Data modyfikacji:

Co zabrać na trekking? Podpowiadamy, co zabrać na wyprawę w góry

Planujesz dłuższy trekking lub wyprawę w góry i nie wiesz, co zapakować do plecaka? Oto krótka lista najważniejszych akcesoriów, które mogą ci się przydać na szlaku. Zobacz, co zabrać w góry, poza butami do trekkingu oraz pojemnym plecakiem.

Co spakować w góry?

Górskie wędrówki i długie trekkingi to świetny sposób na aktywność na świeżym powietrzu. W naszym klimacie, a zwłaszcza w górach, pogoda lubi płatać figle. Musisz być zatem przygotowana na różne okoliczności. Co zabrać na trekking?

  1. Kurtka z membraną
  2. Kijki trekkingowe
  3. Termos
  4. Przekąska
  5. Krem z filtrem, okulary i czapka
  6. Mapa przewodnik lub GPS turystyczny
  7. Latarka
  8. Pokrowiec na plecak
  9. Buty do trekkingu
Czytaj również: Jakie szlaki turystyczne w polskich górach polecacie?

1. Warstwa docieplająca i kurtka z membraną

Niezależnie od tego, czy wybierasz się w góry czy na dłuższy spacer lub na zwykły trekking, w twoim plecaku powinna znaleźć się dodatkowa odzież. Chodzi przede wszystkim o warstwę docieplającą oraz kurtkę przeciwdeszczową. Ta pierwsza to nic innego jak bluza, powszechnie nazywana polarem. Nazwa ta pochodzi od tkaniny polartec, która zapewnia świetne właściwości termoizolacyjne oraz oddychalność. Do tego dochodzi jeszcze kurtka przeciwdeszczowa. W trakcie trekkingu zwykłe rozwiązania często nie wystarczą. Tradycyjny sztormiak sprawi, że spłyniesz potem, ponieważ kurtki tego typu nie przepuszczają pary wodnej. Zamiast tego postaw na kurtkę z membraną, czyli tzw. hard shell. Ochroni cię przed wiatrem i deszczem i jednocześnie pozwoli na skuteczne odprowadzanie wilgoci.

Odwiedź Magazyn Ceneo.pl i przeczytaj: Jak się ubrać w góry? ABC ubioru na wycieczkę górską

2. Wsparcie podczas trekkingu, czyli kijki

To idealne wsparcie podczas wędrówki górskiej czy zwykłego spaceru. Nie dość, że chronią przed upadkiem i pozwalają na stabilne poruszanie się w terenie, to jeszcze przy odpowiedniej technice chodzenia mogą przyspieszyć spalanie kalorii. Jeśli zastanawiasz się, co zabrać na trekking, aby wyprawa była przyjemniejsza, zdecydowanie postaw na kijki trekkingowe. Gdy nie będą ci potrzebne, wystarczy je złożyć i przytroczyć do plecaka. Są bardzo lekkie, wiec ich ciężar będzie praktycznie nieodczuwalny.

3. Co zabrać w góry? Termos i napoje

Butelka z wodą to w zasadzie element obowiązkowy, jeśli planujesz wybrać się w góry czy na zwykły trekking. Jeśli twoja wyprawa będzie nieco dłuższa, warto zabrać jeszcze termos z herbatą, pod warunkiem, że oczywiście nie panują aktualnie upały. Ciepła herbata na szlaku nie tylko świetnie smakuje, ale też dobrze cię rozgrzeje, jeśli przemarzniesz, a do schroniska zostanie jeszcze kawał drogi.

4. Przekąska – tekkingowe „must have”

To może być baton energetyczny, paczka migdałów lub inna zdrowa przekąska, która doda ci energii na szlaku. Wyczerpująca wędrówka może skutecznie wyczerpać zapasy sił, a przecież nawet jeśli postanowisz zawrócić, to i tak czeka cię droga powrotna. Istnieje nawet stara outdoorowa zasada, która mówi, że gdy zgubisz się w terenie, najpierw trzeba coś przekąsić. To pomaga zebrać myśli i dodać sobie nieco energii. Oczywiście podążaj zgodnie z wytyczonym szlakiem, ale przekąska to jedna z podstawowych odpowiedzi na pytanie, co zabrać w góry.

