Data publikacji:

Czym jest endometrioza? Jakie są objawy?

Endometrioza to choroba, o której mówi się coraz więcej, ponieważ zmaga się z nią nawet 7% dorosłych kobiet. Części z nich nigdy nie została postawiona diagnoza, bo często bagatelizujemy chociażby wzmożony ból menstruacyjny w myśl zasady, że jestem kobietą, więc tak musi być. Okazuje się, że bolesne miesiączki to tylko jeden z symptomów, jakie daje endometrioza. Objawy, które jej towarzyszą, mogą być różne, dlatego tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań. W poniższym artykule tłumaczymy, czym jest endometrioza, skąd się bierze oraz jak ją rozpoznać – sprawdź!
endometrioza

Edometrioza – co to jest za choroba?

Objawy, które towarzyszą endometriozie, to reakcja organizmu na konkretne procesy zachodzące w organizmie. Endometrium, czyli błona śluzowa macicy, znajduje się w jamie macicy. U zdrowej kobiety błona ta narasta przez mniej więcej 3 tygodnie, a następnie – w przypadku braku zapłodnienia – złuszczana jest w trakcie okresu.
Endometrioza (gruczolistność macicy lub wędrująca śluzówka macicy) to z kolei stan, gdzie endometrium znajduje się w innych tkankach niż w jamie macicy. W przebiegu choroby takiej jak endometrioza tkanki endometrium mogą znajdować się między innymi w jajowodach, jajnikach, w pochwie, na szyjce macicy, w okolicach pęcherza, jelitach, odbytu, w jamie otrzewnej czy nawet – w skrajnych przypadkach – w płucach czy w mózgu. Czasami, gdy kobieta rodziła poprzez cesarskie cięcie, tkanki endometrium mogą zagnieździć się w bliźnie.

Endometrioza – przyczyny występowania choroby

Niestety, nie ma jasnych przyczyn występowania endometriozy. Przemieszczanie się błony śluzowej macicy może być dziedziczne, więc ma podłoże genetyczne. Chorobie też sprzyjają niekiedy czynniki środowiskowe związane z zanieczyszczeniem toksynami lub fizjologiczne, kiedy tkanki zagnieżdżą się w bliźnie (przykładowo tej po cesarskim cięciu).
Jedna z hipotez mówi, że za występowanie endometriozy odpowiada również tak zwane wsteczne miesiączkowanie. Jak sama nazwa wskazuje – komórki endometrium przedostają się wstecz wraz z krwią i tam tworzą zmiany endometrialne. Trzeba mieć jednak świadomość, że do ich powstawania nie dochodzi u każdej kobiety. Nie można więc jasno potwierdzić, że wsteczne miesiączkowanie zawsze odpowiada za endometriozę.

Jak wygląda endometrioza? Objawy, które mogą wskazywać na chorobę

Jakie są pierwsze objawy endometriozy? Rozpoznanie tej choroby nie zawsze jest proste, ponieważ symptomy towarzyszące tej chorobie mogą różnić się od siebie w zależności od tego, gdzie przemieściły się tkanki endometrium. Najbardziej charakterystycznym objawem, który towarzyszy endometriozie, jest ból. Panie skarżą się po pierwsze na paraliżującą bolesność podczas trwania miesiączki, a także tuż przed jej wystąpieniem. Oprócz tego okresy mogą być bardzo długie oraz obfite.
Drugim najbardziej rozpoznawalnym objawem endometriozy są problemy z zajściem w ciążę, ponieważ miesiączkowanie może być nieregularne i pojawiające się nagle – jako wynik zaburzonego cyklu.
Ból towarzyszący endometriozie może mieć jednak znacznie poważniejszy charakter, utrudniający wręcz normalne funkcjonowanie. Jego lokalizacja także uzależniona jest od umiejscowienia tkanek endometrialnych – ból ma charakter nagły i pojawia się w dole brzucha, lędźwiach, pachwinach czy nawet w odbycie. Kobiety chorujące na endometriozę uskarżają się często na bolesność, która towarzyszy im podczas odbywania stosunku seksualnego. Ból może dawać o sobie znać również w trakcie wypróżniania lub oddawania moczu.
To nie jedyne objawy endometriozy. Jak wygląda ta choroba? Może objawiać się pod postacią krwawień – zarówno podczas seksu, jak i między miesiączkami. Pojawia się niekiedy krwiomocz lub krew w stolcu.
Co jeszcze może sugerować, że tkanki endometrium przedostały się poza jamę macicy? Tej chorobie niejednokrotnie towarzyszą objawy płynące ze strony układu pokarmowego. Endometrioza sprawia, że kobiety uskarżają się na wzdęcia, zaparcia lub biegunki. Warto wspomnieć również o dolegliwościach natury mentalnej, które także pojawiają się przy endometriozie. Objawy psychiczne wiążą się między innymi ze zwiększonym prawdopodobieństwem pojawienia się depresji. Panie cierpiące na endometriozę niejednokrotnie uskarżają się też na chroniczne zmęczenie i osłabienie.

Endometrioza – jak wykryć tę chorobę? Diagnostyka

Od bólu, przez nieregularne miesiączki, aż po krwawienie – objawy endometriozy mogą u każdej kobiety wyglądać nieco inaczej, dlatego tak ważna jest czujność i wykonywanie regularnych badań, bo szybka diagnostyka to pierwszy krok do poprawy komfortu życia.
Diagnostykę endometriozy dobrze zacząć od pogłębionego wywiadu lekarskiego, podczas którego kobieta opisze wszystkie swoje objawy. Następnie lekarz zleca wykonanie badań, tak by można było wykryć ogniska endometriozy znajdujące się poza jamą macicy. Najczęściej pacjentka zostaje poddana badaniu ginekologicznemu oraz USG wykonanemu przez powłoki brzuszne, dopochwowego i przez odbyt.
Lekarze coraz częściej decydują się wykonać rezonans magnetyczny, dzięki któremu można jasno zobaczyć, gdzie dokładnie znajdują się tkanki endometrium. W skutecznej diagnozie endometriozy pomaga również laparoskopia.

Endometrioza – leczenie

Czy endometrioza jest groźna? Wiele kobiet przez lata nie wie, że boryka się z endometriozą. Niestety nieleczona nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie, lecz prowadzi do wielu powikłań – krwawień wewnętrznych, torbieli, guzów czy niepłodności. 
Przy endometriozie leczenie farmakologiczne jest jedną z metod, której celem jest przede wszystkim uśmierzenie bólu. Pacjentki przyjmują też niekiedy leki hormonalne, ale te mogą jednak utrudniać skuteczne zajście w ciążę. Drugą metodą jest więc leczenie operacyjne – zarówno z wykorzystaniem laparoskopii, jak i poprzez otwarcie powłok brzusznych, tak by usunąć skupiska endometriozy.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka