Data publikacji:

Duży brzuch w okresie menopauzy – czy można coś na niego poradzić?

Duży brzuch w okresie menopauzy to problem wielu kobiet w okresie klimakterium. To cały zespół różnych nieprzyjemnych objawów, które niekiedy mają charakter łagodny, a czasem wręcz dezorganizują codzienny plan zajęć. W wieku dojrzałym warto mieć świadomość, czym dokładnie jest menopauza i z czym się wiąże ten stan. Wówczas istnieje możliwość złagodzenia pojawiających się objawów i sprawniejszego poradzenia sobie z występującymi niedogodnościami. Czego można spodziewać się w okresie przekwitania i co zrobić, aby zniwelować duży brzuch menopauzalny oraz zachować szczupłą sylwetkę na dłużej. Sprawdź i nie daj się zaskoczyć.
duży brzuch w okresie menopauzy

Czym jest menopauza?

Menopauza określana bywa również jako klimakterium lub przekwitanie i jest procesem, gdy dochodzi do utraty płodności przez kobietę. Wiąże się to z wygaszeniem funkcji hormonalnej jajników. Właściwa menopauza ma miejsce w przypadku, gdy miesiączka nie pojawiła w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Zazwyczaj ten stan pojawia się u kobiet pomiędzy 45. a 55. rokiem życia.
Przekwitanie jest procesem, w którego przebiegu wyróżnić można trzy etapy. Jest to perimenopauza, czyli czas pomiędzy pełną płodnością a wystąpieniem ostatniej miesiączki, menopauza, czyli dzień ostatniej miesiączki, oraz postmenopauza – czas związany ze stabilizacją hormonów i zaprzestaniem wytwarzania komórek jajowych. 

Objawy menopauzy – jak sprawdzić, czy to menopauza?

Pierwszymi dostrzegalnymi objawami menopauzy są zaburzenia cyklu miesiączkowania. Krwawienia bywają znacznie bardziej obfite lub znikome. Czy jest coś, co boli przy menopauzie? W tej kwestii wszystko zależy od danego organizmu, jednak w większości przypadków przekwitaniu towarzyszą bóle głowy i okolic intymnych, nadmierne pocenie się nocą, kołatanie serca, częste infekcje dróg moczowych, uderzenia gorąca, suchość pochwy, problemy z koncentracją oraz pamięcią, zmiany nastroju, trudności ze snem czy zmniejszony popęd płciowy. Objawy te mogą jednak też towarzyszyć innym schorzeniom. Zatem jak sprawdzić, czy to menopauza?
Aby określić, czy występujące objawy zwiastują menopauzę, można wykonać badanie krwi lub zrobić dostępny bez recepty test. Jego skuteczność opiera się na zasadzie sprawdzenia poziomu FSH (hormonu folikulotropowego). Jeśli stężenie substancji w moczu jest wysokie, z 99-procentową skutecznością można stwierdzić, że jest to klimakterium.

Duży brzuch w okresie menopauzy – czy to normalne?

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety oraz występowanie niskiej spoczynkowej przemiany materii powoduje, że często zauważyć można powiększenie biustu w okresie menopauzy. Pojawia się także tzw. brzuch menopauzalny na skutek gromadzenia tłuszczu w jamie brzusznej. To nawet o 10% więcej komórek tłuszczowych niż przed klimakterium. Duży brzuch w okresie menopauzy spowodowany jest również wzrostem apetytu w tym okresie życia, występującą niechęcią do aktywności fizycznej czy depresją.
W przypadku przybierania na wadze bardzo ważne jest, aby podjąć działania mające na celu zahamowanie tego stanu. Otyłość i przybieranie na wadze sprzyjają pojawianiu się także innych schorzeń, a zmiany hormonalne zachodzące w tym okresie mogą prowadzić do występowania także nowotworów piersi i szyjki macicy.

Jak pozbyć się brzucha hormonalnego w menopauzie?

Wiele kobiet w wieku dojrzałym zastanawia się, jak zrzucić brzuch w menopauzie. Kluczem do sukcesu są regularne ćwiczenia fizyczne i właściwa, zdrowa dieta. Można też wspomóc właściwe odżywianie stosowaniem suplementów diety.
Aby zrzucić brzuch menopauzalny i zapobiec przybieraniu na wadze, warto opracować sobie tygodniowy jadłospis w menopauzie. Chociaż idealny zestaw dań dobrze jest uzyskać od profesjonalnego dietetyka, z powodzeniem można też stworzyć go samodzielnie, kierując się ogólnymi zasadami zdrowego żywienia. Zatem jak pozbyć się brzucha hormonalnego?
Przede wszystkim należy unikać diet typu głodówka, owocowy detoks czy wysokobiałkowe dania. Warto wyposażyć się w błonnik i spożywać go około 400 g na dzień. Ważne jest też spożywanie kilku porcji owoców i warzyw dziennie, najlepiej na surowo. Należy również ograniczyć tłuszcz. Optymalne będzie jego spożycie o 30% mniej niż dzienne zapotrzebowanie. Obok tłuszczów warto też ograniczyć cukry proste, aby spożywać ich maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania.
Przybieraniu na wadze sprzyja spożywanie produktów wysoko przetworzonych i smażonych. Dobrze jest więc wybierać dania przygotowywane na parze lub z wody. Z pewnością korzystnie na brzuch menopauzalny wpłynie wyeliminowanie żywności typu fast food, frytki, chipsy czy innego rodzaju słone przekąski. Produkty te zawierają szkodliwe dla zdrowia izomery trans kwasów tłuszczowych, które nie tylko zgubnie wpływają na naszą linię, ale też szkodliwie oddziałują na cały organizm. Utrata zbędnych kilogramów to nie jedyny plus, jaki przyniesie zmiana nawyków żywieniowych. Poprawi się również ogólny stan zdrowia, a menopauza przebiega łagodniej.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!