Data publikacji:

Hula-hop do ćwiczeń: efekty. Jakie są przeciwwskazania?

Charakterystyczne koło do kręcenia niektórym osobom kojarzy się wyłącznie z dziecięcą zabawą. Tymczasem hula-hop do ćwiczeń daje rewelacyjne efekty, poprawiając wygląd i samopoczucie. Jeżeli szukasz prostego narzędzia do pracy nad talią, wzmocnienia mięśni posturalnych i dolnych partii ciała, koło będzie strzałem w dziesiątkę. Czy kręcenie jest dla każdego? Jakie ćwiczenia z hula-hop wykonywać?
hula hop do ćwiczeń

Czy warto kupić hula-hop?

Wyobraź sobie prostą i wciągającą czynność, której codzienne wykonywanie pomoże ci zrzucić w ciągu dwóch miesięcy kilka centymetrów z talii i bioder. Takich właśnie efektów możesz spodziewać się, kupując hula-hop do ćwiczeń. Nie jest to wielka inwestycja, a możesz być pewna, że będziesz zadowolona z wyboru tego sprzętu.
Niektóre panie obawiają się, że nie uda im się szybko nauczyć kręcenia, być może mają też złe doświadczenia z przeszłości. W rzeczywistości jednak nauka jest prosta i zupełnie nie ma się czego bać. Już po kilku próbach opanujesz tę umiejętność, a po kilku dniach zostaniesz prawdziwą mistrzynią. Ani się obejrzysz, a zaczniesz uczyć się sztuczek z hula-hop.
Koło ma wpływ na brzuch, ale nie tylko – wzmocnisz dzięki niemu wiele innych partii mięśni. Co ważne, treningi są relaksujące i możesz je wykonywać o każdej porze dnia podczas słuchania muzyki, oglądania ulubionego serialu lub rozmowy telefonicznej, nawet nie zauważając, że wciąż ćwiczysz.

Hula-hop na brzuch – efekty

Najczęściej hula-hop do ćwiczeń wybierają kobiety, którym kojarzy się ono z ujędrnieniem i wysmukleniem brzucha. Czy to rzeczywiście tak działa? Miejscowe spalanie tłuszczu jest trudne, jednak w przypadku koła działa tu inny mechanizm. Przyczyną zmniejszania się obwodu talii jest wyćwiczony mięsień poprzeczny brzucha . Efekty eksperymentów mówią same za siebie – już po kilku tygodniach można zauważysz wyszczuplenie talii, a także bioder, a im dłużej ćwiczysz, tym rezultaty są lepsze.
Żeby ćwiczenia z hula-hop zadziałały na brzuch, musisz wykonywać je dokładnie i z zaangażowaniem. Podstawowa pozycja to rozkrok na lekko ugiętych nogach z obowiązkowo napiętym brzuchem. Kiedy już to opanujesz, możesz zacząć eksperymenty, które z czasem będą ci wychodziły coraz lepiej. Jeśli brakuje ci pomysłów, popatrz na filmiki kręcone przez wielbicieli hula-hop. Spróbuj na przykład kręcić się tak, by koło wędrowało powoli w stronę twojej szyi. Żeby to się udało, musisz zaprząc mięśnie do jeszcze intensywniejszej pracy, a to przełoży się na wymierne rezultaty.

Ćwiczenia z hula-hop a właściwa postawa ciała

Ponieważ podczas kręcenia kołem wymuszona jest wyprostowana sylwetka, zaangażowane są również inne mięśnie posturalne odpowiedzialne za utrzymanie właściwej postawy ciała i stabilność kręgosłupa. Ten typ mięśni jest bardzo często osłabiony z powodu siedzącego trybu życia, jaki prowadzi tak wielu z nas w pracy i w domu. Hula-hop do ćwiczeń to zatem sposób na przeciwdziałanie jego negatywnym skutkom i poprawę jakości życia. Trening z kołem może też zapobiegać schorzeniom kręgosłupa i stawów w przyszłości.

Kręcenie hula-hop – efekty dla dolnych partii ciała

Najprawdopodobniej sięgasz po hula-hop do ćwiczeń, żeby wymodelować swój brzuch, ale przy okazji masz również szansę poprawić wygląd bioder, łydek, ud i pośladków, które również są zaangażowane w ruch. Nietrudno zauważyć, że dzięki tym lekkim i przyjemnym treningom pracujesz niemal nad wszystkimi problematycznymi elementami ciała.

Ćwiczenia z hula-hop

Jak trenować z hula-hop do ćwiczeń? Chociaż kręcenie wydaje się dość prostą i monotonną czynnością, możesz je sobie urozmaicać, angażując różne partie mięśni. Podczas ćwiczeń zmieniaj pozycje oraz tempo, możesz wystawiać do przodu na zmianę jedną z nóg, spróbuj też kręcić się razem z kołem czy podciągać je coraz wyżej na ciele. A może zainteresuje cię zmysłowy hula dance?
Jeśli chcesz ćwiczyć z hula-hop, efekty łatwiej zauważysz, jeśli przed i po dwóch miesiącach regularnych treningów zmierzysz obwód talii i bioder. To z pewnością będzie motywujące. Możesz również popatrzeć na zdjęcia osób, które systematycznie kręcą kołem – mówią one same za siebie.

Czy hula-hop jest szkodliwe?

Przyjemność z kręcenia hula-hop jest ogromna. Efekty również są rewelacyjne. Czy jednak jest to sport dla każdego? Specjaliści przestrzegają, że nie. Przede wszystkim powinny z niego zrezygnować kobiety krótko po porodzie, zwłaszcza będące w połogu, ale też osoby borykające się z rozejściem mięśnia prostego brzucha, z urazami kręgosłupa czy po zabiegach w okolicy brzucha.
Czy hula-hop jest szkodliwe? Dla większości osób nie. Może jednak nadmiernie obciążać mięśnie dna miednicy, więc osoby narażone na ich osłabienie powinny unikać tej aktywności. Jeżeli natomiast obawiasz się złego wpływu na trawienie czy narządy wewnętrzne, ze względu na systematyczny nacisk, powinnaś wiedzieć, że jest dokładnie przeciwnie. Masaż usprawnia przemianę materii, przeciwdziałając zaparciom i wspomagając organizm podczas uciążliwych wzdęć.

Jakie hula-hop wybrać dla dobrych efektów?

Koło wydaje się najprostszym sprzętem sportowym świata, jednak warto wybierać je bardzo uważnie. Na rynku dostępne są klasyczne hula-hop do ćwiczeń, a także obciążone lub z wypustkami. Zadaniem wypustek jest masaż ujędrniający i przeciwdziałający cellulitowi, jednak również klasyczna obręcz, gdy będzie używana regularnie, pozwoli na uzyskanie tego efektu.
Rozpoczynanie przygody z hula-hop od koła z wypustkami niesie ze sobą zagrożenie szybkim zniechęceniem, ponieważ wiąże się często z mało przyjemnymi doznaniami, takimi jak siniaki. Uwaga również na zbyt ciężkie obręcze, mogą bowiem niepotrzebnie obciążać kręgosłup.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym