Data publikacji:

Co stosować na głęboko wrośnięty włos? Co z nim zrobić?

Wrastanie włosów jest dość popularną przypadłością. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W większości przypadków pojawia się w okolicach depilowanych, czyli tam gdzie pojawiają się niepożądane włosy. Głęboko wrośnięty włos często występuje w wyniku zaniedbań. Może również pojawić się mimo odpowiedniej pielęgnacji. Wrastający głęboko włos często przysparza dolegliwości bólowych. Zazwyczaj towarzyszy mu również stan zapalny. Nie wiesz, jak usunąć głęboko wrośnięty włos? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!
głęboko wrośnięty włos

Dlaczego włosy wrastają?

Wrastające włoski najczęściej nie są bolesną dolegliwością. Problem pojawia się wówczas, gdy włos wrośnie głęboko. W takim przypadku pojawia się stan zapalny, zaczerwienienie, bolesną krosta lub nawet ropień. Ta zmiana skórna jest nieprzyjemną i długo gojącą przypadłością. Fizjologicznie włos wyrasta prosto i przebija się przez skórę. Jednak gdy pojawia się jakaś bariera, przez którą włos nie może się przebić (na przykład zrogowaciały naskórek), wtedy włos zaczyna rosnąć na bok i tworzy się stan zapalny. Najczęściej powstaje również krosta. Główną przyczyną powstawania wrastających włosów jest depilacja mechaniczna, a więc różnego rodzaju depilatory, pasta cukrowa czy wosk. Dlaczego tak się dzieje? Mechaniczne usuwanie włosów osłabia je. W związku z tym włoski wyrastają cieńsze i dużo trudniej jest im przebić się przez zrogowaciały naskórek. 

Czy wrośnięty włos sam wyjdzie?

To zależy. Jeżeli włos jest wrośnięty głęboko, wówczas istnieje małe prawdopodobieństwo, że uda mu się samodzielnie wybić na powierzchnię. Konieczna będzie interwencja z zewnątrz. W ekstremalnych przypadkach konieczne może być chirurgiczne usuwanie wrastającego włosa i torbieli.
Czasem konieczna jest antybiotykoterapia bądź terapia przeciwwirusowa lub przeciwgrzybicza. W wyniku wystąpienia stanu zapalnego może dojść do nadkażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego mieszka włosowego, w którym wrasta włos. Należy wówczas jak najszybciej skonsultować problem z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub dermatologiem.
Natomiast jeżeli problem nie jest aż tak zaawansowany, maść ichtiolowa na wrośnięty włos doskonale się sprawdzi. Jakie jest jej działanie? Maść ichtiolowa posiada właściwości antybakteryjne i ściągające. Ichtiol działa przeciwobrzękowo i ułatwia ewakuację ropy ze zmian skórnych. Maść ichtiolowa posiada ciemnobrązowy kolor i bardzo charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Może pozostawiać trudne do usunięcia plamy na ubraniach i pościeli. Jednak warto ją zastosować na głęboko wrośnięty włos. 
Głęboko wrośnięty włos po wygojeniu może pozostawiać nieestetyczne blizny, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej odpowiednio zareagować na problem. Jeżeli włos wrasta, nie wolno drażnić powstałego stanu zapalnego. Wyciskanie, dłubanie, drapanie zmiany jest kategorycznie zabronione. Także próbowanie przebijania jej igłą lub za pomocą pęsety nie będzie dobrym pomysłem. Uszkodzenie zmian prawie zawsze pozostaje z blizną.
Dodatkowo przerwanie ciągłości naskórka staje się idealnymi wrotami dla wnikania niepożądanych mikroorganizmów chorobotwórczych. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie punktowego preparatu, np. z kwasem salicylowym. Kwas salicylowy złuszcza naskórek i przyspiesza procesy regeneracji. Warto uzbroić się w cierpliwość w walce z wrastającymi włosami. 

Jak zapobiegać wrastaniu włosów?

Przede wszystkim należy regularnie wykonywać peeling skóry całego ciała. Warto wybrać peeling chemiczny lub enzymatyczny. Peeling mechaniczny może dodatkowo podrażnić i zwiększyć stan zapalny. Peeling mechaniczny można wykonywać w momencie, gdy nie występują żadne stany zapalne na skórze. W takim przypadku doskonale sprawdzi się również szczotkowanie ciała na sucho. Złuszczanie martwego naskórka na przykład raz w tygodniu powoduje, że nie powstają zrogowacenia na skórze i włos ma łatwiejszą drogę przebicia się. Jeżeli posiadamy tendencje do wrastania włosów, należy unikać depilacji mechanicznej, czyli np. za pomocą depilatora. W przypadku golenia włosów trzeba to robić z włosem, a nie pod włos.
Do golenia zawsze warto stosować maszynki jednorazowe, a jeżeli nie mamy takiej możliwości, to należy dezynfekować maszynkę zawsze przed przystąpieniem do zabiegu. Ważne, aby maszynka była ostra, ponieważ w ten sposób włos zostaje ścięty, a nie wyrwany. Skóra i włosy powinny być odpowiednio przygotowane do golenia za pomocą maszynki. Warto za pomocą odpowiednio dobranego preparatu zmiękczyć włosy przed goleniem. Po goleniu konieczna jest dezynfekcja skóry, a szczególnie miejsc najbardziej podatnych na wrastanie włosów. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie balsamu z kwasem salicylowym lub glikolowym. Zawartość kwasów delikatnie złuszczy martwy naskórek i w ten sposób zapobiega głębokiemu wrastaniu włosów. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawilżenie skóry. Dzięki temu skóra jest zmiękczona i włos łatwiej się przebija. Odpowiednia profilaktyka zapobiegnie nieprzyjemnym skutkom głębokiego wrastania włosów.
Zdjęcie: Envato Elements