Data publikacji:

Czy solarium jest szkodliwe?

Solarium jest urządzeniem wyposażonym w liczne lampy emitujące promieniowanie UV, głównie UVA. Po kilku lub kilkunastu minutach w solarium można uzyskać opaleniznę, którą w normalnych warunkach nabywa się podczas kilku godzin ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Nie wiesz, czy solarium jest zdrowe? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
czy solarium jest szkodliwe
Opalenizna nieustannie jest synonimem piękna. Mimo łatwości, z jaką można uzyskać idealną opaleniznę, korzystanie z solarium jest bardziej szkodliwe niż ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Natężenie promieniowania ultrafioletowego emitowanego przez lampy w solarium jest nawet 20-krotnie wyższe, niż to występujące w warunkach naturalnych. 
Warto zwrócić uwagę, że opalenizna nie jest normalnym zjawiskiem, a reakcją obronną organizmu na zbyt dużą dawkę promieniowania UV. 

Wpływ solarium na skórę

Korzystanie z solarium znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, w tym czerniaka oraz raka kolczystokomórkowego. Dodatkowo przyczynia się do rozwoju wielu chorób oczu, takich jak zaćma, ślepota czy retinopatia (problemy z siatkówką). Światło emitowane przez lampy solarium doprowadza do szybszego starzenia się skóry, powstawania zmarszczek, przebarwień czy rozszerzonych porów. 

Mity dotyczące opalania na solarium

Istnieje wiele mitów wokół korzystania z solarium. Jednym z nich jest to, że solarium pomaga w leczeniu trądziku. Niestety nie jest to prawda. Można oczywiście zauważyć chwilową poprawę stanu skóry, jednak jest to związane z jej przesuszeniem. Po krótkim czasie dochodzi do wzmożonej produkcji sebum i ponownego nasilenia problemu. Może być nawet silniejsze niż pierwotnie, ze względu na zwiększoną pracę gruczołów łojowych.
Korzystanie z solarium wpływa na wzmożone rogowacenie i pogrubienie naskórka, co także przyczynia się do rozwoju zmian trądzikowych. Korzystanie z solarium nie wpływa na zwiększenie produkcji tak ważnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy D. Za syntezę tej witaminy odpowiedzialne jest promieniowanie UVB, natomiast na solarium wykorzystuje się głównie promieniowanie UVA.
Warto podkreślić, że solarium nie przygotuje skóry do ekspozycji na słońce np. podczas egzotycznych wakacji. Opalenizna zawsze związana jest z uszkodzeniami i stresem dla skóry. Korzystając z solarium przed planowanym urlopem, tylko dostarczamy większej dawki szkodliwego promieniowania. 

Jak często korzystać z solarium?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak często korzystać z solarium. Każda, nawet najmniejsza ekspozycja niesie ze sobą zwiększenie ryzyka wystąpienia czerniaka skóry oraz wielu innych schorzeń. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) korzystanie z solarium przyczynia się do około pół miliona nowych zachorowań na nowotwory skóry. Warto podkreślić, że Polska jest jednym z niewielu krajów, w których wdrożono działania chroniące przed negatywnymi skutkami korzystania z solarium (Ustawa z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium).
Kluczowe jest, aby podczas ekspozycji na promieniowanie UV (najlepiej to naturalne) pamiętać o aplikacji kremu z filtrem 50 SPF oraz reaplikować krem po około 3 godzinach lub kąpieli. Jeżeli chcesz cieszyć się piękną opalenizną, możesz również wykorzystać w tym celu opalanie natryskowe, samoopalacze lub balsamy brązujące. Są to bezpieczne alternatywy w uzyskaniu wymarzonej opalenizny.
Zdjęcie: Envato Elements