Data publikacji:

Czarcie żebro: jak zrobić kąpiel oczyszczającą? Jakie przynosi efekty?

Roślina, która od pokoleń wykorzystywana jest w ziołolecznictwie, to czarcie żebro. Kąpiel czy napary z tego szczególnego zioła stosowały już nasze babcie, ale dziś wiemy znacznie więcej o jego właściwościach. Sprawdź, co sprawia, że czarcie żebro wciąż cieszy się tak dużą popularnością. Kiedy po nie sięgać? Jak bezpiecznie stosować? Przekonaj się, co musisz wiedzieć o czarcim żebrze!
czarcie żebro

Jak wygląda czarcie żebro?

Czarcie żebro (pietra ziele) jest potoczną nazwą dla ostrożenia warzywnego (łac. Cirsium oleraceum), czyli rośliny pochodzącej z rodziny astrowatych. Jak wygląda czarcie żebro? Jest byliną, której korzenie pod ziemią mają postać kłącza. Rozgałęzione łodygi potrafią osiągać nawet 120 cm i obrastają je bujnie ząbkowane liście. Ostrożeń pokryty jest kłującym meszkiem i kwitnie latem – od lipca do września.
Ostrożeń spotkać można właściwie na terenie całej Europy z wykluczeniem basenu Morza Śródziemnego. Rośnie w północnej Afryce, Ameryce Południowej czy Azji. Najlepiej rośnie na nizinach oraz na terenach podgórskich. Dodatkowo dobrze wpływa na niego lekko podmokła, torfowa ziemia. Kiedyś czarcie żebro można było spotkać na targowiskach, ponieważ jego kłącze oraz młoda roślina są jadalne.
Nietypowe, charakterystyczne określenie – czarcie żebro – ma bezpośredni związek z wyglądem liści ostrożenia. Przybierają one bowiem żebrowate kształty. Dodatkowo specyficzna nazwa rośliny nawiązuje do zabobonu, według którego czarcie żebro odpędza złe duchy. Oczywiście dziś można podejść do tej teorii jedynie z uśmiechem, ponieważ ta roślina nie ma żadnych nadprzyrodzonych mocy. Prozdrowotne działanie ostrożenia bierze się wyłącznie z jego składu chemicznego.

Czarcie żebro – właściwości

Jakie właściwości ma czarcie żebro? W zielarstwie wykorzystuje się przede wszystkim suszone ziele ostrożenia, które zbierane jest w początkowej fazie jego kwitnienia. Czarcie żebro jest jednak również bardzo popularne w krajach azjatyckich, gdzie serwuje się je jako warzywo. Ostrożeń jest bowiem bogaty w minerały takie jak magnez, potas czy wapń. To również dobre źródło białka.
Do najważniejszych właściwości czarciego żebra zalicza się między innymi działanie przeciwzapalne, przeciwreumatyczne czy moczopędne. Przynosi również ukojenie w przypadku problemów skórnych. Za jego antyoksydacyjne właściwości odpowiada skład chemiczny, gdzie znaleźć można flawonoidy. Fitosterole w ostrożeniu to sterole roślinne, które wspierają z kolei prewencję chorób sercowo-naczyniowych. Czarcie żebro jest również bogate w terpeny, lignany, taniny oraz sole mineralne.

Na co działa ostrożeń warzywny?

Czarcie żebro cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród miłośników zielarstwa właśnie ze względu na swoje antyoksydacyjne działanie. Po pierwsze, roślina ta wspiera usuwanie szkodliwych metabolitów z organizmu. Po drugie, aktywuje procesy odpowiedzialne za detoksykację. Czarcie żebro wspomaga także walkę ze szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Po ostrożeń można sięgać także wtedy, gdy chce się wspomóc detoks wątroby. Kwasy fenolowe zawarte w czarcim żebrze wspomagają regenerację komórek wątroby oraz korzystnie wpływają na pracę woreczka żółciowego. Wątroba to narząd, który uczestniczy również w procesach odpowiedzialnych za detoksykację organizmu. Ostrożeń – dzięki swojemu działaniu moczopędnemu – pośrednio wspiera również oczyszczanie z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii.
Pektolinaryna zawarta w czarcim żebrze działa również przeciwzapalnie. Wykazuje także właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Dodatkowo ostrożeń wykorzystuje się pomocniczo w reumatoidalnym zapaleniu stawów, mięśni oraz w przypadku dny moczanowej.
Dodatkowo czarcie żebro może być również stosowane miejscowo w przypadku problemów skórnych czy nawet okulistycznych. Wyciągi ostrożenia pomagają między innymi przy wysypce alergicznej, zmniejszają świąd skóry czy łagodzą stany zapalne atopowego zapalenia skóry. Czarcie żebro na trądzik może być stosowane także zewnętrzne w postaci okładów.
Substancje zawarte w czarcim żebrze przyspieszają gojenie się ran oraz wspierają regenerację komórek. Ostrożeń sprawdzi się również w formie płukanek w przypadku wystąpienia podrażnień w jamie ustnej. Oprócz tego płukankę z czarciego żebra można stosować także zewnętrznie na włosy – w celu eliminacji łupieżu.

Czarcie żebro kąpiel – jak przygotować?

Ostrożeń stosowany zewnętrznie na skórę sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na złagodzeniu miejscowych stanów zapalnych – zaczerwienień, świądu czy podrażnień. Zabobony związane z tym zielem odsuńmy na bok, ale możemy relaksacyjnie potraktować czarcie żebro. Kąpiel o działaniu odprężającym z dodatkiem ostrożenia może pomóc nam wyciszyć zmysły. Jak ją zatem przyrządzić?
W garnku zagotowujemy wodę i dodajemy około 50 g suszonego ziela. Napar gotujemy przez co najmniej 15 minut. Następnie przecedzamy napar od ziół i dodajemy go do wanny z ciepłą wodą. Warto, aby kąpiel trwała 20–30 minut. W jej trakcie dobrze jest nie korzystać z żadnych dodatkowych kosmetyków, które mogą podrażnić skórę.

Napar z czarciego żebra

Jeśli chcemy wesprzeć detoksykację organizmu, możemy przyrządzić napar z czarciego żebra i spożywać go w formie herbatki. Wystarczy, że maksymalnie 2 łyżeczki ostrożenia zalejemy wrzątkiem i zaparzymy.
Trzeba pamiętać jedynie, że czarcie żebro jest zielem, po które dobrze jest sięgać wspomagająco. Spożywane w nadmiarze może prowadzić między innymi do stłuszczenia wątroby. Warto jest zatem zasięgnąć również porady specjalisty – lekarza lub farmaceuty, z którym omówimy chęć profilaktycznego stosowania ostrożenia tak, by faktycznie korzystnie wpłynął na funkcjonowanie naszego organizmu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka