Data publikacji:

Dieta Ewy Dąbrowskiej a picie kawy – czy będąc na diecie Ewy Dąbrowskiej, można pić kawę?

Popularna dieta Ewy Dąbrowskiej należy do bardziej restrykcyjnych. Polega na głębokim oczyszczeniu organizmu, przez co określana jest często jako post. Choć jest sporo kontrowersji wokół tego sposobu na odchudzanie, to chętnych nie brakuje. Chcąc osiągnąć wymarzone efekty, należy ściśle trzymać się zaleceń autorki. Skupmy się na jednym z nich: dieta Ewy Dąbrowskiej a picie kawy. 
dieta doktor dąbrowskiej a picie kawy

Na czym polega dieta Ewy Dąbrowskiej? 

Dieta Ewy Dąbrowskiej oparta jest na poście, podczas którego można spożywać jedynie owoce i warzywa przyrządzone zgodnie z określonymi zasadami i w niewielkich ilościach. Ma to prowadzić do oczyszczenia organizmu z toksyn i zrzucenia zbędnych kilogramów. Posiłki powinny być jak najmniej przetworzone, najlepiej surowe, w formie soków lub zup, choć dozwolone jest też gotowanie na parze i pieczenie. Co ważne, nie można stosować soli i cukru. Po kilku tygodniach rozpoczyna się stopniowe wychodzenie z postu. 
Częstym problemem w dostosowaniu się do wymagań diety jest konieczność zrezygnowania z wielu nawyków i ulubionych smaków. Dieta Ewy Dąbrowskiej a picie kawy – to jedna z tych kwestii, które nierzadko stanowią sporą przeszkodę w pilnowaniu zasad postu. 
Zastanawiając się nad rozpoczęciem diety, warto pamiętać, że ma ona pewnie tylu przeciwników, co zwolenników. Mimo że ma sporo zalet i pozwala na stosunkowo szybkie wysmuklenie sylwetki, to prowadzi do wielu niedoborów i może wywołać szereg negatywnych dla zdrowia zmian. 

Dieta Ewy Dąbrowskiej: powikłania

Popularna dieta Dąbrowskiej opiera się na wywołaniu deficytu energetycznego, co może prowadzić do osłabienia odporności organizmu oraz poczucia zmęczenia. Stosując post przez kilka tygodni, można doprowadzić do znacznych niedoborów, m.in. witamin, tłuszczy, białka czy żelaza. Skutkiem takich braków jest np. nadmierne wypadanie włosów, wysuszenie skóry oraz bóle głowy. 

Dieta Ewy Dąbrowskiej a picie kawy 

Utrzymanie restrykcyjnej diety nie jest proste, dlatego często pojawiają się pytania: piłam kawę na diecie Dąbrowskiej, co teraz? Może się wydawać, że wypicie kilku łyków nie powinno mocno wpłynąć na efekty postu, jednak co do zasady powinno się spożywać tylko posiłki i napoje na bazie owoców, warzyw i ziół, tak więc picie kawy jest zabronione. Zgodnie z założeniami autorki, dieta ma na celu obniżenie poziomu insuliny, tak żeby organizm zaczął zużywać nagromadzone rezerwy, tym samym się oczyszczając. Kawa natomiast zwiększa poziom kortyzolu, a ten podnosi poziom insuliny. Można ewentualnie zastąpić ją naturalną kawą z topinamburu czy z cykorii, zwłaszcza jako podtrzymanie nawyku samej czynności picia kawy. Należy jednak pamiętać, że mleko zwierzęce czy roślinne również nie jest wskazane w trakcie postu. 
Napoje, które zaleca się pić podczas diety Dąbrowskiej, to przede wszystkim zwykła niegazowana woda, ale też owocowe kompoty, ziołowe herbaty, świeżo wyciskane soki oraz wywary warzywne. 

Czy kawa przerywa post Dąbrowskiej? 

Etap postu na diecie Ewy Dąbrowskiej wymaga dużych nakładów motywacji i samodyscypliny. Chcąc ściśle przestrzegać zaleceń autorki, nie można pozwolić sobie na żadne odstępstwa od restrykcyjnych zasad. W takim razie czy kawa z mlekiem przerywa post? Co z czarną kawą czy małym espresso? Niestety, podobnie jak alkohol, napoje słodzone czy gazowane, tak również kawa i mleko muszą być skreślone z jadłospisu na czas trwania diety Dąbrowskiej. Decyzja, czy kontynuować post po wypiciu kawy, należy tak naprawdę do Ciebie. Jeśli zależy Ci na efektach, które obiecuje autorka, warto trzymać się jej zaleceń.
Zdjęcie: Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!