Data publikacji:

Co zabrać w góry? Podpowiadamy, co zabrać na trekking

Bez względu na to, kiedy planujesz wycieczkę w góry, musisz być zawsze perfekcyjnie przygotowany. Warunki w górach bywają surowe, a pogoda może zmienić się w jednej chwili. Silny wiatr, nagły deszcz, palące słońce czy nieoczekiwane opady śniegu – podczas trekkingu może spotkać cię to wszystko. Zanim ruszysz w trasę, zastanów się dobrze, co zabrać w góry, i sporządź listę potrzebnych rzeczy. W ten sposób na pewno o niczym nie zapomnisz i nic cię nie zaskoczy. Pozostanie ci jedynie cieszenie się pięknem przyrody i malowniczymi szlakami.
co zabrać w góry

Jak zaplanować, co zabrać w góry?

Pakowanie się na wyjazd w góry nie jest prostą sprawą przede wszystkim dlatego, że trzeba przewidzieć wszystkie okoliczności, które mogą zaistnieć w czasie trekkingu. Kiedy będziesz już na szlaku, będziesz zdany wyłącznie na rzeczy, które masz ze sobą. Z drugiej strony bagaż, który będziesz ze sobą nosić, musi być lekki i poręczny. Podczas gromadzenia niezbędnych rzeczy zastanów się nad kilkoma sprawami, które ułatwią ci podjęcie decyzji, co zabrać w góry.

Przemyśl dokładnie, jak ma wyglądać wycieczka, czy planujesz poruszać się po szlaku ze wszystkimi bagażami, włącznie z namiotem i kuchenką gazową, czy też zamierzasz nocować w schronisku. Ważne jest również, jaki stopień trudności będą miały szlaki, które zamierzasz pokonać. Zabierz ubrania i akcesoria adekwatne do pory roku i pogody, pamiętając o tym, że może się ona wielokrotnie zmieniać.

Co wziąć w góry?

Pierwszym etapem każdej wycieczki w góry powinno być zebranie niezbędnego ekwipunku. Pakowanie najlepiej zacząć od przygotowania listy, podzielonej na kilka najważniejszych kategorii, takich jak odzież, apteczka i napoje oraz żywność.

Plecak z pokrowcem przeciwdeszczowym

Co zabrać na wycieczkę w góry? Jedną z najważniejszych rzeczy jest dobry plecak. To w nim zmieścisz cały niezbędny ekwipunek i od niego w dużej mierze zależy twój komfort na szlaku. Jeżeli zamierzasz spędzać całe dnie, przemierzając góry, musisz zadbać o to, by plecak był w pełni dostosowany do twoich potrzeb i okoliczności.

Idealne plecaki w góry powinny być:

  • wytrzymałe,
  • pojemne,
  • wyposażone w osłonę przeciwdeszczową,
  • lekkie,
  • wygodne, wyposażone w komfortowy system nośny.

Ubrania i buty

Ilość i rodzaj ubrań zależy od pory roku. Podczas wyprawy w góry niebezpieczne jest zarówno wychłodzenie, jak i przegrzanie, a ostatnie o czym można marzyć to przemoknięcie. Najlepiej sprawdza się metoda ubierania na cebulkę, która pozwala dostosować strój do okoliczności.

Co zabrać w góry? Podstawowe ubrania:

  • Kurtka dostosowana do pory roku. Zimą puchówka z membraną, wiosną i jesienią softshell i obowiązkowo cienka kurtka przeciwdeszczowa. Zwróć uwagę na to, żeby ta ochrona była rzeczywista i wynosiła minimum 10 000 mm H2O, jednocześnie jeżeli planujesz intensywny wysiłek, wybierz model oddychający.
  • Spodnie trekkingowe. Przed zimową wycieczką w góry znajdź spodnie z membraną, które ochronią cię przed śniegiem. Jeśli natomiast planujesz wyjazd w czasie łagodniejszej pory roku, postaw na softshell. Zapewni ci komfortowe warunki cieplne i, choć nie jest wodoodporny, szybko wysycha.
  • Bielizna termoaktywna. Zastanawiasz się, co zabrać w góry zimą lub jesienią, żeby strój był lekki, a jednocześnie ciepły? Pamiętaj o koszulce i legginsach termoaktywnych. Taka odzież odprowadza wilgoć na zewnątrz, zapewniając suchą skórę i ciepło.
  • Cienki polar. Przyda się o każdej porze roku. Jest lekki, ciepły i wielofunkcyjny, możesz używać go jako warstwy docieplającej pod kurtkę lub jako odzież wierzchnią wiosną czy latem. Z łatwością zmieści się w każdym plecaku, a kiedy zmoknie, wysycha błyskawicznie.
  • Rękawiczki, czapka lub chusta typu Buff pozwolą ci zachować swobodę ruchów, a jednocześnie zadbają o to, żeby ciało się nie wychładzało. Cienka wersja rękawiczek i czapki to obowiązkowe elementy na liście „co zabrać w góry” w okresie przejściowym, jesienią i wiosną, natomiast zimą sprawdzą się grube rękawice wodoodporne i ciepła czapka.
  • Buty z membraną sprawdzą się bez względu na porę roku. W górach polecane są szczególnie modele wysokie, ponieważ usztywniają kostkę i zapewniają stabilność na szlakach turystycznych. Dzięki membranie poradzisz sobie w każdych warunkach pogodowych.

Ochrona przeciwsłoneczna

Letnie wycieczki są bardzo przyjemne, jednak warunki na szlaku bywają niekiedy bezlitosne, palące słońce i brak cienia potrafią dać się we znaki. Co zabrać ze sobą w góry latem, żeby ochronić się przed upałem? Dobre nakrycie głowy, krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne to podstawa ekwipunku w ciepłe dni. Doskonale sprawdzają się kapelusze z szerokim rondem lub czapki z osłoną na kark, ponieważ te rejony ciała są bardzo narażone na promienie UV i poparzenie słoneczne. Ważna jest również świadomość, że ochrona przeciwsłoneczna jest istotna przez cały rok.

Apteczka

Żeby nic nie zaskoczyło cię na szlaku, musisz przygotować nie tylko ubrania i akcesoria, ale też zabezpieczyć się przed wypadkami. Co zabrać na wycieczkę? Środek odkażający, plastry i bandaże wraz z małymi nożyczkami, sól fizjologiczną, środki przeciw biegunce, tabletki przeciwbólowe, maść rozgrzewającą oraz koc NRC. Do tej podstawy należy oczywiście dołożyć wszystkie regularnie przyjmowane leki.

Napoje i przekąski

Jeżeli zastanawiasz się, co zabrać w góry do picia, pierwszą odpowiedzią powinna być woda. Nie jest tajemnicą, że odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, a ryzykowanie picia wody z nieznanych miejsc nie jest dobrym pomysłem. Ilość napojów trzeba dobrać do zapotrzebowania, pogody i intensywności wysiłku.<p> Oprócz wody warto również wziąć herbatę w termosie. W chłodne dni przyjemnie rozgrzeje i pokrzepi, dodając sił do dalszej wędrówki. Latem z kolei możesz sięgnąć po napoje dla sportowców z elektrolitami, jednak nadal podstawą powinna być woda.
Bez przekąsek również trudno wyobrazić sobie wydajny marsz. Co spakować na wyprawę w góry? Najlepsze będą wysokokaloryczne i wytrzymałe przegryzki, a więc batony, suszone owoce i orzechy oraz słone przekąski. Energii doda ci czekolada, jednak ze względów praktycznych zrezygnuj z niej w upały. Możesz również wziąć ze sobą twarde jabłka lub banany, pod warunkiem, że nie będą ściśnięte w plecaku.

Kije trekkingowe

Kije nie są niezbędnym wyposażeniem na trekking, jednak jeśli chcesz ułatwić sobie wędrówkę, warto mieć je ze sobą. Odciążają stawy, przyspieszają spalanie kalorii i zapewniają większą stabilność, a ważą niewiele i z łatwością przyczepisz je do plecaka. Z kijków mogą korzystać ludzie w każdym wieku, jednak o ich obecność wśród ekwipunku powinny się postarać szczególnie osoby starsze, którym stabilne podparcie znacznie ułatwi wędrówkę.

Mapy – papierowe czy elektroniczne?

Nawet jeśli zamierzasz poruszać się wyłącznie oznaczonymi szlakami, przygotuj się na nieoczekiwane sytuacje. Możesz zagapić się i zgubić, zdarza się też, że trasa jest niejasno oznaczona, a GPS bywa bardzo zawodny, chyba że zainwestujesz w profesjonalny GPS turystyczny. Jeżeli zastanawiasz się, co zabrać w góry – papierową mapę czy aplikację z mapami offline, weź ze sobą obie. Przezorny zawsze ubezpieczony. Żeby mieć pewność, że telefon wytrzyma, zapakuj również powerbank.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym