Data publikacji:

Jaki dzbanek filtrujący wybrać? Ranking najlepszych dzbanków

Masz dość kupowania ciężkich i drogich butelek z wodą mineralną? A może planujesz być bardziej eko? W każdym z tych wypadków warto rozważyć zakup dzbanka filtrującego. To niepozorne urządzenie przysłuży się zarówno twojej kieszeni, jak i środowisku. Sprawdź, jaki dzbanek filtrujący wybrać!
dzbanki filtrujące ranking

Dzbanek filtrujący – co to takiego? Czemu warto go używać?

Dzbanek filtrujący służy do oczyszczania wody pitnej bezpośrednio przed jej spożyciem. Składa się z dwóch głównych elementów: zbiornika na wodę oraz wkładu filtrującego. Celem dzbanka filtrującego jest usuwanie zanieczyszczeń, takich jak osady, pestycydy, metale ciężkie, chlor, związki organiczne.
Czemu warto rozważyć zamianę butelkowanej wody na tę z dzbanka? Znamy co najmniej kilka powodów!

Poprawa smaku i jakości wody

Dzbanek filtrujący, usuwając zanieczyszczenia, znacznie poprawia smak i zapach wody kranowej. Dzięki temu jej picie staje się znacznie przyjemniejsze.

Bezpieczeństwo

Dzbanki filtrujące pomagają usuwać z wody substancje potencjalnie szkodliwe, takie jak chlor, pestycydy oraz metale ciężkie, co sprawia, że woda z kranu jest w pełni bezpieczna dla zdrowia.

Oszczędność i troska o środowisko

Wreszcie, korzystanie z dzbanka filtrującego to wygodny sposób na stały dostęp do czystej wody, bez konieczności kupowania i transportowania ciężkich plastikowych butelek Jest to także bardziej ekonomiczne, ale także ekologiczne – ogranicza bowiem obieg plastiku w środowisku.

Jak działają dzbanki filtrujące?

Działanie dzbanka filtrującego jest proste – całym „mózgiem operacji” jest tu wkład filtrujący. Jest on zazwyczaj złożony z różnych warstw, które zatrzymują zanieczyszczenia. Wkłady filtrujące mogą zawierać takie materiały, jak węgiel aktywny, włókna ceramiczne lub żywica. Podczas filtracji woda przepływa przez każdą z warstw, a zanieczyszczenia zatrzymują się w filtrze, pozwalając na uzyskanie czystej wody zdatnej do spożycia.
Warto dodać, że niektóre dzbanki dopuszczają użycie specjalnych filtrów, które wzbogacają wodę kranową w cenne składniki – magnez, wapń czy potas.

Jakie dzbanki filtrujące znajdziesz na rynku?

Istnieje wiele rodzajów dzbanków filtrujących, różniących się między sobą pod względem pojemności, wyglądu, marki i skuteczności filtrowania. Niektóre dzbanki filtrujące oferują również dodatkowe funkcje, takie jak oczyszczanie jonowe, czy remineralizacja wody. Na rynku znajdziesz również elektryczne dzbanki filtrujące, które pozwalają na oczyszczanie wody pod zwiększonym ciśnieniem.

Dzbanki filtrujące – jaki kupić? Pamiętaj o tych parametrach

Na jakie cechy dzbanka filtrującego warto zwrócić uwagę przed zakupem? Podpowiadamy!

Skuteczność filtracji

Zwróć uwagę na to, jakiego rodzaju zanieczyszczenia jest w stanie usunąć dzbanek filtrujący. Upewnij się, że filtr jest stworzony do usuwania konkretnych substancji, które występują w wodzie sieciowej, takich jak chlor, metale ciężkie oraz pestycydy.

Łatwość użytkowania

Dzbanek filtrujący powinien być prosty w obsłudze, łatwy do napełniania oraz opróżniania. Zanim kupisz konkretny model, upewnij się, że jego używanie nie wymaga skomplikowanych czynności.

Pojemność dzbanka

Wybierz dzbanek o odpowiedniej pojemności, który będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Jeśli pijesz dużo wody lub używasz przefiltrowanej wody do gotowania, warto wybrać większy dzbanek, który nie będzie wymagał częstego uzupełniania. Dzbanki o mniejszej pojemności sprawdzą się w przypadku osób, które piją mniej wody.

Przypomnienie o zmianie filtra

Dzbanek filtrujący powinien posiadać możliwość zaznaczania, kiedy ostatnio wymieniałeś wkład filtrujący. Najczęściej system ten występuje w postaci manualnych suwaków, jednak niektóre dzbanki wyposażone są także w wyświetlacze LED.

Koszty wkładów filtrujących

Ważnym aspektem wyboru dzbanka filtrującego jest cena pojedynczego wkładu. Nie sugeruj się ceną samego dzbanka – bywa, że tanie naczynia współgrają wyłącznie z konkretnymi, drogimi wkładami – i odwrotnie. Porównaj koszty eksploatacji różnych modeli dzbanków filtrujących, aby znaleźć opcję, która będzie ekonomicznie korzystna w dłuższej perspektywie.

Dzbanki filtrujące – ranking

Jaki dzbanek filtrujący kupić? Sprawdź 5 bardzo popularnych modeli, które na Ceneo.pl zdobywają świetne recenzje. Tutaj znajdziesz idealny dzbanek filtrujący dla siebie!
1. Brita Marella
Popularny dzbanek filtrujący Brita Marella o pojemności 3,5l doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Jest kompatybilny z filtrami MAXTRA, które doskonale oczyszczają wodę, nadają jej przyjemny smak i cechują się dużą wydajnością – do 100 l wody.
2. Aquaphor J.Shmidt 500
Aquaphor J.Shmidt 500 to nowoczesny dzbanek filtrujący o pojemności 2,8l wyposażony w ładowany akumulatorowo silnik, dzięki któremu woda oczyszczana jest jeszcze skuteczniej. Dzbanek zapewnia perfekcyjne usuwanie drobnoustrojów i szkodliwych substancji. Pojedynczy filtr wystarcza aż na 500 l wody!
3. Dafi Crystal
Dafi Crystal to dzbanek filtrujący wyróżniający się ergonomicznym designem oraz wskaźnikiem LED, który komunikuje o konieczności wymiany filtra. Ponadto, do tego modelu dzbanka pasują aż 4 różne filtry Dafi.
4. Aquaphor Provence
Dzbanek Aquaphor Provence wyróżnia się przede wszystkim bardzo dużą pojemnością 4,2 l, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w dużych rodzinach. Filtr o wydajności 350 l został wykonany z włókien jonowymiennych, co zapewnia oczyszczanie wody na bardzo wysokim poziomie.
5. Brita Elemaris
Elegancki dzbanek filtrujący Brita Elemaris swoją specyfikacją przypomina model Marella. Różnica tkwi przede wszystkim w konstrukcji dzbanków – Brita Elemaris wyposażono w antypoślizgową podstawę o nietypowym kształcie przypominającym dno butelki.
Zdjęcie: Evanto