Czeremcha – właściwości, działanie, stosowanie

Wiosną obłędnie pachnie, a późnym latem oferuje owoce, które można uznać za rodzime superfood! O jakiej roślinie mowa? Oczywiście o czeremsze! Sięgnij do naszego artykułu i sprawdź, dlaczego można się nią zachwycać nie tylko podczas wiosennego kwitnienia. Plony, z których przygotujesz zdrowe konfitury, soki i nalewki, przyjdą Ci na ratunek podczas zimowego nieurodzaju oraz wesprą w trakcie infekcji. Zapraszamy do lektury!
czeremcha

Czeremcha – jak wygląda jej uprawa i pielęgnacja?

Czeremcha, inaczej śliwa kocierpka lub trzemcha, to roślina, którą można spotkać nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie czy nawet Azji Mniejszej. Rośnie dziko w lasach mieszanych, w okolicy rzek oraz jezior, ale z powodzeniem można ją również posadzić we własnym ogrodzie, by cieszyć się jej pięknymi kwiatami wiosną i smakowitymi owocami jesienią.

W Polsce spotkać można dwa gatunki czeremchy – zwyczajną oraz amerykańską, która została sprowadzona do Europy. Rośliny te osiągają mniej więcej 15 metrów. Ich liście z wierzchu mają ciemnozielone zabarwienie, a od spodu lekko niebieskie. Ich cechą charakterystyczną jest również to, że po roztarciu wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach – w przeciwieństwie do kwiatów.

Białe kwiaty czeremchy w okresie kwitnienia mają jedną z najbardziej urzekających, intensywnych woni. To właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na uprawę właśnie tych roślin, by wiosną móc podziwiać ich piękno i chłonąć czarujący aromat czeremchy. Pielęgnacja krzewu lub też drzewka jest niezwykle ważna, jeśli i Ty chcesz się stać jego dumnym właścicielem.

O czym należy pamiętać? Czas sadzenia czeremchy jest dowolny, ale warto wybrać dla niej wilgotną, żyzną glebę oraz słoneczne lub półcieniste stanowisko. Dobrze, by miała wokół siebie inną roślinność. W pierwszych latach hodowli ważne jest również jej regularne podlewanie oraz nawożenie kompostem ogrodowym wiosną. Młode czeremchy trzeba chronić również przed przymrozkami, owadami oraz dbać, by w okresie jesienno-zimowym pozostawały całkowicie bezlistne.

Czy czeremcha jest zatem łatwa w uprawie? To zależy! Nie należy do szczególnie skomplikowanych roślin, ale jeśli chcesz cieszyć się obfitymi plonami, musisz bez wątpienia poświęcać jej nieco uwagi!

Owoce czeremchy – bogactwo witamin i minerałów

Czy musisz wydawać mnóstwo pieniędzy, by odżywiać się zdrowo i sięgać po bardzo modne superfood? Oczywiście, że nie! Pamiętaj, że to, co najlepsze i najbardziej wartościowe, może rosnąć tuż obok Ciebie. I właśnie tak jest z czeremchą! Jej owoce dojrzewają późnym latem i mogą odrobinę przypominać aronię – mają kształt drobnych kulek wypełnionych pestkami i przybierają czarny bądź czerwony kolor. W smaku są cierpkie i wyraziste i świetnie sprawdzą się w roli przetworów.

Owoce czeremchy od wieków uchodzą za bardzo zdrowe. Sięgały po nie nasze babki, gdy chciały złagodzić między innymi objawy przeziębienia i inne dokuczliwe dolegliwości. Dziś warto włączać je do diety, a to za sprawą wysokiej zawartości witaminy C oraz rutyny, a także potasu, karotenoidów, antyoksydantów czy błonnika.

Czeremcha – właściwości, obok których nie przejdziesz obojętnie

Jakie właściwości mają owoce czeremchy? Przede wszystkim to bogactwo składników, które wzmacniają odporność, działają przeciwzapalnie i chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Po napary i soki do herbaty warto sięgać więc w okresie zwiększonej podatności na przeziębienia i postawić na naturalną suplementację witaminy C.

Oprócz tego po czeremchę warto sięgać także podczas infekcji górnych dróg oddechowych, ponieważ działa ona przeciwkaszlowo. Można stosować także płukanki do gardła, które są antyseptyczne i bakteriobójcze. Wniosek? Późnym latem trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i przygotować przetwory, dzięki którym przejdziesz przez sezon grypowy obronną ręką.

Składniki zawarte w czeremsze wspierają również detoksykację organizmu, wspomagają prawidłową pracę wątroby oraz ułatwiają wypłukiwanie toksyn. Owoce oraz kora tej rośliny działają również moczopędnie. Warto podkreślić też, że po czeremchę można sięgać w trakcie biegunek czy wszelkich zatruć pokarmowych. Spora zawartość błonnika korzystnie wpływa na trawienie oraz sprawdzi się u osób, które chciałyby utrzymać prawidłową mikroflorę jelit.

Z właściwości czeremchy skorzystają również osoby zestresowane oraz przemęczone. Wykazuje ona bowiem delikatne działanie uspakajające – warto urozmaicać nią dietę w okresach wzmożonego wysiłku psychointelektualnego. Działanie łagodzące czeremchy docenią także panie zmagające się z bolesnym miesiączkowaniem lub zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Czeremcha – stosuj ją również na skórę

Jak jeszcze można wykorzystać czeremchę? Liście tej rośliny można wykorzystywać między innymi do łagodzenia ukąszeń owadów. Napary z kory wesprą pielęgnację skóry dotkniętej podrażnieniami, egzemą czy AZS. Trzeba pamiętać jednak, by ze zdobyczy medycyny ludowej korzystać rozważnie i każdą taką domową terapię omówić z lekarzem!

Co można przyrządzić z czeremchy?

Owoce czeremchy są cierpkie i charakteryzują się bardzo wyrazistym smakiem. Tę intensywność pomoże przełamać oczywiście cukier lub dodatek innych owoców. Plony zebrane w sierpniu warto więc odpowiednio wykorzystać i dotyczy to przede wszystkim miłośników domowych przetworów. Dżemy, nalewki, soki – to właśnie do nich najłatwiej wykorzystać czeremchę. Świetne połączenie da zestawienie czeremchy z jabłkiem, gruszkami czy owocami jagodowymi. Czeremcha bardzo często również króluje na stołach w formie nalewek – wtedy trzeba pamiętać jedynie o umiarze!

Czeremcha upaja wiosennym aromatem, przepięknie prezentuje się w ogrodach, a w dodatku dostarcza owoce, które obfitują w cenne składniki. Zaproś ją zatem do swojej spiżarni i postaw na zdrowe, lokalne wyroby!

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka