Data publikacji:

Ćwiczenia na platformie wibracyjnej: jak je wykonywać?

Ćwiczenia na platformie wibracyjnej są jednym z nowoczesnych rodzajów uprawiania aktywności fizycznej. Za pomocą tego urządzenia przeprowadzać można zarówno efektywne treningi na całe ciało i wybrane jego partie, jak i różne inne ćwiczenia istotne dla rehabilitacji przeróżnych urazów i schorzeń. Czy ćwiczenia na platformie wibracyjnej są bezpieczne i polecane dla wszystkich? Sprawdź, na czym polega wykonywanie treningu w ten sposób oraz jakie korzyści płyną dla organizmu z korzystania z tego typu formy aktywności na co dzień. Zacznij swój indywidualny trening z tym genialnym urządzeniem już dziś!
platforma wibracyjna

Co to jest platforma wibracyjna?

Platforma wibracyjna to urządzenie stworzone z myślą o osobach, które pragną w danej jednostce czasu pobudzić jak największą liczbę mięśni oraz spowodować, by jednocześnie udział w aktywności miała jak największa część ciała. Ćwiczenia wibracyjne na platformie wibracyjnej na brzuch oraz inne części ciała odbywają się więc z towarzyszeniem drgań przechodzących niemal przez całe ciało.
Urządzenia tego typu występują w różnych formach i rodzajach. Może to być jedynie płaska platforma, na której przebywa się w pozycji stojącej lub siedzącej, albo model wyposażony w dodatkowe taśmy, paski i linki przeznaczone do intensywnych ćwiczeń wybranych części ciała, np. pośladków, ramion czy ud. Platformy wibracyjne wyposażone są w specjalne panele, za pomocą których można regulować poziom natężenia wibracji, punkt przyłożenia źródła wibrowania czy sposób drgań i oddziaływanie, jakie wywołuje trening wibracyjny. Ćwiczenia na platformie wibracyjnej, bez względu na rodzaj urządzenia, zyskują jednak coraz większą popularność i chętnie wykonywane są dziś także w domu.

Co dają ćwiczenia na platformie wibracyjnej?

W ogólnym działaniu wszelkie wykonywane ćwiczenia na platformie wibracyjnej odbywają się w sposób znacznie bardziej intensywny niż bez jej stosowania. Już proste i podstawowe ćwiczenia są w stanie docierać do znacznie głębszych partii mięśni. W przypadku niektórych modeli platform wibracyjnych intensywność ta wzrasta nawet do 50%, a podczas treningu dochodzi do zaangażowania niemal wszystkich partii mięśniowych. Efektów takich działań spodziewać się można znacznie szybciej niż przy treningach tradycyjnych.
Co jeszcze dają ćwiczenia na platformie wibracyjnej? Efekty zauważalne są nie tylko w sferze mięśni, ale także ogólnej poprawy kondycji i stanu organizmu. Znacznie zwiększa się poziom koordynacji i poczucie równowagi, uelastycznieniu ulegają też ścięgna i więzadła. Istotny i zauważalny jest także wpływ na samopoczucie, humor, ogólne nastawienie i wygląd, jaki wywołują ćwiczenia na platformie wibracyjnej. Opinie wielu użytkowników potwierdzają, że kondycja skóry, zarówno na twarzy, jak i ciele, po regularnych treningach ulega znaczniej poprawie.

Ćwiczenia na brzuch na platformie wibracyjnej i nie tylko!

W ramach ćwiczeń wykonywanych na platformie wibracyjnej nie tylko znacznie łatwiej jest wymodelować brzuch, z czym zmaga się większość osób mających problem z sylwetką. Poza spalaniem tkanki tłuszczowej redukcji ulega również cellulit, natomiast cera staje się wyraźnie bardziej wygładzona.
Znaczna poprawa dotyczy również innych istotnych kwestii zdrowotnych. Wywoływane przez platformę wibracje usprawniają przepływ krwi oraz wspomagają pracę układu hormonalnego. Wszelkie procesy regeneracyjne odbywają się szybciej, co ma również istotny wpływ na wykorzystanie tej technologii w zabiegach natury rehabilitacyjnej.

Przykładowe ćwiczenia na platformie wibracyjnej

Ćwiczenia na platformie wibracyjnej należy zaplanować w początkowej fazie 3 razy w tygodniu, nie krócej niż 30–60 minut. Pamiętać należy również o krótkiej, kilkuminutowej rozgrzewce przed każdym treningiem.
Przykładowy trening dla osób początkujących może składać się z powszechnie znanych ćwiczeń, takich jak np. przysiady. Optymalne będzie wykonanie 2 lub 3 serii po 20–30 powtórzeń każda. Inną wersją tego rodzaju ćwiczeń na platformie wibracyjnej będzie postawienie jednej stopy na ziemi i oparcie drugiej o płaszczyznę platformy. W tym ustawieniu wykonać można 2 lub 3 serie przysiadów, do 15 powtórzeń każda.
Efektownym ćwiczeniem na platformie wibracyjnej będą również pompki wykonane w pozycji, w której ręce oparte są o płaszczyznę platformy. Ćwiczenie to wykonać można również w wersji z podparciem na łokciach. Na początek dobrym wynikiem będzie wykonanie 2 lub 3 serii po 8–10 pompek. Dla osób nieco bardziej zaawansowanych idealnym ćwiczeniem będzie deska, czyli tzw. plank, w 3 seriach po 10–20 sekund każda.

Trening na platformie wibracyjnej – przeciwwskazania  

Ponieważ ćwiczenia na platformie wibracyjnej wprawiają ciało w intensywne drgania, są one przeciwwskazane w kilku przypadkach. Z treningu zrezygnować powinny kobiety w ciąży i karmiące piersią, chorzy na kamicę nerkową, żółciową i przepuklinę. Ćwiczenia nie będą też bezpieczne dla osób z chorobami zapalnymi, zakaźnymi, o charakterze wieńcowym i posiadającym by-passy.
Treningi nie są też wskazane chorym na padaczkę, chorobę Parkinsona, po przebyciu nowotworów do 5 lat od wyleczenia oraz osobom poniżej 16. roku życia.
Zdjecie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!