Data publikacji:

Jakie ćwiczenia na rwę kulszowa?

Rwa kulszowa to przykra przypadłość, która jest nie tylko bolesna, ale też kłopotliwa. Potrafi zdezorganizować dzień i znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Chociaż jeszcze do niedawna schorzenie to było kojarzone głównie z osobami w podeszłym wieku, obecnie coraz częściej pojawia się również u młodszych. Charakterystyczny ból w pośladku promieniujący do nogi to także zmora wielu kobiet w zaawansowanej ciąży, przez co przetrwanie do porodu staje się bardzo uciążliwe, utrudnia zrelaksowanie i zaburza sen. Aby złagodzić te charakterystyczne bóle, warto wykonywać ćwiczenia na rwę kulszową, dzięki którym można przynieść sobie ulgę i zapobiec intensywnym napadom bólowym w przyszłości. Sprawdź, jaka jest najskuteczniejsza metoda na rwę kulszową i walcz z nią skutecznie.
Ćwiczenia na rwę kulszowa

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to schorzenie polegające na powstaniu nacisku na nerw kulszowy lub nerwy rdzeniowe (S1, L4, L5), które na części swojej długości tworzą nerw kulszowy. Nerwy te wychodzą z kręgosłupa, splatają się i biegną wzdłuż nóg, stóp i palców. Dlatego też w wyniku rwy kulszowej, której ognisko znajduje się w kręgosłupie lub jego okolicach, dolegliwości odczuwane są często także na całej długości nogi. Atak bólowy rwy kulszowej pojawia się nagle i jest niezwykle silny. Najczęstszą przyczyną ucisku splotów nerwowych bywa dyskopatia, różnego rodzaju zwyrodnienia w obrębie stawów międzykręgowych, skrzywienie kręgosłupa lub innego rodzaju uciski i czasowe zmiany położenia poszczególnych narządów czy też nacisk spowodowany ciążą.
Okazuje się jednak, że pośrednią przyczyną rwy kulszowej może być również długie codzienne przebywanie w tej samej pozycji, a także sytuacje stresowe czy życie w ciągłym napięciu. Dlatego też rwa kulszowa coraz częściej nazywana jest chorobą cywilizacyjną, na którą zapada coraz więcej osób także w średnim wieku. Są jednak sposoby, aby załagodzić przebieg i dolegliwości, jakie daje rwa kulszowa. Ćwiczenie w domu wykonywane także jako ćwiczenia na rwę kulszową w ciąży mogą pomóc poradzić sobie z tą przypadłością. 

Jakie ćwiczenia rozciągające na rwę kulszową warto wykonywać?

Ćwiczenia rozciągające na rwę kulszową warto wykonywać codziennie, nawet wtedy, gdy dolegliwości częściowo ustąpią. Pozwolą one zachować organizm w dobrej kondycji i znacznie zmniejszą ryzyko pojawienia się schorzenia ponownie. Jakie są najpopularniejsze ćwiczenia na rwę kulszową? Piesek, kołyska i rozciąganie baletnicy to zestaw, który z pewnością zmniejszy dolegliwości i przyniesie ulgę, a jednocześnie to idealna odpowiedź na pytanie, jakie ćwiczenia na rwę barkową zastosować, by i w tym rejonie pozbyć się bólu.
Ćwiczenie piesek polega na przyjęciu pozycji w klęku podpartym, a następnie wykonanie przysiadu na piętach z wyciągniętymi ramionami (koci grzbiet), a następnie wysunięcie tułowia w przód tak, aby plecy wraz z pośladkami i udami utworzyły linię prostą. Kołyska polega na położeniu się na plecach, przyciągnięciu nóg i objęciu ich rękami. Pośladki powinny być oderwane od podłoża. W tej pozycji wytrzymujemy 5 sekund i wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy.
Rozciągnięcie baletnicy to natomiast pozycja siedząca z wyciągniętymi nogami. Następnie wykonujemy skłon, starając się dłońmi sięgnąć palców u stóp i z każdym wydechem pogłębiać skłon. Dobrze jest wytrzymać w tej pozycji 30 sekund.

Ćwiczenia McKenziego na rwę kulszową

Ciekawą propozycją są również ćwiczenia McKenziego na rwę kulszową, które nie tylko pozwalają na pozbycie się bólu, ale również wyeliminowanie ich powracania. To jedna z najpopularniejszych obecnie metod na pozbycie się dolegliwości związanych z kręgosłupem, nie tylko w przypadku rwy kulszowej, ale też dyskopatii i innych schorzeń. Są to również skuteczne ćwiczenia na rwę kulszową pośladka i promieniującą do nóg.
Wśród propozycji McKenziego wyróżnić można m.in. leżenie przodem, leżenie w przeproście czy przeprost w pozycji stojącej. Pierwsze z ćwiczeń wykonujemy, leżąc na brzuchu z ramionami wzdłuż ciała i głową zwróconą na bok. W tej pozycji głęboko oddychamy, z każdym wydechem starając się rozluźnić coraz bardziej. Dobrze jest wykonywać to zadanie przez 2–3 minuty i na początku serii ćwiczeń.
Leżenie w przeproście polega na ułożeniu ciała w pozycji leżącej na brzuchu z łokciami umieszczonymi pod barkami. W tak uzyskanym podparciu na przedramionach, podobnie jak w pierwszym ćwiczeniu, wykonujemy kilka głębokich wdechów, starając się przy każdym wypuszczeniu powietrza coraz bardziej rozluźnić ciało.
Przeprost w pozycji stojącej polega natomiast na przyjęciu pozycji stojącej z wyprostowanymi plecami i lekko rozstawionymi równolegle stopami. Dłonie umieszczamy na talii z palcami skierowanymi w dół. Powinny stykać się one w centralnej linii kręgosłupa, tak jakbyśmy podpierali dłońmi dolną część pleców. Następnie odginamy tułów w tył, wykonując skręt w obie strony na zmianę. W odgięciu należy pozostać przez chwilę, a następnie powrócić do pozycji wyjściowej.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!