5. Krem z filtrem, okulary i czapka

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na trekking w środku lata, zimą czy wczesną wiosną, wszystkie te rzeczy powinny znaleźć się w twoim ekwipunku. Krem z filtrem oczywiście uchroni przed poparzeniami. Okulary przeciwsłoneczne również będą chronić wrażliwą skórę wokół oczu przed słońcem, ale też spełniają inną ważną funkcję. Podczas trekkingu w górach istnieje ryzyko, że do oczu mogą wpaść ci drobinki zabrudzeń czy niewielkie owady niesione wiatrem. Jeśli nie chcesz, aby ból i łzawiące oko popsuły ci wyprawę, koniecznie zabierz ze sobą okulary.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz na Magazynie Ceneo.pl, jakie filtry w okularach przeciwsłonecznych wybrać.

6. Mapa, przewodnik lub GPS turystyczny

Skuteczna nawigacja w terenie to w zasadzie podstawa udanego trekkingu. Jeśli zgubisz drogę, to po pierwsze nie dotrzesz do wyznaczonego celu lub trasa znacznie się wydłuży, a po drugie niepotrzebnie zszargasz sobie nerwy. Kolejna odpowiedź na pytanie, co zabrać na trekking, to mapa, przewodnik lub GPS turystyczny. Mapy i przewodniki to tradycyjne rozwiązanie, które jest świetną opcją dla początkujących piechurów. Jeśli jednak masz już za sobą niejeden szlak i aktywności w outdoorze to twoja ulubiona forma spędzania czasu, GPS turystyczny może być świetnym rozwiązaniem. Pozwala dokładnie śledzić przebieg trasy, analizować pokonane przewyższenia czy spalone kalorie.

7. Latarka

Najlepiej, aby była to czołówka, czyli niewielka latarka osadzona na opasce, którą założysz sobie na głowę. To bardzo wygodne, ponieważ ręce pozostają wolne i możesz w nich swobodnie trzymać np. kijki trekkingowe lub ubezpieczać się przy schodzeniu po stromym zboczu. Pamiętaj tylko, aby nie wrzucać czołówki na dno plecaka, bo w takim przypadku, gdy zastanie cię zmrok, możesz mieć trudności z jej odnalezieniem. Najlepiej jest mieć ją w pogotowiu zawieszoną na szyi.

8. Pokrowiec na plecak

Do swojego trekkingowego zestawu dodaj jeszcze pokrowiec na plecak. To rodzaj niewielkiej płachty na gumce, która zabezpieczy plecak przed deszczem. Pokrowce tego typu są naprawdę niewielkie, wiec można je ukryć w jednej z bocznych kieszeni plecaka.

9. Solidne buty do trekkingu

Oczywiście musisz też pamiętać o solidnych butach do trekkingu. Jeśli będziesz poruszać się po wyrównanym terenie, gdzie nie występują wyboje, z powodzeniem możesz postawić na buty trekkingowe damskie z niską cholewką. Jeśli jednak przyjdzie ci maszerować w terenie górskim, gdzie szlaki mogą być naprawdę wymagające, lepszym rozwiązaniem będzie obuwie z wysoką cholewką.

Przeczytaj również: Jakie buty w góry kupić? Damskie modele

Czy jest coś jeszcze, co zabrać w góry lub na trekking? Zdrowy rozsądek – pamiętaj o tym, żeby dokładnie sprawdzić przebieg trasy, a jeśli ruszasz gdzieś w wyższe partie gór, to poinformuj kogoś o swoich planach. Dodatkowo zainstaluj na swoim telefonie aplikację „Ratunek” lub telefon do lokalnego oddziału GOPR.

Przeczytaj również:

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny