Data publikacji:

Guz na głowie po uderzeniu: jak długo się utrzymuje?

Guz na głowie po uderzeniu, zwykle niegroźny, wzbudza w rodzicach i opiekunach duży niepokój. Guzy na głowie potrafią szybko rosnąć i osiągać naprawdę spory rozmiar. Ważne, żeby wiedzieć, kiedy guzy na głowie są szczególnie niebezpiecznie, co robić, gdy dziecko się uderzy i na co zwracać uwagę, gdy tylko pojawi się zgrubienie na głowie. Najważniejsze jest jednak, żeby nie wpadać w panikę, zapewnić dziecku spokój i być dla niego jak najlepszym wsparciem.
guz na głowie po uderzeniu

Guz na głowie po uderzeniu – co robić?

Każdy rodzic wie, że wystarczy chwila nieuwagi, żeby dziecko nabiło sobie guza, szczególnie gdy uczy się chodzić lub upada podczas zabawy. W wyniku uderzenia dość często dochodzi do powstania twardego guza na głowie, będącego niczym innym jak kulistym zgrubieniem widocznym i wyczuwalnym na powierzchni kości. Zdarza się, że dodatkowo pojawia się zasinienie, obrzęk, a nawet krwawienie. Towarzyszą też temu krwiaki, przybierające barwę od fioletową po żółtą i zieloną. Zdecydowana większość guzów na głowie po uderzeniu jest jednak niegroźna i zmniejsza się z każdym kolejnym dniem.
Gdy dziecko uderzy się, a na jego głowie zacznie pojawiać się guz, ważna jest szybka reakcja. Warto do miejsca uderzenia przyłożyć coś chłodnego, na przykład kostki lodu zawinięte w cienki ręcznik lub w gazę. Ulgę może też przynieść plaster chłodzący. Chłód sprawia, że naczynia krwionośne obkurczają się, krwawienie podskórne ulega zmniejszeniu, podobnie jak powstały guz. Oczywiście, trzeba zwrócić uwagę na temperaturę okładów i czas ich stosowania. Zamrożone czy mocno schłodzone produkty przykładamy zawinięte w materiał, a okładów nie stosujemy dłużej niż 10 minut. Ponadto, jeśli oprócz powstania guza doszło do rozcięcia skóry, najpierw trzeba zająć się zatamowaniem krwawienia.

Guzy na głowie – jak długo się utrzymuje?

Guz na głowie nie powinien utrzymywać się zbyt długo, a czas gojenia jest uzależniony oraz rodzaju samego urazu, jego rozległości czy wielkości guza. Zgrubienia czy zasinienia powinny zaniknąć w maksymalnie 10 dni. W tym czasie możne przykładać chłodne kompresy. Jeśli po tylu dniach guz na głowie nie ulegnie zmniejszeniu, warto skonsultować się z lekarzem.

Guz na głowie bez uderzenia

Może się zdarzyć, że guz na głowie pojawi się bez wyraźnej przyczyny, jaką jest na przykład uderzenie. Zgrubienie obejmuje zwykle obszar tyłu głowy i najczęściej są to niegroźne kaszaki czy guzy tłuszczowe. Kaszaki lokalizują się szczególnie w miejscach gruczołów łojowych i meszków włosowych. Guzki te dotyczą zwykle osób dorosłych, zwłaszcza pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, i bardziej mężczyzn niż kobiet. Czasami występuje w okresie dojrzewania płciowego, na skutek zachodzących zmian hormonalnych i ewentualnych zaburzeń w obrębie gruczołów łojowych. Kaszaki nie wywołują objawów, nie powodują dolegliwości bólowych, a skóra wokół nie jest ani zaczerwieniona, ani bolesna. Zmiany pojawiają się wraz z nadkażeniem zmiany i gromadzenia się treści ropnej. Warto jednak wiedzieć, że kaszaki prawie w ogóle nie tworzą się u małych dzieci. Mówi się za to o predyspozycjach rodzinnych do rozwoju kaszaków, co może wskazywać na podłoże genetyczne. Ponadto do ich powstawania przyczyniają się często kosmetyki nieodpowiednio dobrane do rodzaju skóry.

Kiedy guz na głowie po uderzeniu jest niebezpieczny?

Chociaż guzy na głowie w zdecydowanej większość przypadków są niegroźne, zdarza się, że stają się wyjątkowo niebezpieczne. Po urazie trzeba dziecko obserwować, a w sytuacji pojawienia się dodatkowych dolegliwości – nigdy ich nie bagatelizować. Lepiej zostawić dziecko w domu i nie prowadzić do przedszkola czy do szkoły. Naszej szczególnej czujności potrzebują niemowlęta, u których czaszka jest jeszcze delikatna, cienka i niezrośnięta. Nawet niegroźnie wyglądający upadek czy uderzenie może skutkować powikłaniami i komplikacjami. Konsultacji lekarskiej zawsze wymaga wystąpienie objawów w postaci nudności, wymiotów, zawrotów i bólów głowy. Ponadto bardzo niepokojące jest pojawienie się zaburzeń równowagi czy świadomości, zaburzenia widzenia, utrata przytomności, zmiany w obrębie czaszki (wgniecenia, zagłębienia), krwawienia z ust, nosa, uszu. Niezwłocznie należy wtedy zadzwonić na pogotowie lub udać się na ostry dyżur. Tego rodzaju objawy mogą wskazywać na wstrząśnienie mózgu czy pojawienie się krwiaka wewnątrzczaszkowego. Trzeba mieć świadomość, że do wstrząśnienia mózgu może dojść w wyniku nawet niewielkiego, niegroźnie wyglądającego uderzenia. Jeśli okaże się, że efektem uderzenia w głowę jest wstrząśnienie mózgu, leczenie ma charakter objawowy. Wskazany jest wtedy odpoczynek i leżenie w łóżku. Odpoczynek nie oznacza jednak siedzenie przed komputerem czy przed telewizorem.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska