W Polsce spotkać można dwa gatunki czeremchy – zwyczajną oraz amerykańską, która została sprowadzona do Europy. Rośliny te osiągają mniej więcej 15 metrów. Ich liście z wierzchu mają ciemnozielone zabarwienie, a od spodu lekko niebieskie. Ich cechą charakterystyczną jest również to, że po roztarciu wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach – w przeciwieństwie do kwiatów.
Białe kwiaty czeremchy w okresie kwitnienia mają jedną z najbardziej urzekających, intensywnych woni. To właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na uprawę właśnie tych roślin, by wiosną móc podziwiać ich piękno i chłonąć czarujący aromat czeremchy. Pielęgnacja krzewu lub też drzewka jest niezwykle ważna, jeśli i Ty chcesz się stać jego dumnym właścicielem.
O czym należy pamiętać? Czas sadzenia czeremchy jest dowolny, ale warto wybrać dla niej wilgotną, żyzną glebę oraz słoneczne lub półcieniste stanowisko. Dobrze, by miała wokół siebie inną roślinność. W pierwszych latach hodowli ważne jest również jej regularne podlewanie oraz nawożenie kompostem ogrodowym wiosną. Młode czeremchy trzeba chronić również przed przymrozkami, owadami oraz dbać, by w okresie jesienno-zimowym pozostawały całkowicie bezlistne.
Czy czeremcha jest zatem łatwa w uprawie? To zależy! Nie należy do szczególnie skomplikowanych roślin, ale jeśli chcesz cieszyć się obfitymi plonami, musisz bez wątpienia poświęcać jej nieco uwagi!
Owoce czeremchy od wieków uchodzą za bardzo zdrowe. Sięgały po nie nasze babki, gdy chciały złagodzić między innymi objawy przeziębienia i inne dokuczliwe dolegliwości. Dziś warto włączać je do diety, a to za sprawą wysokiej zawartości witaminy C oraz rutyny, a także potasu, karotenoidów, antyoksydantów czy błonnika.
Oprócz tego po czeremchę warto sięgać także podczas infekcji górnych dróg oddechowych, ponieważ działa ona przeciwkaszlowo. Można stosować także płukanki do gardła, które są antyseptyczne i bakteriobójcze. Wniosek? Późnym latem trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i przygotować przetwory, dzięki którym przejdziesz przez sezon grypowy obronną ręką.
Składniki zawarte w czeremsze wspierają również detoksykację organizmu, wspomagają prawidłową pracę wątroby oraz ułatwiają wypłukiwanie toksyn. Owoce oraz kora tej rośliny działają również moczopędnie. Warto podkreślić też, że po czeremchę można sięgać w trakcie biegunek czy wszelkich zatruć pokarmowych. Spora zawartość błonnika korzystnie wpływa na trawienie oraz sprawdzi się u osób, które chciałyby utrzymać prawidłową mikroflorę jelit.
Z właściwości czeremchy skorzystają również osoby zestresowane oraz przemęczone. Wykazuje ona bowiem delikatne działanie uspakajające – warto urozmaicać nią dietę w okresach wzmożonego wysiłku psychointelektualnego. Działanie łagodzące czeremchy docenią także panie zmagające się z bolesnym miesiączkowaniem lub zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Czeremcha upaja wiosennym aromatem, przepięknie prezentuje się w ogrodach, a w dodatku dostarcza owoce, które obfitują w cenne składniki. Zaproś ją zatem do swojej spiżarni i postaw na zdrowe, lokalne wyroby!
Zdjęcie: Envato Elements