Data publikacji:

Dziurawiec – właściwości, działanie, stosowanie

Dziurawiec zwyczajny. Obecny w medycynie od zarania dziejów. Przyjrzyj się jego listkom pod słońce, a zobaczysz maleńkie dziurki. Stąd nazwa. Te dziurki są zbiorniczkami olejku eterycznego, któremu napar z dziurawca zawdzięcza prozdrowotne właściwości. Na jakie dolegliwości pomaga dziurawiec? Właściwości, działanie, stosowanie – wszystko w naszym artykule. Dowiesz się też, jak pielęgnować roślinę w warunkach domowych.
Dziurawiec – właściwości, działanie, stosowanie

Dziurawiec – skład rośliny

My tu króciutko o wartościowych składnikach, które zawiera dziurawiec zwyczajny. Niektóre nazwy pewnie mało ci mówią, ale zdecydowanie warto, byś zapamiętała, że najbardziej wartościowym składnikiem dziurawca zwyczajnego jest hiperycyna. To ona nadaje żółtym kwiatom rośliny czerwoną barwę po ich potarciu. Inne substancje obecne w dziurawcu, które wpływają na jego właściwości prozdrowotne, to: garbniki, cholina, witaminy A, C i P, żywice, kwasy wielofenolowe, pektyny i olejek eteryczny.

Dziurawiec – właściwości lecznice

Nazywany „lekarzem ran”, dziurawiec posiada właściwości lecznicze:
  1. Pomaga w stanach depresyjnych – tu do działania wchodzi hiperycyna (tak, właśnie ją wymieniliśmy jako najważniejszy składnik dziurawca). Wykazuje ona działanie uspokajające, bo hamuje rozkład neuroprzekaźników, których niedostateczna ilość w organizmie daje objawy przygnębienia, lęku i złego nastroju. Uwaga – jeśli w herbatce z dziurawca upatrujesz pomocy w wyjściu z depresji, to w tym miejscu rozczarujemy cię. Hiperycyna nie rozpuszcza się w wodzie. Szukaj zatem innych sposobów na przyjmowanie dziurawca w leczeniu zaburzeń psychowegetatywnych i stanów depresyjnych. P.S. w kuracji przeciwdepresyjnej stosuje się standardowe preparaty na bazie dziurawca, które kupisz w aptekach – stosuj je po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
  2. W schorzeniach dróg żółciowych pomoże ci dziurawiec – stosowanie go poleca się w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym, początkowych objawach kamicy żółciowej oraz osłabieniu czynności wątroby.
  3. Dziurawiec wspomaga w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit – roślina ta wykazuje działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Pozytywnie wpływa więc na ciało człowieka, który zmaga się ze zgagą, wzdęciami, brakiem apetytu, biegunką i bólami brzucha.

Ziele dziurawca – masa pozytywów dla człowieka

Dziurawiec ukoi przemęczonego, pomoże w walce z bólami głowy oraz w szybszym wyjściu z przeziębienia. Niweluje napięcie przedmiesiączkowe, wpływa na uregulowanie cyklu miesiączkowego. Obniża ciśnienie krwi. Pomaga w leczeniu zapalenie stawów. Jest zbawienny, jeśli cierpisz na rwę kulszową, nieżyt żołądka oraz reumatyzm. Wypróbuj dziurawiec, gdy masz astmę, skazę moczanową i co chwilę dopadają cię przeróżne wirusy.

Dziurawiec – stosowanie naparu z dziurawca

Jak przygotować napar z dziurawca? Wsyp łyżkę ziela do szklanki. Zalej wrzątkiem. Zaparzaj pod przykryciem przez 15 minut. Pij od 1/2 do 2/3 szklanki po jedzeniu od 2 do 3 razy dziennie, jeśli stosujesz dziurawiec jako środek rozkurczowy. Natomiast jeśli używasz zioła dziurawca zwyczajnego jako środka pobudzającego wydzielanie soków trawiennych i żółciopędnego, pij od 1/2 do 2/3 szklanki przed posiłkiem.

Dziurawiec – stosowanie różnych form surowca

Raz to napar z dziurawca, o którym pisaliśmy wyżej. Ale na tym nie koniec. Z dziurawca zrobisz też olej, który przechowywany w lodówce będzie zdatny do użytku przez 5 miesięcy. Nalewka ze świeżych kwiatów i liści dziurawca będzie działać przeciwbakteryjnie, wzmacniająco i uspokajająco na organizm. Jedna łyżka mikstury dziennie wystarczy, by uzyskać lecznicze działanie. Wino z dziurawca, według medycyny ludowej, pomaga na nerwowość i depresję, a kąpiele z dodatkiem świeżych lub suszonych części rośliny działają wspomagająco na porażenia, np. na stwardnienie rozsiane. 


Dziurawiec w kosmetykach – jak dziurawiec wpływa na urodę?

Czy wiesz, że jeśli połączysz świeże kwiaty dziurawca z olejem migdałowym i zmacerujesz je przez kilka dni, to taka mikstura uelastyczni i wygładzi twoją skórę? Jeśli zaś szukasz naturalnego rozwiązania do masażu ciała, to wiedz, że dziurawiec w połączeniu z olejem bazowym ma właściwości ujędrniające, kojące i regenerujące. Przyspiesza również gojenie drobnych ran.
Jeśli nie jesteś fanką samodzielnego przygotowywania „mazideł”, to w drogeriach spotkasz dość szeroki wybór kremów, żeli pod prysznic i innych kosmetyków zawierających to zioło.

Dziurawiec – stosowanie a przebywanie na słońcu latem

Jak każde ziele i zioło, dziurawiec ma swoje „ale”, o którym musisz wiedzieć, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w słoneczne dni. Zwłaszcza zaś latem. Hiperycyna barwi napar z dziurawca na czerwono i zwiększa wrażliwość na światło słoneczne. Z tego powodu, jeśli przyjmujesz preparaty zawierające dziurawiec, unikaj przebywaniu na słońcu. W ten sposób unikniesz porażenia słonecznego oraz poparzeń skóry.
Sprawdź też, jakie smakołyki z dziurawcem może skosztować twój zwierzak.

Dziurawiec – pielęgnacja w ogrodzie i na tarasie

Dziurawiec to ponad 400 gatunków roślin, wśród których są nie tylko zioła, ale też atrakcyjne rośliny ozdobne!
Jak uprawiać dziurawiec bezwonny w ogrodzie? Ten najbardziej popularny rodzaj dziurawca jest piękną i niekłopotliwą rośliną. Jeśli oczekujesz od niego bujnego kwitnienia i obfitego owocowania, zapewnij mu słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko. Daj mu umiarkowanie wilgotną, przepuszczalną i dość żyzną glebę. Roślina co prawda poradzi sobie i w słabszym podłożu oraz na półcienistym stanowisku, ale w takich warunkach będzie słabiej kwitła. Przycinaj pędy wczesną wiosną na wysokość około 40 cm nad ziemią. Dzięki temu zabiegowi roślina lepiej się rozkrzewi i bardziej obficie zakwitnie.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.