Data publikacji:

Filtr do wody: jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym wybrać?

Picie wody kranowej jest zdrowe i bezpieczne. Jest ona czysta, pełna minerałów i wolna od szkodliwych drobnoustrojów. Może mieć jednak niezbyt atrakcyjny smak, który zniechęca do porzucenia wody butelkowanej. Całe szczęście, można to wyeliminować poprzez filtr do wody pitnej. Jaki filtr do wody z kranu wybrać?

filtr

Dlaczego warto zainstalować filtr do wody w domu jednorodzinnym?

Nieprzyjemny smak wody pitnej wynika przede wszystkim z obecności chloru. Służy on uzdatnieniu wody i zapobiega rozwojowi szkodliwych mikrobów. Zawartość chloru w wodzie jest bardzo niewielka i nie szkodzi zdrowiu, jednak smak chloru jest mocno wyczuwalny nawet w dużym rozcieńczeniu. Domowy filtr do wody pomaga usunąć ten posmak, dzięki czemu woda jest smaczna i neutralna smakowo.

Są też inne powody, dla których warto filtrować wodę. Jest to wskazane chociażby w tych miejscach, gdzie woda jest bardzo twarda i utrudnia pracę domowych urządzeń, np. pralki, bojlera czy zmywarki. Przefiltrowana woda nie pozostawi osadu także na ekspresie do kawy, czajniku czy żelazku. Warto też przypomnieć, że pomimo dobrego oczyszczenia wody pitnej, drobne zanieczyszczenia mogą przedostać się do niej ze starej instalacji wodnej. To częsta przypadłość w małych wioskach lub domach leżących na odludziu. Filtr do wody kranowej usunie m.in. metale ciężkie, rdzę, pestycydy, herbicydy oraz mikroplastik.

Dzbanek do filtrowania wody – najprostszy sposób na oczyszczanie wody kranowej

Jeśli zależy ci wyłącznie na oczyszczeniu wody do picia, nie musisz instalować stałego systemu filtrującego. Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest zakup dzbanka filtrującego wodę. Mają one pojemność od 1 do 3 litrów i kosztują kilkadziesiąt złotych. Wyposażone we wkład filtrujący, zawierający m.in. aktywny węgiel, dobrze usuwają z wody nadmiar kamienia, drobne zanieczyszczenia i posmak chloru. Jednocześnie nie wyjaławiają wody, a niektóre rodzaje filtrów wręcz wzbogacają ją o cząsteczki magnezu. Jeden filtr wystarcza na jeden miesiąc lub przefiltrowanie około 150 - 200 litrów wody, w zależności od producenta. Dzbanki najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, aczkolwiek bardziej korzystne dla zdrowia są modele szklane. Interesującą alternatywą dla dzbanków są butelki filtrujące, które przydadzą się także poza domem lub podczas aktywności fizycznej.

Filtr do wody na kran

Wadą dzbanków do filtrowania wody jest to, że trzeba cały czas pamiętać o ich uzupełnianiu. Przefiltrowanie wody trwa kilkadziesiąt sekund, więc filtrowanie wody na bieżąco nie zawsze jest wygodne. Dodatkowo zalecenia producentów jednoznacznie wskazują, że dzbanek powinien być cały czas pełny – filtr musi znajdować się w zanurzeniu.

Rozwiązaniem tego problemu jest wybór przepływowego filtra do wody na kran. To niewielka nasadka, którą wkręca się na wylewkę kranową w miejsce perlatora. Za pomocą przejściówki można dopasować filtr zarówno do wewnętrznego, jak i zewnętrznego gwintu. Warunkiem poprawnego działania filtra do wody na kran jest to, by bateria wyposażona była w klasyczną wylewkę. Wylewki elastyczne lub wyjmowane mogłyby opaść pod ciężarem urządzenia filtrującego.

Zaletą tego rodzaju filtra jest to, że oczyszcza on wodę na bieżąco, bez odczekiwania na przefiltrowanie. Przepływowy filtr do wody kranowej pozwala więc uzyskać dowolną ilość klarownej wody, zarówno szklankę, jak i pełen garnek. Warto też dodać, że kranowy filtr do wody można wyłączyć – np. do mycia naczyń. Wówczas woda nie przepływa przez wkład filtrujący i nie zużywa go. Wystarczy przekręcić odpowiednią dźwigienkę. Wydajność tego rodzaju filtrów jest znacznie większa niż tych w postaci dzbanka. Jeden wkład wystarcza na około 3 miesiące i może przefiltrować nawet kilka tysięcy litrów wody.

Filtr do wody pod zlew

Wadą filtra do wody na kran jest to, że zaburza on wygląd kuchni. Nawet schludne modele są doskonale widoczne. O ile na działce czy w domku letniskowym nie ma to większego znaczenia, w stylowej kuchni może być nie lada problemem. Zupełnie inaczej jest z filtrami do wody pod zlew. To kilka tub z wkładami filtrującymi, które montuje się bezpośrednio na instalacji wodnej. Można je podłączyć do klasycznego kranu (wówczas woda filtrowana jest cały czas) lub do osobnej, małej wylewki montowanej z boku zlewu. Zaletą takiego systemu jest możliwość własnoręcznego doboru liczby oraz rodzaju filtrów. Poszczególne segmenty można dowolnie ze sobą łączyć. Zazwyczaj wybiera się trzy filtry, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, by dobrać kolejne. Różnego rodzaju wkłady, np. sznurkowe, piankowe, węglowe czy zmiękczające, różnią się funkcją, dlatego warto dobrać je do konkretnych potrzeb. Stosuje się m.in. filtry wstępne, np. mechaniczne i sedymentacyjne, oczyszczające wodę ze szlamu, piasku i rdzy czy filtry z węglem aktywnym (pozyskiwanym z kokosa) wychwytujące cząsteczki i pochodne chloru.

Taki zestaw filtrów może oczywiście znaleźć się tuż pod zlewem, jednak niektórzy decydują się na montaż bezpośrednio przy wodomierzu. Wówczas przefiltrowana woda pojawi się w każdym kranie, a także przyłączu wody. To idealny sposób na ochronę pralki i zmywarki przed osadami wapiennymi, czyli twardą wodą. Zwiększy to oczywiście częstotliwość wymiany filtrów, ale pomoże uchronić urządzenia AGD przed usterką lub szybszym zużyciem. Filtry zmiękczające zawierają najczęściej żywicę jonowymienną, która wymienia jony wapnia i magnezu na jony sodu.

Autor: Szymon Sonik