Data publikacji:

Jakie ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka warto wykonywać?

Bardzo charakterystyczne mrowienie i drętwienie, a także dokuczliwy ból – to może być zespół cieśni nadgarstka. Objawy są wyjątkowo dokuczliwe w nocy, ale pojawiają się również w ciągu dnia. Jeżeli zauważysz je u siebie, zadbaj o regularne wykonywanie specjalnych ćwiczeń i dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić, żeby sobie pomóc. Należysz do grup zawodowych wyjątkowo narażonych na ten problem? Ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka możesz wykonywać jeszcze zanim pojawią się dolegliwości.
jakie ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka objawy

Osoby wykonujące prace wymagające zaangażowania manualnego są narażone na dolegliwości związane z przeciążeniem nadgarstka. Dotyczy to również ludzi pracujących przy komputerze. Specjaliści zalecają im wykonywanie ćwiczeń na zespół cieśni nadgarstka jeszcze zanim pojawią się dolegliwości, ponieważ są one wyjątkowo nieprzyjemne. Utrudniają wypoczynek i wykonywanie pracy, a z czasem również najprostsze codzienne czynności.
Zespół cieśni nadgarstka daje objawy, których nie sposób przeoczyć. Na początku pojawia się ból podczas nocnego wypoczynku, odczuwalne jest także mrowienie dłoni rozchodzące się od nadgarstka. Z czasem dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe, również w ciągu dnia. Możesz odczuwać ból przy pracach domowych czy kierowaniu pojazdem, a nawet mieć problem z utrzymaniem w dłoni przedmiotów.
To bardzo ważne, żeby ćwiczenia na cieśnie nadgarstka połączyć z diagnostyką, dlatego jeśli tylko zauważysz pierwsze dolegliwości, jak najszybciej zgłoś się do reumatologa, ortopedy, neurologa lub chirurga ręki. Badania, które mogą ci zostać zlecone, to USG, EMG oraz MRI.

Pozycja podczas pracy i profilaktyczne ćwiczenia na cieśnie nadgarstka

Profilaktyka zespołu cieśni nadgarstka dla osób pracujących przy komputerze obejmuje przede wszystkim właściwą pozycję dłoni podczas używania myszki i klawiatury, a także wzmacnianie mięśni przedramienia i dłoni.
Zadbaj o to, żeby podczas pisania na klawiaturze łokcie były zgięte pod kątem 90 stopni, natomiast gdy używasz myszki, trzymaj nadgarstek prosty, a dłonie niech znajdują się jak najdalej od krawędzi biurka.
Żeby ćwiczenia na cieśnie nadgarstka nie były potrzebne, istotne jest krzesło, na którym siedzisz – powinno mieć wygodne podłokietniki. Przydatne będą również specjalne żelowe podkładki układane przy myszce i klawiaturze.
Oprócz właściwej pozycji podczas pisania i używania myszki, zadbaj też o wzmocnienia przedramion i dłoni, możesz używać do tego celu piłeczek i gumek rehabilitacyjnych – połączysz w ten sposób przyjemne z pożytecznym, ponieważ działają one antystresowo.

Domowe sposoby leczenia cieśni nadgarstka

Objawy już się u ciebie pojawiły i zastanawiasz się co dalej? Oprócz umówienia wizyty u lekarza, postaraj się o to, żeby sytuacja nie uległa pogorszeniu.
domowe sposoby leczenia cieśni nadgarstka to:
  • zmiana codziennych nawyków, poprawa ergonomii stanowiska pracy,
  • dbanie o przerwy podczas pracy i odpoczynek ręki,
  • masaże,
  • zimne okłady,
  • rolowanie mięśni przy pomocy akcesoriów takich jak piłeczki, duoball lub mały wałek,
  • wykonywanie ćwiczeń rozciągających na cieśnie nadgarstka
  • Niektórzy zastanawiają się, czy przy zespole cieśni nadgarstka stosuje się leki bez recepty. Najczęściej zalecane są niesteroidowe maści przeciwzapalne, a także tabletki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
    Bardzo ważną kwestią przy zespole cieśni nadgarstka jest problem – jak spać, żeby nie pogorszyć dolegliwości. Podczas snu ramiona powinny być ułożone wzdłuż ciała, a nadgarstki wyprostowane.

    Zespół cieśni nadgarstka – ćwiczenia, które przynoszą ulgę

    Ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka uzupełnią regularnie wykonywany masaż i inne działania przynoszące ulgę. Wykonuj regularnie trening, do którego nie potrzebujesz sprzętu:
  • Naprzemienne zaciskaj pięści i prostuj palce przy podniesionych rękach.
  • Wyciągnij proste ręce przed siebie, zaciśnij pięść i poruszaj nadgarstkami w górę i w dół.
  • Wyciągnij ręce do przodu, tym razem z wyprostowaną dłonią, i poruszaj nadgarstkami w górę i w dół.
  • Połącz dłonie jak do modlitwy i naprzemiennie naciskaj palcami jednej dłoni na drugą, pochylając dłonie na boki.
  • Wyprostuj rękę tak, by palce były skierowane w dół, następnie drugą ręką delikatnie naciskaj na grzbiet dłoni, przyciągając ją do przedramienia przez 10 sekund.
  • Podnieś ręce, a następnie opuść je i potrząśnij dłońmi, rozluźniając nadgarstki.
  • Ćwiczenia z akcesoriami na cieśnie nadgarstka

    Oprócz podstawowych ćwiczeń na cieśnie bez sprzętu, wykorzystaj również akcesoria do rehabilitacji takie jak piłeczki i miniwałki. Jak z nimi trenować? To bardzo proste.

    Ćwiczenia na cieśnie nadgarstka z wykorzystaniem piłki

    Wzmacniające będzie już samo ściskanie piłki przez kilka sekund, a następnie rozluźnianie mięśni. Możesz również oprzeć rękę na biurku grzbietem w dół i ściskać piłkę w tej pozycji. Następnie, wciąż opierając dłoń i ściskając piłkę, spróbuj kilka razy zgiąć nadgarstek.

    Zespół cieśni nadgarstka – masaż rollerem

    Jeżeli jesteś w posiadaniu miniwałka lub innego sprzętu do rolowania mięśni, ustaw go na biurku wzdłuż dłoni i przesuwaj delikatnie na boki. Następnie ułóż go w poprzek i w ten sposób masuj rękę od dłoni aż do łokcia. Ten rodzaj ćwiczeń możesz wykonywać nie tylko w domu, ale też w biurze.

    Zespół cieśni nadgarstka – co, jeśli nic nie pomaga?

    Wiesz już, jak radzić sobie z zespołem cieśni nadgarstka i co pomaga na tę dolegliwość, ale co zrobić w przypadku, gdy żadna metoda nie zdaje egzaminu? Czasami konieczna jest operacja, polegająca na przecięciu zwyrodniałego troczka zginaczy. Wówczas przez około 3 miesiące konieczne będzie oszczędzanie ręki.
    Czego nie wolno po operacji cieśni nadgarstka? Przede wszystkim należy dbać o ranę, żeby pozostała sucha i czysta. Ważną kwestią jest również odciążenie ręki, przynajmniej przez pierwszy miesiąc. Nie powinieneś w tym czasie podnosić ciężarów, wykonywać prac domowych, pisać na klawiaturze i używać myszki. Jeżeli konieczny był antybiotyk, podczas jego przyjmowania stosuj się do zaleceń lekarza.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym