Kto powinien sięgnąć po dietę bezglutenową?
Grupa osób, które muszą wykluczyć gluten ze swojej diety, liczy około 1% populacji. Zaledwie tyle osób cierpi na celiakię, charakteryzującą się wytwarzaniem specjalnych przeciwciał po spożyciu glutenu, które uszkadzają kosmki jelitowe. Nietolerancji glutenu nie można się pozbyć, stąd tak duży nacisk na odpowiednio dobraną dietę, w której będą się pojawiać jedynie produkty bezpieczne i bez glutenu.
Modna dieta bezglutenowa bardzo często jest stosowana z różnych względów, jednak nie zawsze jest ona wynikiem nietolerancji glutenu. Owszem, osoby, które decydują się na taką dietę, wiedzą, co to gluten, wiedzą również, jakie skutki uboczne może mieć sięganie po produkty zbożowe zawierające takie białko. Skutek uboczny takiej diety w postaci utraty zbędnych kilogramów nie zawsze musi się wiązać z odstawieniem produktów zawierających gluten.
Makaron bezglutenowy, pieczywo z ryżu czy kukurydzy oraz inne produkty bezglutenowe są tak samo kaloryczne, jak ich odpowiedniki z glutenem. Jednak w przypadku osób, które decydują się na odstawienie glutenu, bardzo często rekomenduje się sięganie po owoce i warzywa oraz namawia się do przygotowywania posiłków w domu, co może skutkować obniżeniem ich kaloryczności z zachowaniem właściwości zdrowotnych.
Warto również pamiętać, że biegunki i przewlekłe bóle brzucha, na jakie cierpią osoby nietolerujące glutenu, nie muszą u innych osób być efektem jedzenia pieczywa wypiekanego ze zbóż zawierających wspomniane białko.
W czym jest gluten?
Gluten jako białko roślinne występuje w wielu zbożach i produktach zbożowych, nie ma go jednak w ryżu, kukurydzy, gryce czy w kaszy jaglanej i mące jaglanej. Część produktów przetworzonych również zawiera gluten. Może to dotyczyć zarówno nabiału (część producentów zagęszcza np. jogurty mąką, przy czym nie zawsze jest to bezpieczna dla osób nietolerujących glutenu mąka chleba świętojańskiego), jak i wędlin (niektóre wędliny, jak np. produkowane przemysłowo pasztety, parówki i inne wędliny, mogą zawierać gluten). W tym przypadku warto czytać etykiety producentów lub też od razu wybierać wersje bezglutenowe wspomnianych produktów.
Bardzo często osoby nietolerujące glutenu wybierają również produkty bez laktozy. Dodatek glutenu może się pojawiać w słodyczach, np. jako dodatek zapewniający odpowiednią konsystencję czekoladkom.