie przed odpoczynkiem nocnym. To pozwala oczom odpocząć i dobrze oddychać.
  1. Rzuć palenie – palenie tytoniu jest szkodliwe i łączy się z wieloma niekorzystnymi dla zdrowia oczu skutkami, m.in. zwyrodnieniem plamki żółtej AMD i zaćmą.
  2. Wysypiaj się – jeśli zastanawiasz się, jak dbać o wzrok pasywnie, to śpij 7-8 godzin dziennie w porze nocnej. Spanie po 4 godziny, praca przed komputerem, stałe używanie smartfonów sprawia, że twoje ciało jest zmęczone. Oczy też.
  3. Koryguj wadę wzroku – brak lub niewłaściwa (za słaba) korekcja krótkowzroczności przyczynia się do jej progresji. Zadbaj o to, byś na nosie zawsze nosił okulary z odpowiednio dobranymi szkłami.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.