Data modyfikacji:

Co zrobić na grilla? Zdrowe przepisy na grilla

Kiedy nadchodzi okres wiosenno-letni, coraz chętniej sięgamy po grilla. Jest to świetny sposób przyrządzania posiłków na zewnątrz, ponieważ nie wymaga dodatkowego nagrzewania domu. To także doskonała okazja do rozwoju życia towarzyskiego, ponieważ zaproszenia na grilla są bardzo chętnie przyjmowane przez gości, a samo spotkanie jest miłym sposobem na spędzanie czasu na zewnątrz. Dowiedz się, co zrobić na grilla tak, by było zdrowo i smacznie.
Grill in garden

Dlaczego warto wprowadzać zdrowe propozycje na grilla?

Grillowane jedzenie nie zawsze jest zdrowe – często sięgamy wówczas po wysoko przetworzone produkty, nadmiar niewłaściwych tłuszczy czy mocno słone potrawy. Jeśli robimy to raz na jakiś czas, z pewnością nikomu to nie zaszkodzi, jednak jeśli zaczynamy grillować regularnie, warto zwrócić większą uwagę na to, co dokładnie kładziemy na grilla. Docenią to również goście, którzy prowadzą zdrowy tryb życia, a odpowiednio skomponowane posiłki do grillowania umożliwią wyrabianie w dzieciach dobrych nawyków żywieniowych. Co zrobić na grilla?

Co zrobić na grilla, by było zdrowo? Kurczak z jogurtem i ziemniakami

Doskonałym pomysłem na grilla może być przygotowanie kurczaka w jogurcie z ziemniakami. Warto w tym celu zakupić chude mięso, najlepiej z certyfikatem ekologicznym. Na 2 godziny przed włożeniem kurczaka na grilla zamarynuj go w jogurcie z przyprawami – czosnkiem, tymiankiem, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Żeby przygotować ziemniaki, należy bardzo dokładnie je umyć, a następnie zawinąć w folię aluminiową i ułożyć na grillu. Ponieważ pieką się dosyć długo, niektórzy praktykują ich wcześniejsze podgotowanie. Upieczone ziemniaki można podawać wraz z kurczakiem i sosem jogurtowym lub czosnkowym, przygotowanym z jogurtu naturalnego, łyżeczki majonezu oraz świeżo wyciśniętego czosnku.

Szaszłyki warzywne z tofu

Szaszłyki warzywne to coś, co skrada serca większości osób uwielbiających grillowanie. Do ich przygotowania wystarczy mieć pod ręką patyczki do szaszłyków oraz warzywa i tofu wędzone. Tofu należy pokroić w kostki oraz obtoczyć w mące z solą i pieprzem, jednak nie jest to krok obowiązkowy. Oprócz tego kroimy paprykę żółtą i czerwoną, cukinię i bakłażany oraz przygotowujemy pomidorki koktajlowe. Wszystkie te składniki nabijamy na patyczek do szaszłyków, a następnie układamy na grillu. Całość można doprawić odrobiną pieprzu czarnego, najlepiej świeżo zmielonego.

Nadziewane bakłażany

Żeby przygotować nadziewane bakłażany, należy je wydrążyć lub pokroić w plasterki, a następnie położyć na ruszcie na grillu. Kiedy będą już dobrze podpieczone, należy posmarować je farszem, który przygotowujemy z połowy opakowania sera fety, 2 łyżeczek jogurtu greckiego o zbitej konsystencji oraz czosnku i bazylii. Całość można udekorować świeżymi pomidorkami koktajlowymi, ułożonymi dookoła.

Grillowane tofu z sosem śliwkowym

Grillowane tofu z sosem śliwkowym to jeden z najłatwiejszych w przygotowaniu przepisów na grilla. Kostkę tofu wędzonego kroimy w plasterki, a następnie układamy na grillu. W czasie, kiedy tofu się piecze, przygotowujemy sos. Potrzebna będzie łyżka miodu, musztardy, powidła śliwkowego oraz przyprawy – tymianek, pieprz, sól i zioła prowansalskie. Sos należy podgrzać, a później podawać go wraz z gorącym tofu. Posiłek najlepiej smakuje, jeśli obtoczymy tofu w sosie w całości, jednak wiele osób praktykuje również grillowanie słupków z tofu, a następnie ich namaczanie w sosie.

Frytki z batatów z grilla

Frytki z batatów to kolejne bardzo proste i szybkie w przygotowaniu danie. Bataty należy pokroić w słupki, wyglądem przypominające frytki, a następnie przelać gorącą wodą i odstawić, by miały szansę zrobić się chrupkie. Bataty przyprawiamy kurkumą, ostrą papryką, pieprzem, solą, majerankiem, tymiankiem i rozmarynem, a następnie grillujemy. Doskonale smakują podawane bez sosów, ponieważ wówczas ma się okazję do wyczucia w nich wszystkich przypraw, jednak niektórzy preferują ich spożywanie z sosem czosnkowym, barbecue lub keczupem.

Inne zasady zdrowego grillowania

Zdrowe grillowanie to nie tylko odpowiednie przepisy, ale również parę dodatkowych zasad, które ułatwią trzymanie formy. Polewanie dań olejem i używanie soli do każdego z przepisów nie jest dobrym nawykiem. Żeby nieco ograniczyć podaż niezdrowych tłuszczy, warto zaopatrzyć się w olej w sprayu – umożliwi on dozowanie bardzo niewielkich ilości tłuszczu, a jednocześnie zapobiegnie nadmiernej suchości żywności czy jej przyklejaniu się do grilla.
Grill należy rozpalać około pół godziny przed tym, zanim położymy na niego jedzenie. Niestety, ta czynność bywa czasochłonna. Większość osób, którym zależy na szybkim rozpaleniu grilla, używa do tego celu rozpałki, której charakterystyczną cechą jest szybkie podsycenie ognia, który następnie równie szybko zaczyna przygasać. Wówczas dodajemy rozpałki, nie zważając na to, że na grillu leży już jedzenie. Dobrze pamiętać o tym, że substancje unoszące się z paleniska po dodaniu rozpałki osiadają na jedzeniu i z pewnością nie jest to dodatek żywieniowy, który pozytywnie wpływa na zdrowie.
Jeśli lubimy grillować poza domem, najlepiej będzie zaopatrzyć się w grill turystyczny, który jest bardzo łatwy w przenoszeniu i czyszczeniu. Jednorazowe zestawy grillowe z tackami aluminiowymi nie są dobre ani dla zdrowia, ani dla środowiska naturalnego. Nie warto również nadmiernie przetrzymywać jedzenia na grillu – jeśli jedzenie jest już upieczone, lepiej odłożyć je na talerz, a w późniejszym czasie podgrzać.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!