Data publikacji:

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla pełnią ważną rolę w naszym organizmie, ale wiele osób i tak zapomina o tym, aby je stymulować. Zatem jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Dlaczego w ogóle warto to robić? Zapraszamy do poniższego poradnika po garść przydatnych porad, informacji i skutecznych ćwiczeń.
jak ćwiczyć mięśnie kegla

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Czym są mięśnie Kegla oraz gdzie się znajdują?

Zastanawiasz się, jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Zanim o tym opowiemy, najpierw wyjaśnijmy sobie, czym są mięśnie Kegla i gdzie się znajdują.
Mięśnie Kegla to mięśnie dna miednicy. Mają je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Mięśnie Kegla znajdują się między kością łonową a ogonową. U kobiet mięśnie Kegla wyściełają miednicę, otaczają cewkę moczową oraz odbyt. Obejmują też ujście pochwy. U panów z kolei mięśnie dna miednicy znajdują się między narządami płciowymi, a odbytem. Dodatkowo znajdują się u podstawy penisa i w okolicach gruczołu krokowego.

Mięśnie Kegla – jak ćwiczyć? Dlaczego ćwiczenie mięśni Kegla jest ważne?

Dlaczego należy regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla? Ćwiczenie mięśni Kegla może pomóc albo zapobiec takim schorzeniom jak nietrzymanie moczu czy hemoroidy. Dodatkowo mięśnie Kegla mają ogromny wpływ na jakość seksu i satysfakcję seksualną. U panów skutkiem słabych mięśni Kegla mogą być problemy z osiągnięciem erekcji. Co więcej, ćwiczenie mięśni Kegla sprawia, że partnerzy nabierają kontroli nad osiąganiem orgazmu – dzięki dobrze wyćwiczonym mięśniom Kegla orgazm można wydłużyć lub skrócić. Wyćwiczone mięśnie Kegla gwarantują też głębszą penetrację.
Ćwiczenie mięśni dna miednicy jest bardzo istotne w okresie ciąży. Ale warto je ćwiczyć jeszcze przed zajściem w ciążę. Treningi do ćwiczenia mięśni Kegla pozwalają kobiecie zachować większą kontrolę nad pęcherzem moczowym oraz pozostałymi mięśniami usytuowanymi w dolnych partiach ciała. To z kolei bardzo przydaje się podczas porodu. Mięśnie Kegla można też ćwiczyć podczas połogu. Wówczas kobieta szybciej dochodzi do siebie i odzyskuje swoją formę.

Jak trenować mięśnie Kegla? Przydatne ćwiczenia

Mięśnie Kegla można ćwiczyć na kilka sposobów i poniżej omawiamy kilka z nich. Wśród naszych ćwiczeń coś dla siebie znajdą zarówno kobiety i mężczyźni, jak i młode mamy po porodzie.
  • Przerywaj oddawanie moczu
  • Ciekawym sposobem na ćwiczenie mięśni Kegla jest celowe wstrzymywanie strumienia moczu. Oczywiście nie należy tego robić zbyt często, ale wystarczy, że raz dziennie podczas oddawania moczu na kilka sekund wstrzymasz jego strumień.
  • Celowe parcie na pęcherz
  • Aby ćwiczyć mięśnie Kegla możesz też symulować potrzebę oddawania moczu i następnie wstrzymywać ją. Takie ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy.
  • Jak ćwiczyć mięśnie Kegla na siedząco?
  • Mięśnie Kegla możesz ćwiczyć wszędzie – w domu, w trakcie jazdy samochodem, na spacerze. Wystarczy, że usiądziesz i napniesz jednocześnie odbyt oraz ujście pochwy lub podstawę penisa. Takie napięcie najlepiej przetrzymać od 4 do 6 sekund. Wykonaj serię takich powtórzeń – najlepiej około 10. Wykonując ćwiczenie, możesz też leżeć. A gdy dojdziesz do wprawy, możesz wydłużać czas napięcia mięśni.
    Ważne jest to, aby podczas ćwiczenia nie napinać innych mięśni, czyli brzucha, ud, pośladków czy nóg. Nie wstrzymuj też powietrza.
  • Wykroki w przód
  • Uklęknij na lewym kolanie i prawą nogę postaw na podłodze. Najlepiej, aby noga była w kącie prostym czyli udo równolegle do podłoża. Ręce połóż na udzie. Jedyne co musisz robić, to pogłębiać wykrok aż do momentu, gdy poczujesz pierwsze rozciąganie. Wówczas należy przytrzymać pozycję około 10–25 sekund i ją rozluźnić. Ćwiczenie potwórz 5–10 razy na każdą z nóg.
  • Ćwiczenie na leżąco z pomocą rąk
  • Połóż się na podłodze lub na macie. Zegnij nogi w kolanach i połóż jedną dłoń pod pępkiem. Teraz spróbuj tak jakby przykleić mięśnie brzucha do kręgosłupa. W takim napięciu pozostań przez około 10 sekund. Następnie rozluźnij mięśnie, odczekaj kilka sekund i powtórz ćwiczenie. Wykonaj serię około 10 powtórzeń.
  • Ćwiczenie z piłką
  • Usiądź na piętach na podłodze. Przed sobą połóż piłkę i połóż na niej ręce. Skieruj je otwartą dłonią do góry. Teraz naciskaj zewnętrzną częścią dłoni na piłkę i jednocześnie napnij mięśnie brzucha. Przytrzymaj to napięcie przez około 10 sekund. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
  • Jak ćwiczyć mięśnie Kegla po porodzie?
  • Po porodzie warto ćwiczyć mięśnie Kegla. Kiedy możesz zacząć treningi? Jeśli rodziłaś naturalnie, to już 24 godziny po porodzie. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, to ćwiczenia możesz zacząć najwcześniej 3 miesiące po porodzie.
    Które z opisanych powyżej ćwiczeń może wykonać kobieta po porodzie? Tak naprawdę wszystkie. Zwracaj jednak uwagę na swoje bariery. Jeśli czujesz silny dyskomfort albo ból, odpuść. Warto też wtedy zgłosić się do fizjoterapeuty, który oceni stan twoich mięśni – to istotne zwłaszcza u kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie.
  • Jak ćwiczyć mięśnie Kegla u mężczyzn?
  • Panowie również mogą wykonywać wszystkie z opisanych powyżej ćwiczeń. Nie są one podzielone na żadną z płci i będą korzystnie wpływać na fizjonomię zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
    Ćwiczenie mięśni Kegla jest bardzo przydatne. Powinien je wykonywać każdy, a zwłaszcza osoby borykające się z nietrzymaniem moczu lub stolca, osoby odczuwające ból pęcherza moczowego, sromu, kręgosłupa czy dyskomfort i ból podczas współżycia. Ponadto idealny moment na ich ćwiczenie to okres przed zajściem w ciąże czy w trakcie ciąży – nie ma lepszych ćwiczeń przygotowujących dolne partie mięśni do porodu.
    A ty, ćwiczysz mięśnie Kegla? Jeśli tak, to koniecznie wypróbuj kilka naszych powyższych ćwiczeń.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.