Data publikacji:

Izolat białka serwatkowego: czym jest? Dla kogo jest polecany izolat? Poradnik

Odżywki białkowe stają się coraz popularniejsze – zwłaszcza wśród osób aktywnych. Jedną z nich jest chociażby izolat białka serwatkowego doceniany za wiele zalet, które posiada. Ale czym tak właściwie jest izolat białkowy? Jak działa, kiedy można go stosować i w ogóle kto powinien z niego korzystać? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
izolat białka

Izolat białka serwatkowego – co to jest?

Izolat białka serwatkowego (WPI) to nic innego jak odżywka białkowa. W sklepach można kupić ją najczęściej pod postacią proszku. Izolat białka serwatkowego powstaje w procesie mikrofiltracji serwatki z mleka. Wyjaśnijmy to jednak po kolei. Kiedy mleko przetwarza się w jogurt lub ser, to płyn powstały właśnie podczas tego procesu nazywa się serwatką. Warto dodać, że przed przetworzeniem mleka jedynie jego 20% stanowią białka serwatkowe. Właśnie dlatego tak istotne jest pozyskanie samego izolatu białka serwatkowego, który gwarantuje blisko 100% białek serwatkowych mających bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm – serwatka zawiera niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu aminokwasy.

Działanie izolatu białka serwatkowego

Nasza codzienna dieta musi być bogata w białko. Izolat białka serwatkowego pozytywnie wpływa m.in. na budowę suchej masy mięśniowej. Ponadto przyspiesza regenerację po wysiłku fizycznym, a także może wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej. Izolat białka serwatkowego stosuje się też wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki protein z pożywienia. Izolat białka serwatkowego obniża też ciśnienie krwi, wspomaga działanie układu nerwowego i działa antyoksydacyjnie.

Zalety izolatu białka serwatkowego

Izolat białka serwatkowego świetnie się wchłania i jest lekkostrawny. Przy produkcji izolatu uzyskuje się najczystszą formę białka, co wpływa na jego wysoką wchłanialność. Izolat nie powinien też obciążać układu trawienia, a spożywające go osoby nawet przy regularnym stosowaniu nie powinny zauważyć takich problemów jak wzdęcia, gazy, bóle brzucha czy biegunki. Co więcej, izolat białka serwatkowego może być także przyjmowany przez osoby nietolerujące laktozy. Warto dodać, że kupując izolat białka serwatkowego, najlepiej wybierać taki, który ma jak najmniejszą ilość „dodatków”, np.tych konserwujących.
Samo przetwarzanie białka w izolat serwatki sprawia, że produkt finalny, czyli izolat białka serwatkowego, ma niską zawartość węglowodanów i tłuszczów, jednocześnie zachowując wysoką ilość czystego i wysoko przyswajalnego białka – niektóre izolaty białka serwatkowego mają go aż 95% na każde 100 g produktu.
Ponadto izolat białka serwatkowego krótko się trawi i tym samym zapewnia najszybszy wyrzut aminokwasów do obiegu krwi. Przyjęło się, że pełne strawienie izolatu białka serwatkowego zajmuje około 90 minut (60 minut, jeśli przyjmiemy go na pusty żołądek).  
Dużą zaletą izolatu białka serwatkowego jest także to, że szybko rozpuszcza się w wodzie, a na rynku znajdziecie bogatą gamę jego smaków.

Izolat białka serwatkowego – czy ma jakieś wady?

Wadą izolatu białka serwatkowego jest m.in. jego cena, która jest dość wysoka. Minusem jest też to, że izolatu białka serwatkowego można używać jedynie na zimno, np. z zimnym smoothie czy koktajlem mlecznym. Ponadto stosowany w nadmiernych ilościach może nasilić trądzik.

Kto powinien go przyjmować?

