Czy wiesz, że zapalenie dziąseł zazwyczaj jest wynikiem niedokładnej higieny jamy ustnej? Poznaj objawy, jakie towarzyszą zapaleniu dziąseł. Dowiedz się, co stosować na zapalenie dziąseł i jakie domowe sposoby na zapalenie dziąseł są najlepsze.
Pierwszym objawem, na który chorzy często się skarżą, jest krwawienie dziąseł. Może być ono sponta-niczne lub występować podczas jedzenia lub mycia zębów. W przebiegu ostrego zapalenia dziąseł, stają się one żywoczerwone, bardzo wrażliwe na dotyk, zmianę temperatury i bolesne. Mogą być niekiedy na-wet fioletowe. Nierzadko są także obrzęknięte. Towarzyszy temu trudność z pobieraniem pokarmu (szczególnie z gryzieniem i żuciem). Dziąsła mogą być też pokryte białoszarą ropą, a zapach z jamy ustnej może być nieświeży nawet po umyciu zębów.
Poważnym objawem zapalenia dziąseł może być chwianie i wypadanie zębów. Dziąsła mogą się cofać, odsłaniając coraz bardziej korzeń zębowy. W niektórych sytuacjach może dojść do sytuacji odwrotnej - przerostu dziąseł w wyniku ich patologicznego rozrostu na tle zapalenia.
Leczenie stanu zapalnego dziąseł polega na usunięciu przyczyny, która powoduje zapalenie, leczeniu ob-jawów towarzyszących oraz łagodzeniu bólu, który często uniemożliwia normalne funkcjonowanie, w tym także pobieranie zwykłego pokarmu.
Nie rezygnuj z mycia zębów. Bakterie, które często są odpowiedzialne za zapalenie dziąseł, pochodzą wła-śnie z płytki zębowej, która odkłada się na zębach. Stąd tak ważne jest regularne mycie zębów oraz ich nitkowanie.
Jeśli chodzi o nitkowanie, to używaj tylko nici dentystycznych. Nitkuj zęby rano, wieczorem lub rano i wie-czorem, jeśli możesz lub jeśli tak zalecił lekarz stomatolog.
Wypróbuj też antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej. Stosuj go za każdym razem po umyciu zębów lub jako zamiennik szczotkowania i nitkowania zębów, gdy akurat nie masz dostępu do pasty i szczoteczki lub spieszysz się na spotkanie i po prostu nie zdążysz tym razem umyć zębów. Pamiętaj, że płyn nie zastą-pi nigdy zwykłego szczotkowania zębów i zażywania leków, które przepisał lekarz. Warto go jednak sto-sować, jako element dodatkowy w terapii zapalenia dziąseł.
Dentysta może zdecydować o miejscowym podaniu antybiotyku w postaci kremu czy maści do stosowania na dziąsła lub o terapii antybiotykiem stosowanym ogólnoustrojowo (np. antybiotyk w tabletkach do po-łknięcia). Pamiętaj, że nawet wtedy, gdy zauważysz poprawę, musisz dokończyć antybiotykoterapię. To bardzo ważne, by zażywać antybiotyk według zaleceń lekarza. W przypadku przerwania terapii możesz narazić swój organizm na nawrót zapalenia dziąseł w przyszłości.
Aperisan gel
Żel jest stosowany w przebiegu zapalenia dziąseł. Substancją czynną, którą znajdziesz w produkcie, jest wyciąg z liści szałwii lekarskiej. Produkt należy wmasować za pomocą palca w bolące dziąsło kilka razy dziennie.
Pelogel
Czy wiesz, że kwasy huminowe mogą korzystnie wpłynąć na stan zdrowia twoich dziąseł? Znajdziesz je np. w borowinowym żelu Pelogel. Kwasy huminowe nie tylko wykazują działanie przeciwbakteryjne, uderza-jąc w przyczynę problemu, ale mają też właściwości przeciwzapalne, czyli wygaszają proces zapalny.
Mucosit
Żel do stosowania na dziąsła ma właściwości ściągające, przeciwzapalne, miejscowo znieczulające i prze-ciwbakteryjne. Produkt zawiera wyciąg z rumianku, nagietka, kory dębu, szałwii i tymianku. Preparat przy-spiesza gojenie się dziąseł.
Tołpa Expert Paradontosis
Koncentrat do zębów Paradontosis zapewnia doskonałą profilaktykę przeciwko paradontozie, ale nie tylko. Regeneruje też dziąsła, które mają pierwsze objawy paradontozy. Szybko i skutecznie niweluje za-czerwienienia i obrzęki oraz zapobiega krwawieniu dziąseł.
Postaw na żele do dziąseł z dodatkiem mentolu, który wykazuje działanie kojące i uśmierzające ból. Może to być np. Protefix Protect, który zawiera w swoim składzie olejek mentolowy.
Pomocne mogą się także okazać wszystkie leki o działaniu przeciwbólowym, które dostaniesz w aptece bez recepty. Może to być np. ibuprofen, który jest dostępny w formie tabletek czy kapsułek do połknięcia lub płynu.
Kluczem do zdrowych zębów jest regularna higiena jamy ustnej, która obejmuje mycie zębów przez 3-5 minut minimum 2-3 razy dziennie, nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej za pomocą preparatów anty-septycznych.
Udowodniono, że zaprzestanie szczotkowania zębów zaledwie przez 3 dni wystarczy, by zapalenie dziąseł zdążyło się rozwinąć. Udowodnił to w latach 70 szwedzki profesor ze swoimi studentami stomatologii, którzy wzięli udział w eksperymencie. U wszystkich badanych rozwinęło się zapalenie dziąseł.
Stosuj też żele, które zapobiegają krwawieniu i zwróć uwagę na rodzaj szczoteczki, którą szczotkujesz zę-by. Postaw na tę z miękkim włosiem, które będą dobrze oczyszczać powierzchnię zębów i jednocześnie nie będą mechanicznie podrażniać błon śluzowych.
Wypróbuj żele lub kremy do dziąseł przeznaczone dla kobiet w ciąży lub w okresie laktacji. Takie produkty powinny być wolne od alkoholu i innych substancji, które mogłyby być szkodliwe dla maluszka. Możesz wypróbować np. VITIS gingival.
Autor: