Data modyfikacji:

Jakie są domowe sposoby na podniesienie hemoglobiny? Poradnik

Jeśli wyniki morfologii wskazują, że w twojej krwi jest zbyt mało hemoglobiny, to nie powód do paniki. Taka sytuacja wymaga działania w porozumieniu z lekarzem. Strategia mająca na celu zwiększenie poziomu HGB jest uzależniona od tego, jak niskie jest jej stężenie oraz od przyczyn problemu. W łagodnych przypadkach wystarczą domowe sposoby na podniesienie hemoglobiny, czyli właściwa dieta, bogata w żelazo i witaminy. Jak poprawić wyniki badań krwi?
domowe sposoby na podniesie hemoglobiny

Niski poziom hemoglobiny – kiedy jest problemem?

Hemoglobina jest białkiem, czerwonym barwnikiem krwi, dzięki któremu możliwy jest efektywny transport tlenu w organizmie. Określenie jej stężenia jest jednym z elementów morfologii, czyli podstawowego badania krwi. Hemoglobinę oznacza się skrótami Hb lub HGB. Normy zależą od wieku i płci badanej osoby. Niepokojący jest zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom HGB, dlatego w każdym z tych przypadków należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Domowe sposoby na podniesienie hemoglobiny przyniosą rezultaty przy łagodnej anemii, jednak w przypadku poważniejszego stanu konieczne jest dodatkowe wprowadzenie leków.
Kiedy niski poziom hemoglobiny stanowi problem? Niepokój powinna wzbudzić już HGB na granicy normy, chociaż nie musi ona od razu oznaczać stanu chorobowego. Gdy wraz z obniżonym stężeniem hemoglobiny z badań wyłania się również niski hematokryt i mała liczba erytrocytów, mówimy o anemii. Ważne jest, żeby sprawdzać normy wyznaczone przez konkretne laboratorium.
Najczęściej normy dla osób dorosłych wyglądają następująco:
  • 12–16 g/dl dla kobiet (u kobiet w ciąży 11–14 g/dl),
  • 13–18 g/dl dla mężczyzn.
  • Przyczyny niskiego poziomu hemoglobiny to między innymi: choroby przewlekłe, w tym autoimmunologiczne, choroby nerek, przewodnienie, niski poziom żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego. Ponieważ powody nieprawidłowości mogą być tak różne, ważna jest analiza również pozostałych elementów morfologii.

    Domowe sposoby na podniesienie hemoglobiny – kiedy można je stosować?

    Najpowszechniejszą przyczyną niskiego poziomu hemoglobiny we krwi jest niedostateczna podaż żelaza. Jeżeli lekarz dojdzie do wniosku, że to właśnie ona odpowiada za problemy, twoim zadaniem będzie poprawa jadłospisu.
    Kiedy domowe sposoby na podniesienie hemoglobiny będą wystarczające? Jeżeli hemoglobina spadła nieznacznie, a za powód takiego stanu rzeczy lekarz uzna niedobór żelaza, możesz zacząć od poprawy diety. W przypadku stwierdzenia anemii dodatkowo otrzymasz preparat z żelazem. Po naturalne metody podniesienia hemoglobiny sięgają bardzo chętnie kobiety w ciąży, ale warto pamiętać, że jeśli lekarz zaleca przyjmowanie leków, należy postępować według jego wytycznych.

    Proste i skuteczne sposoby na podniesienie hemoglobiny

    Jeśli przyczyną niskiego poziomu hemoglobiny jest niedobór żelaza, masz szansę już w ciągu kilku tygodni poprawić swoje samopoczucie.
    Jakie są najprostsze sposoby na podniesienie hemoglobiny w przypadku niedoboru żelaza?
  • Codzienne spożywanie produktów bogatych w żelazo.
  • Włączenie owoców i warzyw z witaminą C do wszystkich posiłków.
  • Unikanie łączenia produktów bogatych w żelazo ze składnikami, które utrudniają jego przyswajanie.
  • Picie zdrowych koktajli na bazie natki pietruszki i owoców.
  • Domowe sposoby na podniesienie hemoglobiny – produkty bogate w żelazo

    Bez dobrej diety trudno myśleć o wyjściu z anemii, a przede wszystkim o długofalowej poprawie parametrów krwi. Konieczna jest zatem zmiana nawyków żywieniowych. Jeżeli stanowi to dla ciebie duże wyzwanie, zgłoś się do dietetyka, który pomoże ci ułożyć jadłospis, jednak produktów bogatych w żelazo jest naprawdę dużo.
    Mięso, w tym ryby, to doskonałe źródło żelaza hemowego, które jest dobrze przyswajane przez organizm i najczęściej to ta grupa produktów jest rekomendowana jako sposób na anemię. Nie oznacza to jednak, że nie można się bez niej obejść. Wystarczającej ilości żelaza dostarczają również produkty roślinne, dlatego wegetarianie wcale nie muszą być narażeni na jego niedobór.
    Duże ilości żelaza znajdziesz w produktach takich jak:
  • soja i jej przetwory, a zwłaszcza tofu,
  • fasola, szczególnie biała,
  • inne rośliny strączkowe: soczewica czerwona i ciecierzyca,
  • natka pietruszki,
  • brukselka,
  • brokuł,
  • rośliny zielonolistne: jarmuż, boćwina,
  • pestki dyni,
  • zboża pełnoziarniste: żyto, pszenica, gryka, proso, amarantus,
  • orzechy: nerkowce, laskowe, włoskie, migdały,
  • suszone owoce: morele, rodzynki, śliwki.
  • Jak widzisz, produktów bogatych w żelazo nie brakuje, dlatego nie powinieneś mieć problemu z włączeniem ich do diety, nawet jeśli nie jadasz mięsa.

    Naturalne sposoby na podniesienie hemoglobiny – żelazo i witamina C

    Jedną z najważniejszych zasad komponowania diety bogatej w żelazo, a zarazem jednym z najbardziej naturalnych sposobów na podniesienie hemoglobiny jest włączenie do posiłków produktów, które znacząco zwiększają wchłanianie tego składnika, mowa przede wszystkim o witaminie C.
    Warzywa i owoce zawierające dużą dawkę witaminy C powinny być dodatkiem do każdego posiłku. Nie wystarczy ich podjadać, powinny być spożywane jednocześnie z dobrym źródłem żelaza, na przykład w formie surówki do obiadu, warzywa położonego na kanapce lub owocu wkrojonego do owsianki. Różnica we wchłanianiu żelaza jest znacząca.
    Owoce i warzywa, które mają dostarczać witaminę C, powinny być świeżo przygotowane, a najlepiej surowe, ponieważ ten dobroczynny składnik szybko się utlenia. Dobrym źródłem witaminy C są między innymi: papryka czerwona i żółta, kiwi, pomarańcze, mandarynki, jarmuż, natka pietruszki, brokuł, czarne porzeczki, truskawki, kapusta (świeża i kiszona), mango, pomidory i ziemniaki. Świetnym pomysłem jest spożywanie zielonych koktajli na bazie zielonych liści i owoców. Do miksowania wystarczą zwykłe blendery kielichowe.

    Czego nie łączyć z żelazem?

    Oprócz produktów, które ułatwiają przyswajanie żelaza, istnieją również takie, które wpływają na ten proces negatywnie. Jednym z ważniejszych domowych sposobów na podniesienie hemoglobiny jest unikanie spożywania produktów zawierających substancje utrudniające wchłanianie żelaza w towarzystwie posiłków, które mają dostarczać tego pierwiastka. Do takich substancji należą między innymi: kofeina, szczawiany, błonnik, wapń, cynk i magnez.
    Stosując się do prostych zasad, z pewnością szybko uporasz się z niedoborem żelaza i poprawisz wyniki badań krwi.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym