Data publikacji:

Gęsia stopka: co to takiego?

Gęsia stopka: co to takiego? Jest to miejsce łączenia się końcowych przyczepów trzech mięśni: krawieckiego, smukłego i półścięgnistego. Rozumiemy, że takie wyjaśnienie nie za wiele ci mówi, więc zapraszamy do naszego artykułu, który w całości poświęcony jest temu, czym jest gęsia stopka ból. Kolana po wewnętrznej stronie? Uraz? Gęsia stopka potrafi „dać w kość”. Czytaj, jakie ćwiczenia uśmierzą ból. 
gęsia stopka

Gęsia stopka – co to takiego? Gdzie jest gęsia stopka?

Gęsia stopka – co to jest? To niewielka ścięgnista struktura, zapewniająca właściwe funkcjonowanie kolana. Znajduje się nieco poniżej kolana. Stanowi dolny przyczep trzech mięśni uda (gęsia stopka – mięśnie): krawieckiego, półścięgnistego i smukłego. Te zaś odpowiedzialne są za zginanie kolana, rotację goleni do wewnątrz oraz – co bardzo ważne – stabilizację stawu kolanowego. Jest to niewielka struktura, ale bardzo ważna z anatomicznego punktu widzenia ruchomości oraz stabilności kończyn dolnych. 

Skąd nazwa gęsia stopka? 

Już wiesz, co to jest gęsia stopka. Anatomia człowieka to cud natury, a że jest to trudna dziedzina nauki, ludzie szukają rozwiązań, które ułatwiają im przyswajanie wiedzy. I stąd wzięła się nazwa – od wyglądu omawianych partii ciała, które przypominają elementy działa zwierzęcia. Gęsia stopka łączy trzy duże mięśnie uda (o których mowa w poprzednim pytaniu naszego artykułu) z powięzią kości piszczelowej. Całość swoim kształtem przypomina trójkąt, tworząc układ podobny to stopy gęsi (z szeroko rozstawionymi paliczkami spiętymi błoną pławną). 

Jakie są przyczyny gęsiej stopki?

Już wiesz, co to jest gęsia stopka. Teraz czas poznać przyczyny, przez które ona występuje, powodując bolesność.
Przyczyną gęsiej stopki często jest biomechanika ustawienia kości udowej. Chodzi o zwiększenie przodopochylenia miednicy, rotację wewnętrznej kości udowej oraz nadmierną pronację tyłostopia. Te trzy wymienione predestynują do urazu. Objawy? Koślawienie kolan. Nadmierne zgięcie tułowia – pochylenie ciała w przód podczas biegu. Zapadanie się łuku podłużnego stopy. Zazwyczaj przyczyną nieprawidłowego ustawienia struktur kostnych podczas pracy dynamicznej jest osłabienie siły i wytrzymałości mięśniowej w obrębie obręczy miednicznej, mięśnia czworogłowego oraz przywodzicieli stawu biodrowego. 

Gęsia stopka – uraz. Jakie są najczęstsze urazy gęsiej stopki?

Najczęściej dochodzi do przeciążenia i zapalenia tej części ciała. Zapalenie gęsiej stopki – w postaci zapalenia kaletki czy zapalenia pochewek ścięgnistych – jest bolesne (gęsia stopka: ból kolana po wewnętrznej stronie). Jeśli w omawianym obszarze dochodzi do mikrourazów, może dalej także dojść do naderwania mięśni, co daje osłabienie stabilizacji kolana.
Jakie są urazy gęsiej stopki? Rzadziej występuje patologia, jaką jest pęknięcie kaletki. W ich wyniku dochodzi do zmian wytwórczych w postaci guzków oraz zmian kostnych w kształcie róży. Jak poznać tę przypadłość? Odczuwać będziesz trzeszczenia w kolanie, chrupania oraz upośledzenia czynności ścięgien. 

Gęsia stopka – objawy zapalenia gęsiej stopki 

Jakie są objawy zapalenia gęsiej stopki? Uciążliwe. A nawet bardzo nieprzyjemne. Najczęściej w medycynie obserwuje się:
  • ból kolana (poniżej kolana, pod kolanem, po przyśrodkowej stronie);
  • obrzęk jako wynikowa stanu zapalnego;
  • dolegliwości towarzyszą pacjentowi zwłaszcza podczas wykonywania aktywności fizycznej oraz w trakcie wypoczynku nocnego, a także przy porannym wstawaniu z łóżka;
  • ból i trudności odczuwane w trakcie zmiany pozycji, np. wstawanie z krzesła i siadanie na krzesło;
  • patologicznie zwiększone napięcie mięśni stawu kolanowego.
  • Gęsia stopka – ćwiczenia

    Jeśli lekarz rozpozna u ciebie uraz gęsiej stopki, to w pierwszej kolejności postaw na proponowane przez niego leczenie. Skorzystaj także z wizyty u fizjoterapeuty bądź rehabilitanta, którzy w fachowy sposób, popracują nad doprowadzeniem tego obszaru twojego ciała do wyzdrowienia. U nielicznych osób, u których leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lekarze stosują zabiegi operacyjne, które mają na celu odbarczenie uszkodzonych struktur.
    Jakie ćwiczenia wykonywać na gęsią stopkę? Przede wszystkim profilaktyka w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia zapalenia ścięgien mięśni gęsiej stopki. Jak zatroszczyć się o ten obszar? Co warto robić, by mieć zdrową gęsią stopkę?
  • Zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę przed treningiem.
  • Pamiętaj o rozciąganiu.
  • Wykonuj ćwiczenia wzmacniające siłę mięśni.
  • Zadbaj o odpowiednią porcję oraz technikę wykonywania ćwiczeń, w tym ćwiczeń stabilizacji i czucia głębokiego.
  • Zawsze miej na stopach obuwie dobrane do twojej stopy oraz rodzaju wykonywanych aktywności fizycznych. 
  • Śpij zdrowo.
  • Włącz do menu odpowiednie produkty spożywcze, aby dieta była zróżnicowana. Pomyśl o odpowiedniej (przemyślanej i skonsultowanej ze specjalistą) suplementacji
  • Korzystaj z zabiegów odnawiających, takich jak sauna oraz masaż. 
  • Eliminacja błędów drogą do zdrowej gęsiej stopki

    Tak. To również jest ważne. A może nawet najistotniejsze w ramach powiedzenia „najważniejsze to nie szkodzić”. Zła technika wykonywania ćwiczeń, zbyt duże obciążenia treningowe, źle dobrane obuwie. Te trzy elementy to klucze to urazów stopki gęsiej. Jeśli zamierzasz trenować tak, by nie uszkodzić omawianego obszaru (gęsia stopka – kolano), opowiedz o swojej dolegliwości trenerowi na siłowni, który podpowie ci, jakie ćwiczenia wykonywać, jak je wykonywać oraz jak nie popełniać błędów, które nasilają dolegliwości bólowe i niekorzystnie wpływają na stan kolan, w wyniku czego może dojść do uszkodzenia gęsiej stopki. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.