Data publikacji:

Domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle

Drapanie w gardle i suchy kaszel to dolegliwości, które szczególnie często przytrafiają nam się w sezonie jesienno-zimowym. Sprawdź, jak można je zwalczyć przy pomocy domowych sposobów i kiedy należy już udać się z tym problemem do lekarza.
Domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle

Drapanie w gardle i suchy kaszel – przyczyny

Drapanie w gardle i suchy kaszel zazwyczaj mają związek z oddychaniem suchym powietrzem, które prowadzi do wysuszenia błon śluzowych. Do wysuszenia powietrza najczęściej dochodzi jesienią i zimą, kiedy zaczynamy ogrzewać swoje mieszkania i zamykamy okna. Wiele osób nie ma w swoich domach nawilżaczy powietrza, dlatego bardzo łatwo właśnie o wysuszenie błon śluzowych.
Suchy kaszel i drapanie w gardle mogą być związane również z:
  • świeżą infekcją wirusową,
  • ekspozycją na dym papierosowy,
  • refluksem żołądkowym,
  • astmą,
  • chorobami serca,
  • alergicznym nieżytem nosa,
  • problemami z krążeniem,
  • nowotworem płuc, oskrzeli lub krtani.

Domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle

Zastanawiasz się, jak zlikwidować drapanie w gardle i suchy kaszel? Oto kilka domowych, skutecznych sposobów.
  • Zioła i korzenie
Jeśli przypuszczasz, że drapanie w gardle i suchy kaszel mogą wynikać z przesuszenia śluzówek, to sięgnij po zioła. Twoje dolegliwości bardzo szybko złagodzi na przykład mięta pieprzowa, imbir oraz porost islandzki – wszystkie one zwiększają wydzielanie śliny, w efekcie czego gardło staje się bardziej nawilżone. Na tego typu dolegliwości świetnie sprawdza się także dziewanna, która zwiększa produkcję śluzu w drogach oddechowych, przez co zmniejsza się nasilenie kaszlu. Poza tym możesz sięgnąć po korzeń prawoślazu albo werbenę – nie tylko one zabijają bakterie i wirusy, ale dodatkowo działają łagodząco.
  • Herbatka z imbirem
Na suchy kaszel i drapanie w gardle dobrze działa również herbatka z imbirem. Najpierw przygotuj herbatę, a następnie – zanim płyn ostygnie, wrzuć do niego obrany plasterek imbiru. Odczekaj 5 minut, a potem wypij herbatę w ciągu paru chwil. Herbatka z imbirem jest nie tylko prozdrowotna, ale również bardzo smaczna.
  • Cebula
A może dokucza ci drapanie w gardle i suchy kaszel w ciąży? Jako przyszła mama musisz zachować ostrożność w sięganiu po zioła. O wiele bezpieczniejsza jest stara, dobra cebula, która ma działanie dezynfekujące, antybakteryjne i przeciwzapalne.

Przyrządzenie domowego syropu z cebuli jest bardzo proste – wystarczy dobrze posiekać obrane warzywo i wymieszać z dwiema łyżeczkami cukru albo z miodem. Następnie trzeba odłożyć naczynie w ciepłe miejsce i poczekać, aż wytworzy się sok – oto właściwy syrop.

Uwaga! Jeśli drapanie w gardle i suchy kaszel wynikają z infekcji, to bardzo dobrym pomysłem jest dodanie do syropu z cebuli antybakteryjnego czosnku. Wystarczy dosłownie jeden ząbek. Czosnek nieco zmieni smak syropu, ale ze względu na jego wysoką skuteczność w likwidowaniu stanów zapalnych – naprawdę warto.
  • Siemię lniane
Jeżeli suchy kaszel i drapanie w gardle wynikają z wysuszenia i podrażnienia błony śluzowej, to prawdopodobnie szybko znikną po zastosowaniu naparu z siemienia lnianego. Jego przygotowanie jest wyjątkowo proste, a sam napar jest naprawdę bardzo skuteczny.

Aby przygotować płyn, zalej szklanką wrzątku jedną łyżkę nasion siemienia. Przykryj miseczkę lub kubek talerzykiem i poczekaj około 15 minut. Po tym czasie siemię lniane jest gotowe do spożycia. Możesz odcedzić nasiona, ale nie musisz tego robić.

Uwaga! Jeśli smak siemienia nie bardzo ci odpowiada, a chcesz zlikwidować suchy kaszel i drapanie w gardle za jego pomocą, to po prostu dodaj je do mleka, soku albo jogurtu.
  • Mieszkanka z mleka, miodu i masła
Łaskotanie w gardle i suchy kaszel bardzo często uniemożliwiają nocną regenerację, ciągle wybudzając ze snu. Aby temu zapobiec, przed udaniem się łóżka możesz wypić szklankę ciepłego mleka z dodatkiem łyżki masła oraz łyżki miodu. Nie jest to wybitnie pyszna mieszanka, za to cechuje się ona naprawdę wysoką skutecznością.
  • Syrop z buraków
Na omawiane dolegliwości świetnie sprawdzi się również syrop z buraków. Do jego przygotowania potrzebujesz jednego dużego buraka albo dwa małe. Umyj i oczyść warzywa (ale nie obieraj ich ze skóry), a następnie wydrąż na górze otwór w kształcie stożka i wstaw do nagrzanego do 180 stopni Celsjusza piekarnika na około 45 minut. Po tym czasie w środku buraka pojawi się sok, który skutecznie zlikwiduje nieprzyjemne dolegliwości.
  • Nawilżacz powietrza
Pamiętaj, że domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle to nie tylko napary i syropy. Z pewnością świetnie sprawdzi się również nawilżanie powietrza. Z tym zadaniem najlepiej poradzi sobie profesjonalny nawilżacz powietrza, który dodatkowo może je oczyścić. Tego typu urządzenia cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Jeśli jednak nie chcesz kupować nawilżacza, to wykorzystaj starą i sprawdzoną metodę nawilżania powietrza – rozłóż na kaloryferach mokre ręczniki. Pamiętaj również, żeby – nawet przy całej miłości do ciepła w mieszkaniu, codziennie wietrzyć wszystkie pomieszczenia. Czasem już ten drobiazg plus picie zalecanych przez lekarzy ilości wody (2 litry dziennie) wystarczy, żeby drapanie w gardle i suchy kaszel zniknęły raz na zawsze.

Suchy kaszel i drapanie w gardle – kiedy do lekarza?

Jeżeli suchy kaszel i drapanie w gardle dokuczają ci już od dłuższego czasu, a domowe sposoby nie są skuteczne, to oznacza, że musisz już udać się do lekarza. Specjalista oceni twój stan zdrowia i zadecyduje o przeprowadzeniu badań obrazowych, które pozwolą na ustalenie przyczyn problemu oraz podjęcie stosownego leczenia.
Autor: Robert Wojtaś