Data publikacji:

Co stosować na opuchliznę po złamaniu?

Złamanie którejś z części ciała jest bardzo nieprzyjemnym i bolesnym doświadczeniem. Najbardziej podatne na złamania są nogi i ręce, co uniemożliwia ich użytkowanie przez cały czas rekonwalescencji w gipsie. Po zdjęciu gipsu nadal nie jest jednak kolorowo, gdyż dana część ciała jest osłabiona i wymaga rehabilitacji, a dodatkowo zazwyczaj po złamaniu występuje opuchlizna, na której właśnie się skupimy w artykule. Jak długo utrzymuje się opuchlizna po złamaniu? Co stosować na opuchliznę po złamaniu? Radzimy, co robić w przypadku pojawienia się opuchlizny.
co stosować na opuchliznę po złamaniu

Czym charakteryzuje się złamanie?

Złamanie jest to przerwanie ciągłości kości, spowodowane działanie dużej siły, która znacznie przekroczyła wytrzymałość kości. Złamanie dzieli się na zamknięte, w którym zaburzona została jedynie ciągłość kości, oraz otwarte, w którym została przerwana ciągłość kości i skóry jednocześnie. Podczas danego incydentu może dojść także do przemieszczenia kości względem siebie, co znacznie utrudnia ich zoperowanie i dalszą rekonwalescencję.
Do złamania dochodzi zazwyczaj podczas nagłego upadku bądź silnego uderzenia, co wiąże się z dużymi emocjami i adrenaliną. Z tego powodu nie zawsze od razu zauważy się i poczuje, że doszło do pęknięcia kości, zwłaszcza że ból może narastać nawet do kilku godzin po incydencie. Ważne jest jednak szybkie rozpoznanie pęknięcia kości, aby je zabezpieczyć przez przemieszczeniem i szybko zgłosić się do szpitala. Dlatego przedstawiamy objawy, które wskazują na złamanie kości:
  • silny ból,
  • wyraźny obrzęk w miejscu złamania,
  • trudności w poruszaniu złamaną częścią ciała,
  • zanik tętna w miejscu urazu,
  • sinienie bądź bladość w miejscu uszkodzonej kości,
  • utrata czucia bądź mrowienie,
  • drażliwość skóry wokół miejsca złamania,
  • wystający element kości w przypadku złamania otwartego.
  • Pojawiająca się opuchlizna po złamaniu – przyczyny

    Pojawienie się opuchlizny po złamaniu jest całkowicie normalne, o ile nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy. Powstała opuchlizna jest spowodowana zaleganiem zastoiny w miejscu, które było unieruchomione ze względu na złamanie. Wynika to z tego, że podczas leczenia np. złamanej nogi jest ona unieruchomiona w gipsie na dłuższy czas, przez co przepływ płynów biologicznych jest znacznie utrudniony i pojawiają się zastoje. Dodatkowo opuchlizna w miejscu po przebytym urazie może być spiętrzona ze względu na możliwość wystąpienia stanów zapalnych, podczas których organizm broni się, tworząc na powierzchni skóry obrzęk i zazwyczaj zaczerwienienie.

    Jak długo utrzymuje się opuchlizna po złamaniu?

    Każdy organizm reaguje inaczej na różnego rodzaju choroby i schorzenia, dlatego tak samo dzieje się w przypadku regeneracji po złamaniu i utrzymywaniu się opuchlizny. W związku z tym nie da się jednoznaczne przewidzieć, jak długo będzie utrzymywała się opuchlizna po złamaniu u danego człowieka. U jednych obrzęk zanika po kilka tygodniach, a u innych może się utrzymywać nawet do kilku miesięcy. Oprócz indywidualnych predyspozycji pacjenta do regeneracji, ważny jest też stopień urazu, miejsce wystąpienia złamania oraz proces późniejszej rehabilitacji. Dodatkowym utrudnieniem do gojenia się urazu są użyte podczas operacji „ciała obce” w postaci zespoleń – śrub, drutów itp., które musiały być użyte ze względu na stabilizację złamanej kości.
    Wiadomym jest, że szybciej goją się złamania nieoperacyjne i wywołują one mniejszy obrzęk. Opuchlizna po takim złamaniu nie jest zazwyczaj kłopotliwa i szybko znika. Gorzej dzieje się w przypadku złamań operacyjnych, kiedy to dodatkowo doszło do zerwania nerwów czy naczyń krwionośnych bądź skóry i tkanek podskórnych. W takim przypadku regeneracja wszystkich tkanek, naczyń itd. jest znacznie dłuższa, co wpływa także na wydłużenie czasu utrzymywania się opuchlizny. W najgorszych, najcięższych przypadkach obrzęk po złamaniu może utrzymywać się nawet do roku po złamaniu.

    Co stosować na opuchliznę po złamaniu?

  • W pierwszej kolejności należy udać się do ortopedy lub od razu do fizjoterapeuty, który określi stopień obrzęku i wprowadzi odpowiednią terapię. Po złamaniu i tak wymagana jest konsultacja ze specjalistą i rehabilitacja przywracająca ruchomość danej części ciała, dlatego też podczas procesu leczenia, kiedy np. kończyna będzie wracała do sprawności, przy okazji zminimalizuje się zastoinę, a tym samym zmniejszy obrzęk.
  • Podczas wizyty u fizjoterapeuty wykona on masaże przywracające sprawność mięśni i przepływ płynów biologicznych. Do tego celu idealny jest drenaż limfatyczny, który usprawni przepływ chłonki i zmniejszy pojawiające się obrzęki.
  • W walce z obrzękami przydatne są także zimne okłady w postaci np. kompresów żelowych. Można stosować je kilka razy dziennie, gdyż ich funkcją jest obkurczenie tkanek i naczyń krwionośnych, zmniejszenie obrzęków i dolegliwości bólowych, a także wywołanie procesów obronnych w organizmie do produkowania przeciwciał.
  • Maści przeciwobrzękowe są również wskazane do stosowania po złamaniu. W aptece znajdzie się różnorodne maści i żele o różnych składnikach, więc każdy znajdzie te odpowiednie dla siebie.
  • Wszystkie powyższe metody powinny być oczywiście skonsultowane ze specjalistą, gdyż każdy organizm reaguje inaczej na leczenie. Najlepiej zatem ustalić sposób rehabilitacji z fizjoterapeutą, który udzieli szczegółowych i niezbędnych informacji i porad dotyczących rekonwalescencji po złamaniu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka