Data publikacji:

Ćwiczenia na drętwienie nóg od kręgosłupa – jakie ćwiczenia wykonywać?

Jeśli drętwienie nóg jest dla ciebie dużym problemem, to znak, że trzeba zacząć działać. Takie odczucie pojawia się u każdego, jednak zazwyczaj trwa tylko chwilę i wynika bezpośrednio z niewłaściwej pozycji podczas siedzenia czy leżenia. Gdy zdarza się często i to bez wyraźnej przyczyny, może być objawem problemów zdrowotnych, nad którymi trzeba się pochylić. Jakie ćwiczenia na drętwienie nóg od kręgosłupa przynoszą ulgą? Co jeszcze można zrobić, by sobie pomóc?
ćwiczenia na drętwienie nóg od kręgosłupa

Drętwienie nóg od kolan w dół – jakie są jego przyczyny?

Zanim zaczniesz szukać domowych sposobów i ćwiczeń na drętwienie nóg od kręgosłupa, spróbuj znaleźć przyczynę występowania swoich dolegliwości. To bardzo ważne, ponieważ może okazać się, że jest ona poważna, a szybka reakcja pozwoli ci ograniczyć rozwój schorzenia.
W pierwszej kolejności udaj się do lekarza rodzinnego, który pokieruje cię do specjalisty. Bardzo często odczucie drętwienia nóg od kolan w dół pojawia się w związku ze zwyrodnieniami kręgosłupa lub dyskopatią.

Zwyrodnienia i dyskopatia – przyczyny mrowienia kończyn

Jeśli dotknęły cię zwyrodnienia kręgosłupa, uciskane są nerwy, czego objawem może być charakterystyczne mrowienie kończyn. Gdy zmiany zwyrodnieniowe mają miejsce w dolnym odcinku kręgosłupa, w okolicy kręgów lędźwiowych lub krzyżowych, pojawia się drętwienie nóg od kolan w dół, może być ono również odczuwane w stopach.
Jak pomóc sobie w przypadku dyskopatii i związanym z nią mrowieniem kończyn? Im wcześniej zareagujesz, tym lepiej. Zaniedbanie tego schorzenia może skończyć się operacją. Jeśli więc zauważysz niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza i stosuj się do jego zaleceń. Wykonuj też ćwiczenia na drętwienie nóg od kręgosłupa.

Domowe sposoby na drętwienie nóg

O to, jak dokładnie powinno wyglądać leczenie, zapytaj swojego lekarza, skonsultuj z nim również swoje pomysły na to, jak wspomóc się samodzielnie. Jakie są popularne domowe sposoby na drętwienie nóg i palców u stóp? Należą do nich ćwiczenia, zadbanie o właściwą pozycję podczas pracy, poprawa diety, pończochy uciskowe oraz kremy i maści.
Zwróć uwagę na to, że głównym celem sposobów wspomagających przy tej dolegliwości jest pobudzenie krążenia. Jeżeli twoje problemy wynikają z dyskopatii lub zmian zwyrodnieniowych, powinieneś skupić się na ćwiczeniach na drętwienie nóg od kręgosłupa i masażach, najlepiej pod kontrolą dobrego fizjoterapeuty.

Ćwiczenia na drętwienie nóg od kręgosłupa

Jakie ćwiczenia na drętwienie nóg od kręgosłupa wykonywać? Jeżeli ma to być działanie wielokierunkowe, muszą się wśród nich znaleźć ćwiczenia rozluźniające, wzmacniające, rozciągające i mobilizujące. Każda aktywność powinna angażować symetrycznie obie strony ciała.
Bardzo ważną sprawą jest konsultowanie swojego planu treningowego ze specjalistą. Najlepszą możliwą opcją jest rozpoczęcie ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty, który pokaże, w jaki sposób je poprawnie wykonywać, a następnie regularne kontynuowanie ich w domu.
Ćwiczenia wykonuj 3 razy w tygodniu, by organizm miał czas na regenerację. Nie jest ważna liczba powtórzeń, dużo istotniejsza jest precyzja – ma ona znaczenie dla efektywności i bezpieczeństwa twojego kręgosłupa. Żeby zacząć, potrzebujesz wyłącznie wygodnej maty do ćwiczeń.

Przykłady ćwiczeń na drętwienie nóg od kręgosłupa

  • Pływanie, zalecane jest zwłaszcza pływanie stylem grzbietowym.
  • Spacery oraz nordic walking.
  • Przyciąganie nóg w pozycji stojącej. Stań i przyciągnij zgiętą nogę w kierunku klatki piersiowej, następnie zmień nogę. Wykonaj 3 serie po 30 powtórzeń.
  • Przyciąganie kolan. Połóż się wygodnie na macie i przyciągaj powoli kolana do piersi, wykonaj 2 serie po 10 powtórzeń.
  • Podnoszenie nóg. Połóż się i ugnij nogi. Następnie podnieś je i wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
  • Rowerek. Leżąc na macie, unieś nogi do góry i wykonuj ruchy jak przy pedałowaniu. Zwróć uwagę na odcinek lędźwiowy kręgosłupa, powinien on przylegać do maty. Wykonaj 2 serie po 10 powtórzeń.
  • Unoszenie rąk w klęku. Uklęknij na macie, kierując głowę w dół, następnie naprzemiennie prostuj przed siebie i opuszczaj ręce. Wykonaj 2 serie po 10 powtórzeń.
  • Koci grzbiet. Będąc w klęku podpartym, zaokrąglaj kręgosłup w górę, a następnie opuszczaj go w dół. Powtórz ćwiczenie 5 razy.
  • Unoszenie ramion. Połóż się na macie i wyciągnij ręce wzdłuż ciała. Unieś ramiona i przenieś je powoli za głowę, a następnie, kontrolując cały czas ruch, wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz to 10 razy.
  • Jakich ćwiczeń nie wykonywać przy problemach z kręgosłupem?

    Jeżeli drętwienie wynika ze zmian zwyrodnieniowych, wszelka podejmowana aktywność musi być dobrze zaplanowana. Nie możesz dopuścić do przeciążeń kręgosłupa, zabronione jest zatem podnoszenie ciężarów, zbyt mocne i nagłe pochylanie się, a także ćwiczenia wymagające skrętów tułowia.

    Co brać na drętwienie nóg? Czy stosować maść na drętwienie nóg?

    Wszystkie środki, jakie znajdziesz w aptece, takie jak krem, tabletki czy maść na drętwienie nóg, mają za zadanie pobudzenie krążenia. To, czy będą skuteczne, zależy od tego, jaka jest przyczyna twojej dolegliwości. Jeżeli mrowienie związane jest wyłącznie z problemami z kręgosłupem, dużo lepszym pomysłem będzie skupienie się na ćwiczeniach i masażach wykonywanych przez specjalistę.

    Drętwienie nóg – profilaktyka

    Żeby uniknąć problemów i konieczności wykonywania ćwiczeń na drętwienie nóg od kręgosłupa, zawczasu zadbaj o profilaktykę. Jeżeli pracujesz przy komputerze, zaopatrz się w wygodny, ergonomiczny fotel, zapewniający podparcie plecom. Wysokość biurka powinna być tak dopasowana, żebyś nie był zmuszony do pochylania się i garbienia.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym