Data publikacji:

Estragon – właściwości, działanie, stosowanie

Estragon, inaczej bylica estragon lub estragon zwyczajny, to roślina z grupy astrowatych. Naturalnie i dziko występuje w niektórych krajach Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Jest uprawiana w wielu miejscach na świecie, a we Francji została okrzyknięta królem przypraw. Uwielbiana jest także w krajach arabskich ze względu na swój gorzkawo-korzenny smak. W medycynie naturalnej od setek lat stosowana jest jako lek. Wykorzystywana jest również w pielęgnacji skóry oraz włosów. Dowiedz się, jakie są właściwości, działanie oraz zastosowanie estragonu.
Estragon – właściwości, działanie, stosowanie

Czym jest estragon?

Estragon to wieloletnia roślina o prostych łodygach, które są stosunkowo słabo rozgałęzione. Osiąga wysokość do około 150 cm. Liście są delikatnie zaostrzone, opadające ku dołowi, natomiast kwiaty znajdują się na końcu gałązek szczytowych w formie koszyczków. Kwitnie od kwietnia do października, a znaleźć ją można bez trudu przy drogach, w rowach, w okolicy zabudowań lub rzek. Doskonale rośnie w dużym nasłonecznieniu z wilgotną glebą.
Niektórzy sadzą estragon we własnych ogródkach, a nawet w doniczkach w zaciszu własnego domu. Do wykorzystania w kuchni lub pielęgnacji ścina się go po roku, zanim zakwitnie, a następnie suszy w pęczkach. Jako że naturalnie występuje w najróżniejszych warunkach, łatwo się domyślić, że estragon praktycznie nie wymaga pielęgnacji. Trzeba go jedynie podlewać, natomiast w przypadku sadzenia w ogródku wystarczy usuwać rosnące wokół chwasty. Estragon nie jest odporny na mróz – przemarza w temperaturze 9 stopni Celsjusza. W zimie należy go przyciąć i okryć.

Estragon – właściwości

Estragon zawiera pewne ilości witaminy A, która jest niezbędna dla utrzymania sprawności widzenia. Jej niedobory prowadzą do kurzej ślepoty, która objawia się utrudnionym widzeniem po zmierzchu. Roślina pomaga także wyzwolić reakcję immunologiczną organizmu w razie potrzeby, a także wpływa pozytywnie na apetyt i metabolizm. Mówi się także o dobroczynnym wpływie estragonu na poziom cholesterolu we krwi oraz na ciśnienie tętnicze.
Kiedyś stosowany był jako lek na problemy z trawieniem, zatem można dodawać go do ciężkostrawnych i tłustych potraw lub sosów. W tej roli z pewnością sprawdzi się znakomicie. Ponieważ ma też właściwości rozkurczowe, dobrze radzi sobie z bólami brzucha i zaburzeniami trawienia. Kiedyś wykorzystywano go jako sposób na pozbycie się pasożytów. Estragon ma również właściwości moczopędne – można wykorzystywać go pomocniczo w leczeniu zapaleń pęcherza i innych problemów z tym układem. Cechuje go również działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.
Estragon zastosowanie znajduje także w walce o piękną cerę – zarówno stosowany zewnętrznie, jak i od wewnątrz. Zawiera karoteny, które umożliwiają wyrównywanie kolorytu skóry i zadbanie o jej zdrowy wygląd. Przecierając skórę wywarem z estragonu, zapobiegamy powstawaniu niedoskonałości, rozszerzonym porom czy podrażnieniom. Tak nakładany na cerę pozwoli także szybciej goić drobne uszkodzenia skóry i sprawić, że twarz będzie prezentować się o wiele bardziej jednolicie.

Estragon – stosowanie

Estragon można z powodzeniem wprowadzić do swojej kuchni. Doskonale komponuje się z pozostałymi składnikami musztard czy potraw z kiszonkami. Często wykorzystywany jest również w daniach mięsnych i rybnych oraz w sałatkach i zupach. Należy pamiętać jednak o tym, że estragonu nie poddaje się obróbce termicznej, takiej jak gotowanie czy smażenie, ponieważ jego gorzki smak zdominuje wówczas smak potrawy. Estragon dobrze komponuje się również z octem, a także z posiłkami, w których nie używa się soli. Sprawia to, że jest odpowiednim wyborem dla wszystkich osób, które z różnych przyczyn muszą ograniczyć solenie.
W kuchni można stosować go zarówno świeżo po zerwaniu, jak i po ususzeniu. Trzeba jednak wykorzystywać go oszczędnie, ze względu na toksyczność w dużych ilościach. Dobrym pomysłem jest również przyrządzanie z niego naparów. Wówczas torebkę lub łyżeczkę ziela należy zalać wodą w temperaturze około 70 stopni Celsjusza, a następnie parzyć pod przykryciem. Tak przygotowany wywar można pić. Warto wlać do niego odrobinę miodu.
Popularnym rozwiązaniem jest także wytwarzanie octu estragonowego. Wystarczy dodać do octu jabłkowego lub winnego gałązki estragonu, a następnie pozostawić na około 2 tygodnie, codziennie mieszając. Po tym czasie ocet trzeba przecedzić i gotowe. Tak przygotowany produkt można stosować zarówno w kuchni, jak i w pielęgnacji.

Pielęgnacja estragonu

Estragon znajduje zastosowanie w pielęgnacji włosów, skóry i paznokci szczególnie w postaci wywaru lub octu. W pierwszym przypadku warto przelać go do butelki z atomizerem lub samodzielnie nakładać na wacik i przecierać nim twarz tak samo jak tonikiem lub hydrolatem. Pozwala to przywrócić skórze odpowiednie pH po jej oczyszczaniu, a także przygotować ją na przyjmowanie substancji odżywczych z następnych kosmetyków. Estragon sam w sobie stanowi świetną pielęgnację skóry tłustej, problematycznej, z niedoskonałościami i mieszanej.
Ocet estragonowy doskonale sprawdza się w przygotowywaniu płukanek do włosów oraz w pielęgnacji problematycznej skóry głowy. Świetnie radzi sobie z przetłuszczaniem czy łupieżem. Chroni przed nadmiernym rozwojem grzybów naturalnie bytujących na skórze. Umożliwia domknięcie łusek włosów, co sprawia, że nabierają blasku i wyjątkowej gładkości. Płukanka przygotowana z octu estragonowego będzie odpowiednim rozwiązaniem przed każdym większym wydarzeniem, kiedy istotny jest wygląd włosów.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!