Data modyfikacji:

Co oznacza grudka po ugryzieniu kleszcza? Czy należy się przejmować? Poradnik

Kleszcze to powszechnie występujące w Polsce pajęczaki. Wbrew pozorom nie musimy wędrować po gęstych lasach, by stać się ofiarą tych małych stworzonek. Wystarczy krótki spacer po parku, a czasem nawet przejście przez trawnik, by kleszcz znalazł się na ciele człowieka. Najczęściej insekty te wbijają się w dobrze ukrwione miejsca, np. na głowie czy szyi. Często też można znaleźć je pod pachami, w pachwinach czy okolicach krocza, dlatego ich zauważenie bywa problematyczne. Jakie mogą być skutki ugryzienia kleszcza? Czy grudka po kleszczu to naturalne zjawisko? Sprawdź, czy twarda, swędząca grudka po kleszczu to powód do zmartwień. 
grudka po ugryzieniu kleszcza

Swędząca grudka po kleszczu

Wiele osób obserwuje na swojej skórze małą, swędzącą grudkę po usunięciu kleszcza. Często przypomina ona ukąszenie komara – jest dość twarda i swędząca, a jej średnica nie przekracza 5 cm. Jak długo zostaje ślad po ugryzieniu kleszcza? Jeśli insekt nie zaraził nas żadną chorobą, guzek powinien zniknąć po kilku dniach. Nie trzeba go niczym smarować i warto powstrzymać się od rozdrapywania tego miejsca. W przypadku gdy grudka po kleszczu będzie rosła i utrzymywała się powyżej 7 dni, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

Czy miejsce po ukąszeniu kleszcza boli?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Zazwyczaj miejsce po ukąszeniu kleszcza nie boli i powinno się samoczynnie wygoić. Może powodować lekki świąd, jednak nie należy go drapać ani niczym smarować. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku pojawienia się pierwszych objawów boreliozy. Aby je zauważyć, należy szczególnie obserwować miejsce po ukąszeniu kleszcza. 

Jakie są pierwsze objawy boreliozy po ukąszeniu kleszcza?

Pierwszym objawem boreliozy po ukąszeniu kleszcza jest pojawienie się tzw. rumienia wędrującego. Na początku przypomina on wysypkę skupioną w charakterystycznym kolistym kształcie. Takie zmiany na skórze możemy zaobserwować dość szybko – czasem objawy występują już po 3 dniach, choć najczęściej rumień pojawia się 7 dni po ukąszeniu kleszcza. Jeśli po tygodniu od ugryzienia nie zauważyłeś rumienia, nie oznacza to, że nie zostałeś zakażony. Rumień wędrujący może pojawić się nawet 30 dni po kontakcie z pajęczakiem. 
U około 20–30% pacjentów z boreliozą rumień wędrujący w ogóle się nie pojawi. Jeżeli więc ukąsił cię kleszcz, wykonaj profilaktyczne badania na boreliozę. 

Jak wygląda rumień wędrujący?

Jak już wspomnieliśmy, początkowo rumień wędrujący przypomina wysypkę. Z pewnością nie pomylisz go z grudką po ugryzieniu kleszcza – rumień ma zazwyczaj większą średnicę i składa się z wielu maleńkich guzków. Na początku w całości wypełniony jest wysypką, ale z czasem wysypka wędruje na zewnątrz i pozostaje na okręgu oraz w centralnym punkcie. W tym stadium rumień przypomina nieco tarczę do rzutek. Rumień wędrujący stopniowo się powiększa i może osiągnąć nawet 30 cm średnicy.

Zauważyłem rumień wędrujący – co robić?

Jeśli wystąpiły u ciebie pierwsze objawy boreliozy, koniecznie udaj się do lekarza. Zleci on szereg niezbędnych badań, a także wypisze odpowiednie leki. Boreliozę leczy się antybiotykami. Po ich zastosowaniu rumień powinien stopniowo zniknąć, co potwierdzi skuteczność leczenia. W przypadku braku leczenia rumień samoistnie zanika po około 3–4 tygodniach, jednak krętki Borrelia burgdoferi nadal rozprzestrzeniają się w organizmie, co jest bardzo niebezpieczne.

Borelioza – inne objawy

Jak już wspomnieliśmy wyżej – rumień wędrujący nie występuje nawet u 30% osób, które zostały zakażone boreliozą po ugryzieniu kleszcza. Istnieją jednak inne objawy, które mogą wskazywać na to, iż choroba zaczęła się rozwijać. Nie są one tak jednoznaczne, jak w przypadku rumienia, i wymagają dalszej diagnostyki. Jeśli jednak pojawią się po ugryzieniu kleszcza, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Do innych objawów boreliozy należą:
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • powiększenie węzłów chłonnych.
  • Objawy te pojawiają się zazwyczaj od 3 do 30 dni po ukąszeniu.

    Czy rumień wędrujący zawsze oznacza zakażenie boreliozą?

    To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy, kto zauważył u siebie ten objaw. Otóż tak – rumień wędrujący jest typowym objawem boreliozy i zawsze wiąże się z tą chorobą. Samo ukąszenie kleszcza nie zawsze oznacza jednak, że zostaniemy zakażeni krętkiem Borrelia burgdorferi. Nie każdy kleszcz jest nosicielem choroby.

    Jak uniknąć zakażenia boreliozą?

    Niestety obecnie nie ma szczepionki przeciwko boreliozie. Jedynym sposobem na uniknięcie zakażenia tą nieprzyjemną chorobą jest stosowanie silnych preparatów przeciw kleszczom, noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami, zakładanie wysokich butów podczas spacerów i rzadkie zapuszczanie się na tereny, w których można paść ofiarą pajęczaków. Po każdym spacerze konieczne jest dokładne oglądanie ciała w celu znalezienia kleszczy, które jeszcze nie wbiły się w skórę.
    W przypadku gdy dojdzie do ukąszenia przez kleszcza, nie wolno go niczym smarować. Kleszcza można usunąć zdezynfekowaną pęsetą. W przypadku trudności należy udać się do lekarza.
    Podsumowując, grudka po ugryzieniu kleszcza jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i nie trzeba jej niczym smarować. Znika samoistnie po kilku dniach. Jeżeli jednak zauważymy inne niepokojące objawy, w tym przede wszystkim rumień wędrujący, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu rozpoczęcia farmakoterapii.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Olga Sadowska
    Olga Sadowska

    Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.