Ćwiczysz i potrzebna ci odżywka białkowa? Izolat białka serwatkowego sprawdzi się dla ciebie idealnie. Tak jak już wspominaliśmy, izolat białka serwatkowego przyspiesza regenerację mięśni po treningu. Co więcej, przyspiesza budowę suchej masy mięśniowej. Mięśnie wzrastają więc szybciej, a jednocześnie nie przybywa tkanki tłuszczowej. Z izolatu białka serwatkowego korzystają zarówno profesjonalni sportowcy, jak i osoby trenujące hobbystycznie.
Czy wiesz, że z izolatu białka serwatkowego mogą korzystać także osoby starsze? Oczywiście wówczas nie stosuje się odżywki w celu zbudowania szybkiej i beztłuszczowej masy mięśniowej. Osoby starsze bardzo często cierpią z powodu niedoborów białka. Przyjmowanie izolatu pozwala więc te niedobory uregulować i to bez konieczności dużych zmian w diecie, co dla osób starszych może być uciążliwe.  
Co więcej, izolat białka serwatkowego mogą przyjmować też osoby po urazie – w trakcie rekonwalescencji szybka regeneracja mięśni ma szczególne znaczenie.

Jak dawkować i przyjmować izolat białka serwatkowego?

Izolat białka serwatkowego należy dawkować według zaleceń producenta. Zazwyczaj jest to około 30–35 g na dobę. Oczywiście dawkowanie to nie musi być restrykcyjnie przestrzegane. Zwłaszcza jeśli korzystacie z porad dietetyka i ten, np. zaleca wam przyjmowanie większej lub mniejszej ilości izolatu.
Jak przyjmować izolat? Róbcie to na zimno, np. z mlekiem lub wodą, jeśli nie chcecie zwiększać kaloryczności odżywki. Możecie dodawać też izolat do posiłków, np. do śniadań czy do fit deserów bez pieczenia. Izolat można stosować jako dodatek do posiłku, ale także jako jego zamiennik.

Izolaty białkowe, koncentrat białkowy, a może hydrolizat – który jest lepszy?

W diecie osoby trenującej i budującej masę mięśniową białko ma szczególne znaczenie. Szacuje się, że osoby intensywnie trenujące powinny przyjmować 2 g białka dziennie na każdy kilogram masy ciała. Oczywiście można to białko uzupełnić w sposób naturalny, np. spożywając odpowiednie produkty spożywcze, takie jak pierś z kurczaka, tłusty twaróg czy jajka. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ wtedy ilości spożywanego jedzenia znacznie przekraczałyby nasze możliwości. Właśnie dlatego powstały odżywki białkowe – aby w wygodny sposób to białko suplementować i jednocześnie nie przybywać na wadze. A jeżeli już, to tylko przez rosnące mięśnie, a nie tkankę tłuszczową.
Izolat białka serwatkowego to odżywka, którą już znacie. Ale na rynku znajdziecie także inne odżywki, np. koncentrat białka czy hydrolizat. Czym one się charakteryzują? I jak na ich tle wypada sam izolat?

Koncentrat białka serwatkowego

Podobnie jak izolat ma niewielką ilość laktozy, a więc mogą go spożywać osoby, które jej nie tolerują. Co więcej, koncentrat białka serwatkowego ma też niewielką ilość tłuszczu, podobnie zresztą do izolatu. Niemniej jednak koncentrat zawiera mniej białek serwatkowych niż izolat (przyjmuje się, że około 80–85%). To oznacza też jedno – jest przez to tańszy, a więc może być świetną alternatywą dla izolatu. Ponadto koncentrat nie wchłania się tak szybko, jak izolat.

Hydrolizat białka

Najlepsza odżywka z całej trójki. Dlaczego? Ponieważ zawiera około 100% białka (izolat około 95%). Dodatkowo polecany jest nawet alergikom i osobom, które mają duże nietolerancje pokarmowe. Co więcej, hydrolizat trawi się i wchłania do organizmu już nawet w 20 minut. To nieco szybciej niż izolat, który potrzebuje około 30 minut do godziny. Niestety hydrolizat, w przeciwieństwie do izolatu, nie może być stosowany jako zamiennik posiłków. Co więcej, jest to najdroższa odżywka białkowa dostępna na rynku.
A wy, z jakiej odżywki białkowej korzystacie najczęściej? Stawiacie na izolat białka serwatkowego czy wolicie o wiele tańszy koncentrat? A może uważacie, że najlepszy jest hydrolizat? Niezależnie od tego, co wybieracie, najlepsze i najtańsze odżywki białkowe znajdziecie na Ceneo.pl.
Zdjęcie: Yulia_Panova/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo