Data publikacji:

Czy naderwane więzadło się zrasta? Jak wygląda przebieg?

Naciągnięcie, naderwanie, zerwanie więzadeł są częstym urazem, zwłaszcza wśród intensywnie trenujących sportowców. Ulegają zniszczeniu ze względu na swoją włóknistą strukturę, która niekiedy jest zbyt delikatna na różnego rodzaju aktywności fizyczne. Jak poradzić sobie z naderwanym więzadłem? Czy więzadła mogą się zrosnąć? Poznaj właściwości więzadeł i przebieg ich rekonwalescencji.
czy naderwane więzadło się zrasta

Charakterystyka więzadeł

Więzadła to elementy znajdujące się w organizmie, zbudowane z pasm tkanki łącznej. Ich funkcją jest utrzymywanie kości w odpowiednim płożeniu względem siebie i wzmocnienie ruchomych połączeń między nimi. Poprzez swoje właściwości stabilizacyjne nie są nadto elastyczne, co może powodować właśnie naciągnięcia, naderwania, zerwania itd. Najczęściej kontuzje dotykają więzadła w stawie kolanowym ze względu na znaczne przeciążenia i skomplikowaną budowę danego stawu. Dlatego to na więzadłach kolanowych skupimy się w danym artykule.

Staw kolanowy i jego więzadła

Staw kolanowy jest dużym stawem, który odpowiada za wyprost nogi, zgięcie i ruchy rotacyjne. Ze względu na swoje umiejscowienie jest znacznie narażony na kontuzje. Zwłaszcza u biegaczy, narciarzy itd. staw kolanowy i jego więzadła doznają ogromnego przeciążenia, co jest przypadłością danych sportów. W celu zminimalizowania możliwości naderwania więzadeł kolanowych, niezbędna jest solidna rozgrzewka wpływająca na uelastycznienie danych więzadeł. Ze względu na dużą ruchomość tego stawu i funkcje, jakie spełnia, wyróżnia się kilka więzadeł, z czego każde z nich jest niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu stawu kolanowego:
  • więzadło krzyżowe przednie (ACL),
  • więzadło krzyżowe tylne (PCL),
  • więzadło poboczne strzałkowe (LCL),
  • więzadło poboczne przyśrodkowe piszczelowe (MCL),
  • więzadło rzepki.
  • Czym jest naderwanie więzadła?

    Więzadło po uszkodzeniu może okazać się naciągnięte, naderwane lub zerwane. Jakie różnice dostrzega się pomiędzy danymi kontuzjami? Przede wszystkim różnica polega na natężeniu objawów bólowych. Po naciągnięciu więzadła odczuwany ból jest średnio nasilony, podczas naderwani –- silniejszy oraz dodatkowo ruch wykonywany w stawie jest ograniczony. Z kolei zerwanie więzadła wiąże się z bardzo silnym bólem, nieraz uniemożliwiającym poruszanie się. Do uszkodzenia więzadeł może dojść nawet podczas zwykłej czynności takiej jak chodzenie, bieganie, podczas której może dojść do niekontrolowanego poślizgnięcia i upadku. Taki przypadek może skończyć się jedynie siniakiem, jednak nie należy bagatelizować objawów bólowych, które mogą wskazywać także na zerwanie więzadeł. Klasycznymi objawami uszkodzenia więzadła są: ból kolana uniemożliwiający poruszanie się, opuchlizna, krwiaki, uczucie uciekającego kolana.

    Czy naderwane więzadło krzyżowe się zrasta?

    Zerwane więzadła niestety nie regenerują się same. Wymagana jest operacja umożliwiająca ponowne, normalne poruszanie się. Podczas zabiegu dochodzi do rekonstrukcji zerwanego miejsca, wszczepiając w jego miejsce nowe więzadło np. z pobocznego więzadła.
    Z kolei naderwane więzadło nie jest aż tak kłopotliwe, jak w przypadku zerwania. Przy częściowym naderwaniu zazwyczaj nie ma potrzeby odbycia operacji, jednak wymagana jest rehabilitacja umożliwiająca powrót do zdrowia. U pacjentów podejmujących rehabilitację zaleca się wzmacnianie mięśni, w tym przypadku nóg, aby uniknąć niestabilności kolana. W celu stabilizowania stawu można aplikować na kolano taśmy do tapingu sportowego, które utrzymają staw kolanowy w odpowiednim miejscu, bądź zakładać stabilizator na kolano.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka